Suzan Sabancı Dinçer: Yeniden cazibe merkezi olacağız, Avrupa'da bizden dinamik ülke yok

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer 2024 beklentisi için "Türkiye çok kıvrak ekonomiye sahip. Doğru kararlar ile Türkiye ekonomik güç olacaktır. Avrupa'da Türkiye kadar dinamik ülke yok." dedi.

Suzan Sabancı Dinçer: Yeniden cazibe merkezi olacağız, Avrupa'da bizden dinamik ülke yok
Suzan Sabancı Dinçer: Yeniden cazibe merkezi olacağız, Avrupa'da bizden dinamik ülke yok
GİRİŞ 23.09.2023 22:54 GÜNCELLEME 23.09.2023 22:57
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin en finans sektöründe önemli bir yere sahip bankalarından biri olan Akbank, 75'inci yılını kutluyor... Bu kapsamda çeşitli etkinliklerle iş dünyası temsilcileri bir araya gelirken Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Oksijen gazetesine önemli açıklamalarda bulundu.

Akbank'ın öneminden, sektördeki ağırlığına ve dünyadaki yerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dinçer, Türkiye'nin ekonomisine ve geleceğe yönelik de tespitlerini dile getirdi.

ENFLASYON KONTOL ALTINA ALINIR MI?

Başarılı iş kadını Dinçer, '2024'te enflasyon beklentiniz nedir?' sorusunu da cevapladı.

Dinçer, bu konuda düşüncelerinin olumlu olduğunu söyledi.

"2024'te enflasyonun kontrol altına alınacağını düşünüyorum"

Dinçer şöyle konuştu:

"Yeni kadroları ve alınan son kararlanı olumlu buluyorum ve bunun uluslararası piyasalardaki yansımaları da pozitif karşılanıyor. Fitch de yeni karar aldı, Türkiye'nin büyüme rakamı beklentisini revize etti.

2024'te enflasyonun kontrol altına alınacağını ve yavaşça aşağı ineceğini düşünüyorum. Türkiye çok kıvrak ekonomiye sahip. Doğru kararlar ile Türkiye ekonomik güç olacaktır.
"Avrupa'da Türkiye kadar dinamik ülke yok"

Avrupa'da dinamik ülke yok. Türkiye'nin dinamizmi, iç ekonomisinin canlılığı, yenilikçi yanları, yeni oluşan güçlü ekonomik kadrosu ve istikrarlı yönetimle ülkenin cazibe merkezi olmasını bekliyorum.

Bir ülkenin gelişmesi için en önemli unsur o ülkenin bankacılık sektörüdür. Bankacılık sektörümüz Türkiye'de son derece kuvvetli. 2024'ü hem Türkiye için hem de sektör için ekonomik anlamda pozitif görüyoruz."

"ULUSLARARASI TİCARETİN MERKEZİNDEYİZ"

Türkiye'nin çok büyük bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu belirten Dinçer, "Türkiye genç, potansiyeli olan, gelişime açık bir piyasa ekonomisi. Gelecekte de muazzam bir büyüme potansiyeline sahip. Avrupa'nın en dinamik ülkesi. Türkiye, en az 2050 yılına kadar artması beklenen genç ve dinamik nüfusuyla ön plana çıkıyor; bu da demografik bir fırsat penceresi niteliğinde.

Ülkemizde artan bir şekilde Ar-Ge faaliyetleri ve yenilikçi girişimler var. Genç girişimcilerimizin global başarı haberlerini alıyoruz. Türkiye'nin zaten halihazırda önemli kapasite ve bilgi birikimine sahip olduğu otomotiv, beyaz eşya gibi alanlar da var.

Coğrafi konum ve iklim sayesinde yenilenebilir enerji gibi alanlarda da önemli bir avantaja sahip. Uluslararası ticaretin merkezindeyiz.

Komşularımız dünyanın en önemli pazarları. Bu durumun artan bir şekilde önem kazanmasını bekliyorum. Yine aynı şekilde ülkemiz bir enerji koridoru olma iddiasını koruyor. Bu konuya ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyoruz." dedi.

AMERİKA'DA TÜRKİYE'DEKİ YATIRIMLARA ODAKLANILACAK

Türkiye'nin de ABD için vazgeçilmez bir pazar olduğunu belirten Dinçer, "Türkiye bence ABD için vazgeçilmez bir pazar. Hem borsaya yatırımcı gelecektir hem de doğrudan yatınımcılar olacağını da düşünüyorum. Körfez ülkeleri, Katar vs de aynı şekilde. Şu anda dolar bazında Türkiye'de değerler çok düşük, ciddi potansiyel var. Büyük yatırımcılar hacimli hisse ister, bankacılık sektörü ilgi görecektir." diye konuştu.

KAYNAK: OKSİJEN GAZETESİ
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 9
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  bu faiz belasından kurtulmadikca ekonomi enflasyon düzelmez Allah bize akıl fikir versin inşallah
  Cevapla
 • Ali Osman 2 ay önce Şikayet Et
  Ben de Merkez bankasından 14 le para alıp 35 den kredi versem her türlü iltifatı yapardım ülke ekonomisine ne olacak ki. Tahsil edemediğim kredileri devlete vereceğim vergiden düşsem herşeyi söylerim ekonomi süper yönetim süper sorun yok diye.
  Cevapla
 • Levent 2 ay önce Şikayet Et
  Hadi bakalım İNŞALLAH Diğer patronlar konuşsun İNŞALLAH YAAA HAKK
  Cevapla
 • Ya nasip 2 ay önce Şikayet Et
  Bu kadın bankacı yani Allah'a isyan bayrağı açmış faizci. Allah'ın ismini zikrederken bunları göz önünde bulundur.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  doğru. Türkiyede istedigibi. at. koşturuyorlar banklar çok canlı Tabiiii
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Siz kiiim eski Sabancılar kim arada tam zıtlık var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle