Türk-İş, asgari ücret pazarlığına 14 bin 25 liradan başlayacak

Türk-İş, 2024 yılı asgari ücretinin görüşüleceği toplantılarda taban tekliflerinin 14 bin 25 lira olacağını açıkladı.

GİRİŞ 03.12.2023 16:45 GÜNCELLEME 03.12.2023 16:47
Bu Habere 146 Yorum Yapılmış

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleyecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı 11 Aralık Pazartesi günü yapılacak.

Milyonlarca çalışanın ocak zamları için kritik sürece girildi. Hükümet, işçi ve işveren tarafı 11 Aralık’ta zam için masaya oturuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asgari ücrette yılda ‘tek zam’a işaret etmesinin ardından işçi tarafını temsil eden Türk-İş ilk kez rakam telaffuz etti.

TÜRK-İŞ TABAN TEKLİFİNİ AÇIKLADI

Türk-İş, 2024 yılı asgari ücretinin görüşüleceği toplantılarda taban tekliflerinin 14 bin 25 lira olacağını açıkladı. NTV'nin haberine göre zam masasında işçileri temsil edecek Türk-İş pazarlığı, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı olarak açıkladığı 14 bin 25 liradan başlatacak.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin bu rakamın üzerinde olması gerektiğini belirterek "Zam devam ettiği için bırakın sene sonunda insan 3 ay bu ücretle idare edemiyor." dedi. "Açlık sınırından bir pazarlık olmaz." diyen Atalay, bu sınırın üzerinden bir pazarlık olacağını kaydetti.

''4 KİŞİLİK BİR AİLENİN MASRAFI HESAPLANMALI''

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da 2024 zammı için tek işçinin değil, 4 kişilik bir ailenin masrafı hesaplanması gerektiğini dile getirdi.

Arslan, "Yüksek enflasyon ve refah payı, milli gelirden kaybettiklerimizin ilave edildiği büyüme hızının da yansıtıldığı 4 kişilik bir işçi ailesinin asgari ihtiyaçlarını sağlayacak bir asgari ücret bizim için yeterli." diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TEK ZAM MESAJI

Hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Balkanı Vedat Işıkhan son iki senenin aksine, önümüzdeki yıl asgari ücrete tek zam yapılacağı mesajını vermişti.

Mevcutta 11 bin 402 lira olan asgari ücrete yapılacak zam, aralık ayı sonuna kadar netleşecek.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 146
 • Sendikasız 3 ay önce Şikayet Et
  Türk-iş ve bağlı sendikalar İşçinin sırtından geçinen kan emici parazittir
  Cevapla
 • iso 3 ay önce Şikayet Et
  14bin nedir ya Allahtan korkmazlar 14bin nedir. 18 bin altını kabul etmesinler
  Cevapla
 • SİVASLI 3 ay önce Şikayet Et
  TÜRK İŞ in başındaki şahsiyet git o parayla bırak bir ayı 15 gün geçin de göreyim bu milletin hakkını yiyenlere haram olsun bir bitmediniz gitti altınızda milyonluk arabalarla dolanan anlamaz garibanın halinden
  Cevapla
 • vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Marketler esnaflar kredi kartına göre satış yapıyor.Bu millet nasıl geçinecek.Herşey pahalı milletin market esnaf vs sırtında hem kendileri hemde bankalar kazanıyor.Ona göre mallarını satıyorlar.
  Cevapla
 • Dobra 3 ay önce Şikayet Et
  Nerde ne kadar çakal varsa, hep o kurtlar sofrasında anlasılan, emekçinin hakkını yiyen dünya ahiret rahat görmesin....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle