Mesai başladı! Kars kazlarının tanesi 1200 TL

Kars mutfağının vazgeçilmezi olan kazlar, tanesi 1000- 1200 TL'den, tüyleri ise kilosu 400- 500 TL’den satılıyor. Kaz yetiştiren Sarıgül Kaçan (70), “Kazın tüyünü, ayağını, boynunu, kafasını, kanadını, ciğerini de değerlendiriyoruz” dedi.

GİRİŞ 08.11.2023 09:45 GÜNCELLEME 08.11.2023 13:38
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Kars’ın meşhur kazlarının kesimi erkekler, bakımı, beslenmesi ve temizlenmesi ise kadınlar tarafından yapılıyor. Bu yıl havaların güneşli geçmesi nedeniyle kazların kesimi gecikti. Sabaha karşı oluşan kırağı ve dere kenarlarında buzlardan yiyen kazlar kesilmeye başlandı. Akyaka ilçesi Karahan köyünde de yaz boyunca otlattığı 100 kazı kestiren 4 çocuk annesi Sarıgül Kaçan, bunların temizliğini bahçede iki geliniyle yaptı.

Kazın fiyatının pahalı olması nedeniyle hayvanlara gözü gibi baktığını belirten Sarıgül Kaçan (70), şunları söyledi:

"Yaz mevsiminde büyütüp beslediğimiz kaz kesimine başladık. Kesildikten sonra tüylerini yolup, iç organlarını temizliyoruz. Kazın çöpe atılan hiçbir organı yok. Tüyü, ayağı, boynu, kafası, kanadı, ciğerini de değerlendiriyoruz. İç organlarını ayırdığımız kazlar daha sonra tuzlanır, sabah ve akşam ayazında kuruturuz. Kaz etinin kesinlikle güneş görmemesi lazım. Güneş aldığı zaman tadını bozduğu için güneşli havalarda üzerlerini örtüyoruz. Büyümesi, beslenmesi, bakımı oldukça zahmetli olduğu için fiyatı da ister istemez pahalı oluyor. Doğal yöntemlerle kesilerek kurutulan kaz eti lezzetini kaybetmediği gibi kendine özgü bir tada sahiptir. Kazların bir kısmını bizler kışlık ihtiyaçlarımız için muhafaza ediyoruz, il dışındaki akrabalara gönderiyoruz kalanları ise satıyoruz."Temizlenen kazlar, tuzlanıp kuruması için evlerin bahçelerinde hazırlanan askılara asılarak yaklaşık 15-20 gün burada bekletilip olgunlaştıktan sonra derin dondurucularda saklanacak.

KAYNAK: DHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 7
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Güzel memleketim kars gitmeyen pişman gidipte ayrılan pişman varolsun.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Allah bütün yetiştiricilerimize bol kazançlar versin. Onların emeği, hakkı fiyatla odenmez. Esas kızmamız gereken emek hırsızları aracılar, üreticilerin malını yok pahasına ucuza almaya çalışan acımasız cambaz tüccarlar.
  Cevapla
 • sems 3 ay önce Şikayet Et
  Bir de olmayan zeytinin yağına pahalı diyorlar tüyü bile para.
  Cevapla
 • TÜRK 3 ay önce Şikayet Et
  sen ne anlatıyon aga !!!!!
  Cevapla
 • Eren 3 ay önce Şikayet Et
  120 bin.Aylık 10 bin.Köy yerinde iyi para
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle