ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin üzerinde​

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 5 Ağustos ile biten haftada 248 bine çıktı.

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin üzerinde​
ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin üzerinde​
GİRİŞ 10.08.2023 17:51 GÜNCELLEME 10.08.2023 17:51

ABD Çalışma Bakanlığı, haftalık işsizlik maaşı başvurularına ilişkin verileri açıkladı.

Buna göre, ülkede ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 5 Ağustos ile biten haftada önceki haftaya kıyasla 21 bin kişi artışla 248 bine yükseldi.

Piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen işsizlik maaşı başvurularına ilişkin önceki haftanın verisi 227 bin olarak korundu.

Geçen hafta itibarıyla 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları, bir önceki haftaya kıyasla 2 bin 750 kişi artışla 231 bine çıktı.

Süregelen işsizlik maaşı başvuruları ise 29 Temmuz ile biten haftada 8 bin kişi azalarak 1 milyon 684 bine geriledi.

Analistler, tarihsel olarak düşük kalmasına rağmen işsizlik başvurularının, ABD'de yılın başından bu yana görülen sıkı seviyelerden yumuşamaya başladığını belirterek bu durumun ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikasını daha fazla sıkılaştırmaktan kaçınabileceğine dair beklentileri güçlendirdiğini ifade etti.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.