Asgari ücrette konuşulan son rakam belli oldu

2024 asgari ücreti için Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını bir hafta sonra gerçekleştirecek. Masada pek çok rakam bulunurken, seçim bölgelerinde çalışma yapan AK Partililerin 16 bin lira rakamlarını telaffuz ettiği belirtildi.

GİRİŞ 05.12.2023 11:33 GÜNCELLEME 05.12.2023 11:38
Bu Habere 123 Yorum Yapılmış

Milyonlarca çalışanın hayatını derinden etkileyecek asgari ücrette geri sayım başladı. Asgari Ücret Komisyonu 11 Aralık’ta ilk toplantısını gerçekleştirecek. Kulislerde konuşulan pek çok rakam var.

Mart’ta yapılacak yer seçimler öncesi seçim bölgelerinde dolaşan AK Partililerin, asgari ücretin en az 16 bin lira olması gerektiği yönünde görüş belirttiği ifade edildi.

Gazete Pencere’nin haberine göre; AK Parti kurmayları, asgari ücretteki artışın yüzde 40 civarında kalabileceğini belirtiyor. Kurmayların dilindeki rakam 16 bin lira. Partide en az yüzde 50 artış olması gerektiğini söyleyenler olsa da bu rakamın işveren tarafından kabul edilmesinin zor olduğunu konuşuluyor.

İŞVERENE DESTEK SÜRECEK Mİ

Asgari ücrette devlet işverene 500 liralık destek sağlıyor. 2024 yılında bu desteğin sürmesi için işveren tarafının talebi olduğu biliniyor. Hükümet ise bu konuya ilişkin bir karar vermiş değil.

ASGARİ ÜCRET ARTIŞINDA OLASI SENARYOLAR

Asgari ücrete yüzde 30 oranında zam yapılması durumunda maaş 3 bin 420 lira artış gösterecek ve 14 bin 822 lira olacak.

Asgari ücrete yüzde 35 oranında zam yapılması halinde maaş 3 bin 990 lira artacak ve 15 bin 392 lira olacak.

Asgari ücrete gelen zam oranı yüzde 40 olursa maaş 4 bin 560 lira artacak ve 15 bin 962 lira olacak.

Yüzde 50 zam yapılması halinde ise asgari ücret 17 bin 103 lira olarak uygulanacak.

Asgari ücret yüzde 55 zam gelirse 17 bin 673 lira 10 kuruş, yüzde 60 zam gelirse ise 18 bin 243 lira 20 kuruş lira olacak.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın üyelerinden birinin başkanlık ettiği Asgari Ücret Tespit Komisyonu genellikle üç iştişare, bir karar olmak üzere dört toplantı sonunda yeni asgari ücreti belirliyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı 11 Aralık'ta yapılacak. İlk iki toplantı sonrası uzlaşma sağlanmazsa taraflar üçüncü toplantı için karar alacak.

Bu toplantı sonrası tüm rakamlar masaya yatırılacak. İşçi ve işveren arasında hakem olan hükümet burada belirleyici olarak en optimal düzeydeki ücreti Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacak.

Aralık ayının son haftasında dördüncü toplantı sonrası 2024 asgari ücret zammı netleşecek.

KAYNAK: EKONOMİM.COM
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 123
 • Emeklidur 2 ay önce Şikayet Et
  İşverenler,bir işçinin bir ayda kendisine kazandırdığının Otuzda birini ancak kendisine veriyor.Bunu anlatan firma yönetiminde çalışan yönetici.Bazı okuyucular,en düşük geliri alanların değil,işverenin derdine yanıyorlar şimdiden.Ücretlere az zam yapılsa bile ürünlere yine zam yağmaya devam edecek.Zamlar gelmeğe başladı bile.
  Cevapla
 • Tevfik karaca 2 ay önce Şikayet Et
  Asgari ücrette zam yapma konusunda bir aya yakın toplananlar Kendi maaşlarına zam yapma konusuna gelince bir saniyede kendi maaşlarına yüzde yüz zam yapıyorlar
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  20 Bin TL'nin altında olmamalıdır.
  Cevapla
 • ahmet yılmaz sivas 2 ay önce Şikayet Et
  YAV BOŞ KONUŞMA DEVLET VERMİYOR BU PARAYI İŞVEREN VERİYOR işten cıkarmalar cok olur
  Cevapla
 • Tevfik KARACA 2 ay önce Şikayet Et
  Aynen öyle çok haklısın bu konuda
  Cevapla
 • birkan 2 ay önce Şikayet Et
  İşveren fazla vermez istisna veren olur ama geneli kendi cebine girmesini daha çok istiyor işçi kısımların sırtından kazanmayı seven çok yaratık var
  Cevapla
 • selim koç 2 ay önce Şikayet Et
  asgari ücret emekli zammı artışı önemli ancak daha önemlisi bunlar artarken diğer kalemler artmamalı. market fiyatları kiralar aynı kalmalı ki bir değeri olsun. yoksa yine enflasyon alır başını gider. taşıma su ile değirmen dönmez.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle