Dış ticarette yeni rekor! Bakan Bolat açıkladı

Ticaret Bakanı Bolat "Kasımda ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 artarak 23 milyar 11 milyon dolar oldu. Kasımda tarihin en yüksek aylık ihracat rakamını kırdık" dedi.

Dış ticarette yeni rekor! Bakan Bolat açıkladı
Dış ticarette yeni rekor! Bakan Bolat açıkladı
GİRİŞ 02.12.2023 11:26 GÜNCELLEME 02.12.2023 11:26
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Kasım ayı dış ticaret rakamlarını açıklayan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Kasımda ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 artarak 23 milyar 11 milyon dolar oldu. Kasımda tarihin en yüksek aylık ihracat rakamını kırdık. Türkiye pozitif bir şekilde dünyadan ayrıştı. G20 ülkeleri içerisinde mal ihracatını artıran tek ülke konumunda" ifadelerini kullandı.

Bakan Bolat'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Kasımda da tarihimizin en yüksek aylık rekorumuzu kırmış olduk. Kasım ayında 23,01 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Ocak-Kasım döneminde 232,9 milyar dolara çıktı. 4 ay üst üste dış ticaret açığımızda ciddi gerileme var, ithalatta gerileme var, eylülde cari işlemlerde nasıl fazla verdik. Ekim ve kasım aylarında cari işlemler dengemiz aylık olarak dengede olmasını bekliyoruz, az bir miktar fazlada olabilir. İhracatın ithalatı karşılama oranı 8.2 puan artarak kasım ayında yüzde 79,5 olarak gerçekleşti.

"CARİ İŞLEMLERDE BİZE AVANTAJ SAĞLIYOR"

Son 4 ayda ihracatın ithalatı karşılama oranı yükselmekte, bu da cari işlemler dengesini düzeltme anlamında bize önemli bir avantaj sağlamaktadır. Haziran'dan bu yana ihracatımız miktar değer olarak hep yukarı doğru gidiyor. Temmuzda 19,8 milyar dolardı, ağustosta 21,6, eylülde 22,5 milyar dolar, ekimde 22,9 milyar dolara çıktık, kasımda 23 milyar dolara çıktık. Bakanlık olarak iki hedef belirliyoruz. Birincisi her ay ihracatımızın bir yıl öncesinin aynı ayına göre artış sağlaması, ikincisi de her ay bir önceki aydan biraz daha yukarı tırmanmayı başarabilmek. Bunu ihracatçılar ailesi yapıyor. Biz de onları her platformda destekliyoruz.

Çeşitli destek modülleri, ticaret diplomasisi, ikili anlaşmalar, dış ticaret ithalat konusundaki düzenleyici tedbirlerle ülkemizin daha fazla üretim ve döviz geliri elde etmesinin peşinde çalışıyoruz.

DEPREMLER 6 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE KAYBA NEDEN OLDU

Depremin etkisi arkadaşlarımız bunun etki analizi çalışmalarını yaptılar 6 milyar doların üzerinde kayba yol açtı. Sevindirici bir konu da orta yüksek ve yüksek teknolojili ürün ihracatı 11 ayda 88.5 milyar dolar orta yüksek ve yüksek teknolojili ürün ihracatı yapmışız. Payımız yüzde 36'yken yüzde 40,2'ye yükseldi. 2028'de 12. kalkınma planının son yılında hedefimiz yüzde 50'ye ulaşabilmek.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 39
 • antalyalı 2 ay önce Şikayet Et
  oooh her gün rekor üstüne rekor maşallah. Turist rekoru da kırdık. Siyasilerimizin eleştirdiği Batının insanları gelip içki, zina, israf her türlü haramı irtikap ediyor, bizlerden de sevinmemiz bekleniyor. Ne ala memleket!
  Cevapla
 • Serkan 2 ay önce Şikayet Et
  Seçim geçsin bakın ne rekorlar daha kıracağız.Yahu arkadaşlar tamam biz de bunlara oy verdik ama gerçekleri de bilelim.Yine oy verelim ama her denilene de alkış tutmayalım.Artık aklımızla alay etmeye başladılar çünkü.
  Cevapla
 • erdal 2 ay önce Şikayet Et
  Reis gümrüklere baakkkk döşemelik kumaşşşşşşa
  Cevapla
 • murat 2 ay önce Şikayet Et
  ithalattan bahsedilmiyor hep kandırmaca becerenmediniz faizcilere küreselcilere teslim oldunuz
  Cevapla
 • Batandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Bunların yerine market fiyatları ucuzladı vatandaşın işine gelen haber güzel haber olur alım gücümüz artar güzel haber olur gerisi hikaye maalesef bıktım artık vatandaş olarak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle