İşte asgari ücrette tek zam hesabı: 2024 zam oranları için ilk tahmin

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücrete tek zam mesajı sonrası zam oranı tahminleri değişti. İşte 2024 yılı asgari ücret zam tahminleri...

GİRİŞ 03.12.2023 09:00 GÜNCELLEME 03.12.2023 10:40
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

Haber7

BAE ziyareti sonrası dönüş yolunda soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrete ilişkin yaptığı değerlendirmede “Asgari ücret artışı zaten yıl içinde bir kezdir. Bir kez verilecek zamla bu iş biter" dedi.

ASGARİ ÜCRETE 'TEK' ZAM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Asgari ücretle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan şu anda çalışmalarını yapıyor. Bu çalışmalarını olgunlaştırdıktan sonra nihai tabloyu önümüze koyacak. Çünkü burada işçi, işveren temsilcileri ile görüşmelerini bitirdikten sonra bize neticeyi getirecek. Biz de kendisini dinleyeceğiz. Ondan sonra en uygun asgari ücret neyse bunun kararını vereceğiz. Bütün mesele tarafları mağdur etmeden bir neticeye varabilmek. Asgari ücret artışı zaten biliyorsunuz yıl içinde bir kezdir. Bir kez verilecek zamla bu iş biter. Bunun da sorumlusu birinci derecede Çalışma Bakanımız Vedat Işıkhan’dır. Biz vatandaşımızı bugüne kadar enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyiz." dedi.

 Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret için ilk toplantıyı 1 Aralık'ta yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çalışma Bakanı Işıkhan'dan gelen bu açıklamalar sonrası asgari ücrette zam hesapları yeniden yapılırken, SGK Uzmanı Özgür Kaya, en yüksek beklentisinin yüzde 50 artış yönünde olduğunu belirterek, hesapladığı net asgari ücret rakamını paylaştı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücret bundan iki yıl öncesine kadar yılda bir kez belirlenmekteydi, iki yıldan bu enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişlerden dolayı 6 ayda bir olacak şekilde asgari ücrete zam güncellemesi yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Işıkhan'ın açıklamalarına istinaden 2024 yılında da daha önce olduğu gibi asgari ücrete yılbaşında tek zam yapılması planlanıyor.

11 Aralık'ta İşvereni temsilen Türk-İş, hükümet kanadından yetkililer ve 5'er komisyon üyesi olmak üzere 15 üyenin yer aldığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanmasıyla 2024 yılında uygulanacak asgari ücret belirlenecek.

ASGARİ ÜCRET KOMİSYONU'NDA BİR İLK YAŞANACAK

Bu yılki toplantıya işçiler de oturacak. İşçi kanadını temsilen yetkili olan konfederasyon Türk-İş Mali Sekreteri, Yolİş Genel Başkanı Ramazan Ağar başkanlığında, bir sağlık işçisi, bir kasiyer, bir enerji işçisi, bir de karayollarında kar temizleyen taşeron işçiden oluşan heyetle katılacak. Türk-İş komisyon heyeti hafta başında kendi aralarında bir toplantı yapacak, işçileri kamuoyuna tanıtacak.

Asgari ücret belirlenirken bir önceki yıl ve gireceğimiz yeni yılda enflasyon beklentileri önemli bir parametre olarak ele alınır.

Uzmanlar 2024 yılı enflasyon hedefi yüzde 45-50 bandında ve bir önceki yılda enflasyon yüzde 68 olduğuna dikkat çekerek ortaya 5 farklı zam senaryosu koyuyor;

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM GELECEK?

Asgari ücrete yüzde 30 zam: 2024 asgari ücret 14.882 TL
​Asgari ücrete yüzde 35 zam: 2024 asgari ücret  15,392 TL
Asgari ücrete yüzde 40 zam: 2024 asgari ücret 15,962 TL
Asgari ücrete yüzde 50 zam: 2024 asgari ücret 17,103 TL
Asgari ücrete yüzde 55 zam: 2024 asgari ücret 17,673 TL

 

 

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 71
 • ABDULKERİM 2 ay önce Şikayet Et
  Asgari ücret bu piyasada en az 24.000 lira olması gerekir. Bundan aşağısı sürünün demektir.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Nerdeyse saniyede bir bir şeye zam geliyor 16 bin asgarî ücretin tek anlamı olur oda hakaret demektir çalışanlara!!!
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  16 bin TL ücret vermek demek açlıkla sürün demektir 25 bin tl den aşağı asgarî ücretin bir anlamı yoktur o yüzden kimse merak edip bu haberleri okuma zahmetine girmesin!!!
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  16 bin TL ücret vermek demek açlıkla sürün demektir 25 bin tl den aşağı asgarî ücretin bir anlamı yoktur o yüzden kimse merak edip bu haberleri okuma zahmetine girmesin!!!
  Cevapla
 • Ankaralı 2 ay önce Şikayet Et
  Hükümet çok zam veriyor işçiye enflasyon 100 20 30 ya Türkiye 100de 150 enflasyon var Hükümeti yönetenlerin tuzu kuru halkı öyle zannediyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle