Rusya'nın teklifine dikkat çeken yorum: 'ABD, Türkiye'yi tehdit edecek'

Türkiye'de kurulacak enerji ve gaz merkezinden sonra Rusya'dan Türkiye'ye ortak bir banka kurma teklifi geldi. ABD'nin bunu engellemek için her yolu deneyeceği belirtilirken, "ABD, Türkiye'yi tehdit edecektir" yorumu dikkat çekti.

GİRİŞ 23.02.2024 16:33 GÜNCELLEME 23.02.2024 17:07
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

Ukrayna savaşı nedeniyle Rus bankalarına uygulanan yaptırımlar, ticarete devam eden Türkiye ve Rusya'nın ödemeler sisteminde olumsuzluklara neden oluyor. İki ülke arasındaki bankacılık ilişkileri Batı'nın sürekli olarak hedefinde. Rusya ile enerji ve gıda gibi hayati konularda ticari ilişkileri olan Türkiye'ye Kremlin yönetiminden, "Türk-Rus Bankası” kurulması önerisi geldi.

Ortak banka, Türkiye'de kurulacak enerji ve gaz merkezi ile birlikte Rusya'nın Türkiye'ye yaptığı önemli teklifler arasında yer alıyor. Türk-Rus Bankası önerisini değerlendiren ekonomist Uğur Civelek, bu projenin zamanlamasının önemine dikkat çekiyor.

Recep Tayyip Erdoğan-Vladimir Putin

ORTAK PARAYLA TİCARET

Rusya'ya yönelik ambargolar büyüdükçe finansal sistemde yaşanan sorunların da büyüdüğünü belirten Civelek şunları söyledi:

“Uzun süredir devam eden bir konu var; iki ülkenin Ruble ve Türk Lirası üzerinden ticaret yapması. Bu da iki tarafın ortak bankacılık ilişkilerini geliştirmesini gerektiriyor. Türkiye enerji konusunda ithalata bağlı olan bir ülke ve aynı zamanda bu alanda kredi kullanan bir ülke. Bu krediyi Rusya'dan kullanabilir mi? Bu iki ülkenin mali sisteminin kesişimini gerektiren bir konu. Burada kısa, orta ve uzun vadede perspektifler olabilir? Rusya'nın neye ihtiyacı var? Kredili enerji ihracına daha fazla ihtiyacı var. Bunun karşılığında da Türkiye'nin Rusya'ya daha fazla mal ve hizmet satmaya ihtiyacı var. Yani enerji için ödediği parayı bir şeyler satarak karşılayabilsin.”

Türkiye-Rusya

ABD ENGEL ÇIKARIR

Yerli paralarla ticaretin Rusya'dan kredi imkanlarını artıracağını belirten Civelek “Batı'dan krediye konjonktür nedeniyle erişemediğiniz zamanlarda pozitif olur. Onlara borcunuz olduğu zaman daha fazla mal satmanın da önünü açmanız lazım. Pozitif bir gelişme ama ABD, Türk-Rus ilişkilerinin gelişmesini engellemek için her yolu zorlayacaktır. Özellikle de Türkiye'yi tehdit edecektir. Rusya'yı tehditleri işe yaramadı. Türkiye üzerinde tehditler ne kadar işe yarar bunu zaman gösterir” dedi.

ARTIK KAÇINILMAZ OLDU

Civelek gelişebilecek risklerle ilgili şu açıklamaları yaptı:

Dünyadaki ödemeler sisteminde yönetim genellikle Amerika'nın kontrolünde. Bu ABD tarafından kendi lehine acımasızca kullanılıyor. Ancak bu, yeni dünya düzeninde ortadan kalkması istenen bir şey. Rus, Çin, ABD rekabetinde öncelikli konulardan biri de budur. Artık dananın kuyruğu kopma aşamasında. ABD'de Donald Trump işbaşına gelirse bu kopma daha da hızlanacak. Bu geçiş sürecini yönetmek çok hassas bir konu.”

Rusya Merkez Bankası

BU KONU S-400'LER GİBİ

“Dünyanın tek kutuplu olmayacağı kesinleşti. Çok kutuplu yeni bir dünyaya yol alıyoruz ve bu çok sancılı olacak. Türkiye bu çok kutuplu dünya düzeninde tek taraflı devam edemez. ABD engellemek için elinde geleni yapacaktır. Türkiye de kararlı olduğunun mesajını vermeli. S-400 neyse bu konu da onun bir parçası. Bunun zamanlamasını iyi ayarlamak lazım. Öyle bir zamanda kurarsınız ki ABD engelleyemez.”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB)

ALTIN TAKASI OLABİLİR

Ekonomist Esfender Korkmaz ise ABD’nin yaptırım kararı ve Rusya’nın Swift sisteminden çıkarılmasının her iki ülke arasındaki dış ticaret ödemelerinde aksama yarattığına değinerek, "Bazı Türk bankalar Rus müşterilerine hesap açmıyor. Tek yol barter yani takas sistemidir. Ancak tamamının takasla olması mümkün değil. Bir kısmı altın takası yoluyla yapılabilir. Ortak banka çözüm olmayacak. Çünkü bu banka da mevzuata tabi olacaktır. Kaldı ki, ABD, Rus sermayesi için de ambargo uygulayabilir” diye konuştu.

KAYNAK: HABER GLOBAL/EMRE ÖZTÜRK
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 62
 • Fetih Ruhu 1 ay önce Şikayet Et
  abd kıtasındaki yerli halk(kzldriliker )Hiroşima,Vietnam,Bosna,Irak,Suriye,Libya,Afganistan ve 43 senedir diş geçiremediği terör örgütleri ile örtülü operasyon yürüttüğü TÜRKİYE! İnsan kanından beslenen terör devleti abd ve israilden İnsanlık mutlaka kurtularak tarih yolculuğuna devam etmeli,İnsanlık bu noktada tek vücut olmaya başlamalı!!!!!!
  Cevapla
 • Serkan 1 ay önce Şikayet Et
  Himdistan=Bharat T.C. gibi ABD için önemli bir müttefik! ABD Hindistanı yeşil ışık yaktı (Russian Oil Price Cap 60$) Rusyadan Petrol ithal ediyor! Hindistan Petrolü Rafine edip hem kendi kulanıp bir kısmını Ihraç ediyor! ABD Hindistanın Rusyadan ithal Petrol Gaz ürünlerin ödeme koşullarını kabul ediyor bize T.C. ayni imkanı tanısın!
  Cevapla
 • Analiz! 1 ay önce Şikayet Et
  Rusya Federasyonu Petrol ve Gaz ürünlerini sadece T.C. talep etmiyor satın almıyor! Google: *Russian Oil Exports countries list* Ilk başta PRC, Hindistan Güney Kore Tayvan T.C. Malezya Vietnam ...LNG nice AB ülkeleri var bu ülkeler Rusyadan Petrol Doğal Gaz alıyor ödeme yapıyorar! T.C. ayni koşullar ve ayni eşit muamele ister!
  Cevapla
 • Fahri özcan 1 ay önce Şikayet Et
  Nereye kadar böyle abd korkuszyla yaṣıyacaz ne olacakasa olsun korkaklar bin kere cesurlar bir kere ölür
  Cevapla
 • Das 1 ay önce Şikayet Et
  Abd önce f 35 leri patriotlari teslim etmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle