Bakan Şimşek: 2,4 milyar dolarlık dış finansman sağlandı

Bakan Şimşek, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgeler için bu yıl Avrupa Konseyi Kalkınma, Dünya, Avrupa Yatırım, İslam Kalkınma ve Asya Altyapı Yatırım bankalarından 2,4 milyar dolarlık dış finansman sağladıklarını bildirdi.

GİRİŞ 06.12.2023 10:55 GÜNCELLEME 06.12.2023 18:48
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AA muhabirine, Türkiye'nin sağladığı dış finansman kaynaklarına ilişkin bilgi verdi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yol açtığı hasarların giderilmesi ve bölgenin yeniden inşası amacıyla dış finansman temini çalışmalarının devam ettiğini belirten Şimşek, bu kapsamda Asya Altyapı Yatırım Bankasının Türk Eximbank'a 100 milyon dolar finansman sağladığını ifade etti.

Şimşek, söz konusu finansmanla depremden etkilenen illerdeki altyapıların onarımı ve geliştirilmesine yönelik ihracat sektöründe faaliyet gösteren firmalara destek olunmasının amaçlandığına işaret ederek, "Ayrıca İslam Kalkınma Bankasından da Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankasına 100 milyon dolar tutarında finansman sağladık." dedi.

 KAYNAK NERELERDE KULLANILACAK?

Bu kaynağın, depremden etkilenen bölgede ve bu bölgeyle ilişkide bulunan işletmelere yönelik tarımsal ürünler ve gıda güvenliği projelerinin finansmanı için kullanılacağını dile getiren Şimşek, şunları kaydetti:

"Deprem bölgesinin kalkındırılması amacıyla bu yıl Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası, Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, İslam Kalkınma Bankası ve Asya Altyapı Yatırım Bankasından olmak üzere yaklaşık 2,4 milyar dolar tutarında dış finansman sağladık. Hem yıl sonuna kadar hem de önümüzdeki yıl içinde uygun koşullu dış finansman sağlama girişimlerimizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Sağlanan bu finansman imkanlarıyla depremden etkilenen illerdeki ihracatçı firmalar ile bu bölgedeki işletmelerin tarım ve gıda projeleri desteklenecek."

Şimşek, daha önce de Avrupa Yatırım Bankasından deprem yaralarını sarmak ve kentlerin yeniden inşasına katkı sağlamak amacıyla 400 milyon avro finansman sağlandığını açıklamıştı.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 40
 • Kamil 2 ay önce Şikayet Et
  Küçük paralarla küçük işler yapılır . Büyük bir finansman bulmalıdır ki getirisi büyük dev projelere imza atılsın .
  Cevapla
 • Abdulbaki 2 ay önce Şikayet Et
  iste boyle Yeni Turkiye hakkin olani soke soke alir evelAllah
  Cevapla
 • Yılmaz 2 ay önce Şikayet Et
  Faiz artınca dışardaki yatırımcı parasını faize yatırıp yan gelip yatıyor
  Cevapla
 • Ankara Mustafa 2 ay önce Şikayet Et
  KKM de olan paralarını faizini ödeyemiyor devlet dışardan borclaniyor.. eeee kolay değil 300 milyar dolar var kkm de bir de faizi var bunun %40 450 milyar dolar ödemesi var bu yil nasıl ödeyecekler sizce ben olsam asla cikmazdim kkm den iki kere gelir geliyor.
  Cevapla
 • celal(Kahramanmraş) 2 ay önce Şikayet Et
  Sayın Cumhurbaşkanım , Sayın Bakanım, Kahramanmaraş ta ikamet eden ve depremden dolayı bankalara borcu olan vatandaşın borcunuda düşünseniz ! vatandaş bankalara esir oldu! kartlar krediler patladı!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle