Katar'dan Türkiye'ye 20 milyar dolarlık yatırım! '6 ay boyunca burada olacağız'

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “ 220 Katar şirketi Türkiye’de önemli projelere imza attılar. Katar’ın Türkiye’deki yatırımları 20 milyar doları aşmış durumda” dedi.

GİRİŞ 02.10.2023 15:07 GÜNCELLEME 02.10.2023 15:26
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Katar'ın başkenti Doha'da Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonunda düzenlenen Ticaret Heyeti programına katıldı. 

İki ülke arasında yakın zamanda ortak ekonomi ve ticaret anlaşması imzaladıklarını dile getiren Ticaret Bakanı Bolat, “Aramızdaki ticaret ve yatırım ilişkilerindeki birçok engelleri ortadan kaldıracak ve kısa bir süre sonra inşallah bu yıl bitmeden yürürlüğe girecek. Bu anlaşmayla beraber şu anda 2.3 milyar dolar olan karşılıklı ticaretimizin daha da artacağına inanıyoruz. Yatırımlar inşallah daha da artacak. Türkiye’den Katar’a ciddi yatırımlar var. 727 Türk firması Katar’da iş yapıyorlar. 220 Katar şirketi Türkiye’de önemli projelere imza attılar. Katar’ın Türkiye’deki yatırımları 20 milyar doları aşmış durumda” dedi.

Ömer Bolat

Türk müteahhitlerinin de Katar’ın alt ve üst yapısının gelişmesinde büyük projelere imza attığını ve 18, 19 milyar dolarlık hizmeti başarıyla tamamladıklarını hatırlattı.

“Şimdi amacımız üçünü ülkelerde birlikte işler yapmak” diyen Bolat, Kalkınma Yolu Projesi’ne de değindi. Bolat, Expo’da bahçeciliğin ana vatanı mottosuyla yer aldıklarını ve Türkiye’nin çevre hassasiyetlerini, sıfır atıktaki uygulamalarını göstereceklerini dile getirdi.

TÜRKİYE VE KATAR STRATEJİK ORTAK

Ticaret Bakanı Ömer Bolat yaptığı açılış konuşmasında, Katar’ın yanında olduklarını göstermek ve Türkiye pavilyonunu açmayla Türkiye’yi tanıtmak gayesinde olduklarını belirtti.

150 kişilik bir heyetle geldiklerini belirten Bakan Bolat, “Yeşil Expo dünya çapında prestijli bir organizasyon biz Türkiye olarak 37’nci defa katılıyoruz. 6 ay boyunca da burada olacağız. Türkiye’den yine çok sayıda katılımcılar expoyu görmeye gelecekler. Bu da bizim Katar’la ilişkilere verdiğimiz önemi gösteriyor. Türkiye’yle Katar sadece dost, komşu, kardeş ülke değil aynı zamanda stratejik ortaklar. Liderlerimizin önderliğinde mükemmel düzeydeki siyasi ilişkilerimizi son yıllarda ekonomi, ticaret, yatırım ve müteahhitlik hizmetleri ve turizm alanında ve üçüncü ülkeler de ortak projeler alanında çok ilerlettik” ifadelerini kullandı.FUARI 6 AYDA 3 MİLYON KİŞİ ZİYARET EDECEK

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “Son yıllarda ticaretimiz hızlı bir şekilde gelişiyor. Geçen yıl 5 bin 50 firmamız Katar’a 1 buçuk milyar dolarlık ihracat yaptı. 27 sektörümüzün tamamı Katar’a ihracatı gerçekleştirdi. Geçen yıl 18 sektörümüzün ihracatlarında artış sağladık. İhracatımız savunma ve havacılık sektöründe 290 milyon dolara, mobilya sektörümüzde 117 milyon dolara, elektrik elektronik sektöründe de 124 milyon dolara ulaştı. Makine, elektrik, mücevherat ve değerli metal eşyaları ile otomotiv sektöründe çok ciddi fırsatların olduğunu gözlemliyoruz” ifadelerini kullandı.

Gültepe, kalabalık heyetle Doha’da yer aldıklarını ve açılacak pavilyon hakkında “1.7 milyon metrekarelik alandaki fuarı 6 ayda 3 milyon kişi ziyaret edecek” dedi.

KAYNAK: DHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 44
 • Turan 4 ay önce Şikayet Et
  İyi güzel de ülkemiz neden aç hani para nerde niye kriz var enflasyon neden yüksek
  Cevapla
 • Sedat Antalya 4 ay önce Şikayet Et
  Israfın önüne gecilmedigi müddetçe bu ülke düzelmez, bizdeki israfı hiç bir yerde görmedim, en az 30 ülke gördüm
  Cevapla
 • Cemal Serbest 4 ay önce Şikayet Et
  Helâl Olsun KATAR lı ARAB Kardeşlerimize TÜRKİYEMİZE Katma Değer Katıyorlar
  Cevapla
 • adam 4 ay önce Şikayet Et
  Kendş öz sermayesine renk takıp aforoz eden zihniyet. Çok istediği Dış yatırımada Arap sermayesi deyip istemiyor. Kafa aynı kafa.
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Laf konuştun bal kabağı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle