EPDK hamlesi sonrası motorin ve benzinin litre fiyatında indirim

Motorinin litre fiyatına 1 lira 10 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 76 kuruş indirim uygulanacak. İndirim yarından itibaren pompa fiyatına yansıtılacak.

GİRİŞ 21.02.2024 17:15 GÜNCELLEME 21.02.2024 17:15
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Edinililen bilgiye göre, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) rafineri marjından karşılanmak üzere motorin ve benzinin litre fiyatlarında yarından itibaren geçerli olmak üzere indirim uygulanacağını açıkladı.

Motorinin litre fiyatında 1 lira 10 kuruş, benzinin litre fiyatında 76 kuruş indirim uygulandı.

EPDK PETROLDEKİ İNDİRİMLERİN TÜKETİCİYE YANSITILMASINI İSTEDİ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu son süreçte bazı ülkelerden ithal edilen ham petrol ve işlenmiş ürün fiyatlarının rafinerilere sağladığı fiyat avantajının tüketicilere de yansıtılması için harekete geçmişti.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz gerek uluslararası piyasalardaki gerekse yurt içindeki fiyat hareketlerini titizlikle takip ettiklerini belirterek, ithal ham petrol ve işlenmiş ürünler ile ilgili ortaya çıkan fiyat avantajlarının tüketicilere de yansıtılması için rafinerilere yazı gönderdiklerini açıklamıştı.

İSTANBUL'DA AKARYAKIT FİYATLARI

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre;

İstanbul'da benzinin litresi ortalama 41,22 motorinin ise litre fiyatı 43,10 liradan satılıyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

KAYNAK: TRT HABER
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 43
 • Adalet 1 ay önce Şikayet Et
  LPG ne oldu
  Cevapla
 • Yerli ve Milli 1 ay önce Şikayet Et
  EPDK zahmet etmiş.....
  Cevapla
 • hakan 1 ay önce Şikayet Et
  Utanma var mı utanma?
  Cevapla
 • Hknn 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye Rusyadan 38-40 dolara alıyor petrolü. Ama halk 83 dolardan alınıyormuş gibi zam üstüne zam yiyor 76 krş indirim dalga geçmekten başka bir şey değil
  Cevapla
 • Yılmaz 1 ay önce Şikayet Et
  Mazot Olmuş 45 Lira 1 Lira İndirim Olsa Neye Yarar Öncelikle Döviz Düşecekki Millet Rahata Ersin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle