Akaryakıt fiyatları için önemli gelişme: Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı operasyona hazır

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı'nın bugün itibarıyla operasyona hazır hale geldiğini ve bu hafta içinde faaliyete geçeceğini bildirdi

GİRİŞ 02.10.2023 10:05 GÜNCELLEME 02.10.2023 12:19
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

Bakan Bayraktar, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkentinde düzenlenen Abu Dabi Uluslararası Petrol Fuarı ve Konferansı'nın açılış oturumunda konuştu.

Türkiye'nin petrol ve doğal gaz konusunda öteden beri güvenilir bir güzergah olduğunu belirten Bayraktar, bugün itibarıyla günlük 2 milyon varil petrolün Türkiye'nin boğazlarından geçtiğini ve yaklaşık 45 yıldır aktif olan Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı'nın da günlük 500 bin varil petrol kapasitesine sahip olduğunu kaydetti.

Bayraktar, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler ile sel ve benzeri felaketler nedeniyle bakıma alınan Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı'na yönelik, "Irak-Türkiye Petrol Boru Hattı bugün itibarıyla operasyona hazır. Hattı bu hafta içinde faaliyete geçireceğiz. Boru hattı faaliyete geçtikten sonra küresel petrol piyasalarına 500 bin varil petrol tedarik edilebilecek." ifadelerini kullandı.

"TANAP İLE AVRUPA'YA ÖNEMLİ MİKTARDA GAZ SEVK EDİYORUZ"

Türkiye'nin Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ile Avrupa'ya önemli miktarda gaz sevk ettiğini dile getiren Bayraktar, "Bugün itibarıyla Batı Balkan Boru Hattıyla Macaristan, Bulgaristan, Romanya ve Moldova'ya gaz gönderiyoruz. Doğal gazda giderek daha fazla merkez haline geliyoruz." diye konuştu.

Bayraktar, ayrıca enerjide dışa bağımlılığını azaltmayı hedefleyen Türkiye'nin petrol, gaz ve yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarına ağırlık verdiğini ve karbon emisyonları azaltmak için nükleer enerji yatırımlarını da önemli bir araç olarak gördüğünü anlattı.

Bakan Bayraktar'ın forum kapsamında BAE hükümet yetkilileri ve dünyanın önde gelen enerji şirketlerinin üst düzey yöneticileriyle görüşmesi bekleniyor.

KAYNAK: AA
Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde İnternet Gazeteciliği - Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na katılan Öner, halen Haber7.com'da 'Haber Şefi' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 71
 • Dede 2 ay önce Şikayet Et
  Elektrikli traktörü hemen seri üretime geçip piyasaya hediye traktör dağıtılmalı çiftçi mazotu düşürülmeli
  Cevapla
 • Fuad Kavukçu 1 ay önce Şikayet Et
  Bu konuyu yetkili ağızlardan dinlemek isterdim.
  Cevapla
 • Horlama 2 ay önce Şikayet Et
  Irak petrolü çıkarıp Türkiye üzerinden satıyor.. ırak halkı aç perişan bu paralar nereye kimin cebinde kalıyor
  Cevapla
 • Dede 2 ay önce Şikayet Et
  ABD. . Irak operasyonu Çin'in enerji almasın diye yapılmıştır
  Cevapla
 • Adanalı 2 ay önce Şikayet Et
  MAZOT FİYATLARI DERHAL MEMLEKETİN DAHA FAZLA FELAKETE GİTMEMESİ İÇİN 15 LİRA SEVİYELERİNE DÜŞ GERİ DÜŞÜRÜLMELİDİR..Mazot ve gübre fiyatları yüzünden çevremdeki bütün çiftçiler tarlalarını sürmüyor, YARIN DOMATES 100 LİRA OLURSA KİMSE ŞAŞIRMASIN.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Bu millet daha fazla zam ister 50 yapin
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  seneye Yunanistan ile savasacak mıyız?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle