Rusya'dan akaryakıt ihracat yasağına ilişkin yeni açıklama

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, akaryakıt ihracat yasağını iç pazarda istikrar sağlanıncaya kadar devam ettireceklerini söyledi.

Rusya'dan akaryakıt ihracat yasağına ilişkin yeni açıklama
Rusya'dan akaryakıt ihracat yasağına ilişkin yeni açıklama
GİRİŞ 03.10.2023 15:08 GÜNCELLEME 03.10.2023 15:08

Novak, Soçi kentinde petrol ve akaryakıt piyasalarındaki gelişmelere ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Brent petrol fiyatının son dönemde arttığına işaret eden Novak, “(Rus petrolüne) İndirimimiz azaldı ve ürünlerimiz tavan fiyatın üzerinde, piyasa fiyatlarında satılıyor.” ifadesini kullandı.

Tavan fiyat gibi uygulamaların olumsuz sonuçlar yarattığını belirten Novak, “En kötüsü de gelecekte sadece Rus enerji kaynaklarına karşı değil, diğer ülkelere ve diğer ürünlere karşı da kullanılabilecek bir emsal oluşturmasıdır.” dedi.

Novak, tavan fiyat uygulamasının etkisiz bir araç olduğunu ve sadece son tüketicileri etkilediğini ifade etti.

Rusya’nın uyguladığı akaryakıt ihracat yasağının ne kadar süreceğine ilişkin soruyu yanıtlayan Novak, “İç pazarda istikrar sağlanıncaya kadar devam edecek.” dedi.

Rus hükümeti, ülkede benzin ve motorin fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle 21 Eylül’de yakıt ürünlerinin ihracatını yasaklamıştı.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.