Cevdet Yılmaz: Enflasyonda kademeli düşüş görülecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ocak ayında istisnai bir durum olduğunu belirterek, "Önümüzdeki aylarda yine enflasyonda aylık bazda düşüşleri kademeli bir şekilde göreceğiz." dedi

GİRİŞ 08.02.2024 17:57 GÜNCELLEME 08.02.2024 17:58
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye’de Sanayinin Sigortalanması ve Çözüm Önerileri programına katıldı. Yılmaz, burada yaptığı konuşmasında, makro düzeyde de büyümede dengelenme, enflasyonu düşürme, ithalata bağımlılığı azaltma ve cari işlemlerde kalıcı bir düşüş sağlama doğrultusunda gerekli politikaları hayata geçirdiklerini söyledi.

Yıl ortasından itibaren yıllık bazda düşüşün belirgin bir şekilde görüleceğini kaydeden Yılmaz, "Makro düzeyde de büyümede dengelenme, enflasyonu düşürme, ithalata bağımlılığı azaltma ve cari işlemlerde kalıcı bir düşüş sağlama doğrultusunda gerekli politikaları hayata geçiriyoruz. Aylık bazda enflasyonda düşüşler başlamıştı, ocak ayında istisnai bir durum oldu. Ocak ayları genelde yıllık ayarlamaların yapıldığı aylardır. Burada geçici bir yükseliş olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki aylarda yine enflasyonda aylık bazda düşüşleri kademeli bir şekilde göreceğiz. Yıl ortasından itibaren de yıllık bazda düşüşü belirgin bir şekilde göreceğimizi düşünüyoruz. Bu doğrultuda bir taraftan güncellenmiş para politikalarımızda, diğer taraftan güçlü maliye politikalarımız ve yapısal reformlarla yolumuza devam edeceğiz. Daha istikrarlı bir yapı oluşması, enflasyonun arzu ettiğimiz düzeylere gelmesi sanayimiz için de, sigortacılık sektörümüz için de çok daha uygun bir ortam oluşturacaktır'' diye konuştu.

"SİGORTA SEKTÖRÜ HENÜZ ARZU ETTİĞİMİZ YERDE DEĞİL"

Reel sektörde sigorta araçlarının yeteri kadar benimsenmediğini gördüklerini söyleyen Yılmaz, ''Sigorta sektörü henüz arzu ettiğimiz yerde değil maalesef. 2023 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından sigorta teminatı bulayan sanayi kuruluşlarına yönelik yapılan bir anket çalışmasında; ankete katılan sanayi kuruluşlarının yüzde 51’i son 5 yıl içerisinde hiçbir hasar yaşamamalarına rağmen sigorta poliçelerinin yenilenmediğini ve diğer sigorta şirketlerinden de poliçe yaptıramadıklarını beyan etmişlerdir. 6 Şubat'ta yaşadığımız deprem felaketi sonrasında, büyük yatırımlara sahip bölgedeki sanayicilerimizin sigorta yaptırmamaları ya da yeteri kadar sigorta teminatı almamaları nedeniyle ağır maliyetlere katlandıklarını da görmüş olduk. Burada hem sigorta aracılarının sanayicilerimizi doğru bilgilendirmekte daha proaktif olmaları hem de sanayicilerimizin risk değerlendirme konusunda daha hassas olmaları gerektiğini tavsiye ediyoruz. Sanayi sektöründe sigortacılık anlayışının sadece hasar ve kaybın ortaya çıktığı durumlarda değil, tüm iş süreçlerinde başvurulacak bir güvence mekanizması haline dönüştürülmesi gerektiğine inanıyoruz'' şeklinde konuştu.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 12
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Üretim ve tasarruf ekonomisine geçmeniz lazım..gereksiz projeler rafa kaldırılıp cari açığın düşürülmesi için lızumsuz ithalat kalemleri ortadan kaldırılmalı..
  Cevapla
 • Misafir58 2 ay önce Şikayet Et
  Halk tv KAPATILSIN
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  ülkenin Bütün ayarları mi bozdunuz savaşa girmekten beter olduk
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Kamuda tasarruf olmadıkça hiçbir şey olmaz. Mahalle muhtarları, makam arabaları,600 vekili yarı yarıya düşürmek, meclis lokantası. Gibi bu tasarruflar olmalı. Kamudaki masraflar çok çok düşürülmmeli..
  Cevapla
 • çerkez 2 ay önce Şikayet Et
  Yalan oldu o iş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle