Borsada teknoloji rüzgarı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, rekor tazelemeye devam ederken; teknoloji endeksi de tarihi zirveyi gördü. Borsadaki teknoloji şirketlerinin performansı ABD'li önde gelen şirketleri geride bıraktı.

GİRİŞ 27.02.2024 16:44 GÜNCELLEME 27.02.2024 17:34
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Dünya genelinde merkez bankalarının ne zaman faiz indirimine başlayacağına yönelik belirsizliğin devam etmesine karşın borsalarda tarihi zirveler test ediliyor.

Özellikle New York Borsası'nda endekslerde teknoloji hisselerinin performansı dikkati çekerken, geçen hafta Kaliforniya merkezli çip üreticisi Nvidia'nın son çeyrekte beklentilerin üzerinde kâr açıklaması da dünya genelinde pay piyasalarında risk iştahını artırdı.

TEKNOLOJİ ENDEKSİ ZİRVEYİ GÖRDÜ

Söz konusu gelişmelerle 9.450,48 puanla tarihi zirveyi gören Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yılbaşından bu yana yüzde 23'ün üzerinde getiriyle dünyanın önemli endekslerini geride bıraktı.

Yılbaşından bu yana yüzde 75'in üzerinde değer kazanan teknoloji endeksi de 17.031,65 puanla tarihi zirveyi gördü. Analistler, küresel piyasalarda TL varlıklara olan ilginin gittikçe arttığını ve bu durumun varlıkların performansı üzerinde etkili olduğunu belirtti.

ABD'Lİ TEKNOLOJİ DEVLERİ GERİDE KALDI

Yılbaşına göre performanslara bakıldığında BIST Teknoloji şirketleri, getiri olarak New York borsasındaki önde gelen teknoloji şirketlerini geride bıraktı. Teknoloji endeksindeki şirketler arasında yılbaşından bu yana yatırımcısını en fazla Fonet Bilgi Teknolojileri, Kafein Yazılım ve Reeder sevindirdi.

Bu dönemde, Fonet Bilgi Teknolojilerinin hisseleri yüzde 366, Kafein Yazılımın hisseleri yüzde 238, Reeder'ın hissseleri ise yüzde 217 civarında artış kaydetti.

New York borsasındaki teknoloji şirketlerinin yılbaşından bu yana performanslarına bakıldığında ise yatırımcısına Nvidia yüzde 59,7, Amazon yüzde 15, Meta yüzde 36, Broadcom yüzde 17,3 kazandırırken, Tesla yüzde 19,8, Alphabet yüzde 1,5 kaybettirdi.

BIST Teknoloji endeksine dahil 34 şirketin toplam piyasa değeri de 629 milyar lirayı aştı. En fazla piyasa değerine sahip teknoloji şirketleri 296,6 milyar lirayla ASELSAN, 65,4 milyar lirayla Reeder, 40,2 milyar lirayla Mia Teknoloji oldu.

Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında

YORUMLAR 2
  • Ülkem 2 ay önce Şikayet Et
    Ben size işin aslını söyleyim amerikan merkezli BANK OF AMERİKA futbol topu oynar gibi bizim borsayla oynuyor istediği hisseyi indiriyor çıkartıyor kısaca borsada koç başı bunlar çooook büyük hacimli işlemler yapıyorlar dikkat edin bu sıcak para bir çıkarsa dolar 60 borsa 4 bin 5 binlere geri gelir haberiniz olsun .
    Cevapla
  • Trader Man 2 ay önce Şikayet Et
    he yaaa 4 - 5 bine geri gelir endeks 850 yken de 500 olacak diyenler vardı oradan soluksuz 5bine gittik senin gibiler de agzı açık izledi kaldı. Her seyin fiyatı artarken borsa düsecek buyuk olaylar olmadıkça endeks önce 12bin sonra 20bine yürüyecek senin gibiler de izleyecek
    Cevapla