Asgari ücret kararına ilişkin tebliğ Resmi Gazete'de

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Kararına ilişkin tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

GİRİŞ 30.12.2023 02:32 GÜNCELLEME 30.12.2023 10:14
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Kararda, 4857 sayılı iş Kanunu'nun 39'uncu maddesi ile Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 522'nci maddesi gereğince, iş sözleşmesiyle çalışan ve bu kanunun kapsamında olan veya olmayan her türlü işçinin asgari ücretini tespit etmekle görevli Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 11 Aralık'ta başladığı çalışmalarını 27 Aralık'a kadar sürdürdüğü belirtildi.

Yapılan üç toplantı sonucunda milli seviyede tek asgari ücret tespitine, işçinin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücretinin 1 Ocak-31 Aralık 2024 arasında 666 lira 75 kuruş olarak belirlenmesine, asgari ücret desteğinin 2024 yılı Ocak ile Aralık döneminde 700 lira olarak sürdürülmesi için desteğin kapsamı ile usul ve esaslarının yeniden belirlenmesinin önerilmesine, kararın 1 Ocak 2024'de yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete'de yayımlanmasına işçi temsilcilerinin muhalefetine karşılık oy çokluğuyla karar verildiği bildirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Bakanlıkta düzenlediği toplantıda, asgari ücretin 2024 yılı için net 17 bin 2 lira olarak belirlendiğini açıklamıştı.

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 6
 • mete 4 ay önce Şikayet Et
  2021 de 2,5 asgari ücret alıyordum emekli maaşı. şimdi aynı maaşı alacam eşit olacaz anlaşılam
  Cevapla
 • şirin 4 ay önce Şikayet Et
  emeklilerine bu zammı yapın...herkes perişann ¡
  Cevapla
 • Veli 4 ay önce Şikayet Et
  Vergi kesintisi can sıkıyor bu ne yahu böyle olmaz zengin benim kadar vergi vermiyor
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  1 yıl için %49 çok düşük rakam. Aynı rakam memur için 6 aylık olarak düşünülüyor. Bir daha gözden geçirilmeli veya bu zam 6 aylık olarak kabul edilip Temmuzda bir zam daha yapılmalı.
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  marketlerdeki fiyatlara baktım hepsi asgari ücrete gelen orandan daha fazla zam yapmışlar bide 2024 zammı eklenecek vay halimize
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle