Türkiye, Katar'a dev sanayi üssü kuracak

DEİK Türkiye-Katar İş Konseyi Başkanı Başar Arıoğlu, 'Katar'da bir sanayi üssü olarak yatırımlar düşünülüyor. Katar çok güzel serbest bölge imkanları sağlıyor Türk yatırımcılar için.' dedi.

GİRİŞ 19.07.2023 17:27 GÜNCELLEME 19.07.2023 17:35
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyetin Körfez turunun ikinci durağı Suudi Arabistan'dan sonra Katar oldu. Türkiye'den giden 200 iş insanı da ziyarete katıldı.

Dış İlişkiler Ekonomi Kurulu (DEİK) tarafından Doha'da programlar düzenlendi. Katarlı iş insanları ile görüşmeler yapıldı, yatırım fırsatları değerlendirildi.

"TÜRKİYE SANAYİSİNİN GÜÇLÜ OLDUĞU YERLERDE BİZİM KATAR'A İHRACATLARIMIZ VAR"

TRT haberde yer alan habere göre; Ülkelerin zaten dost çerçevede çalıştığını, bu dostluğun ister istemez ekonomik aktivitelere de yansıdığını ifade eden DEİK Türkiye-Katar İş Konseyi Başkanı Başar Arıoğlu, "Türkiye'nin buraya ihracatı tabi tarım ürünleri. Bizim için çok önemli ama son dönemde sağlık ürünlerimiz var, savunma sanayi ürünlerimiz var, otomotiv ürünlerimiz var. Türkiye sanayisinin güçlü olduğu yerlerde bizim Katar'a ihracatlarımız var." dedi.

"KATAR ÇOK GÜZEL SERBEST BÖLGE İMKANLARI SAĞLIYOR"

Peki Katar'a hangi alanda ne tür yatırımlar söz konusu?

Esas odaklanılan noktanın karşılıklı yatırımların artırılması olduğunu vurgulayan Arıoğlu, "Gıda alanında çok büyük yatırımlar var, sağlık alanında yatırımlarımız var. Şimdi bir de Katar'da bir sanayi üssü olarak yatırımlar düşünülüyor. Katar çok güzel serbest bölge imkanları sağlıyor Türk yatırımcılar için." ifadelerini kullandı.

Katarlı iş insanları Türkiye'de ağırlıklı olarak gayrimenkul ve finans sektöründe yatırım yapıyor.

Yapılan görüşmelerin iki ülkenin ticaretine ve yatırımcılarına olumlu katkı sunması bekleniyor.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 53
 • Karanlık 7 ay önce Şikayet Et
  Çalışmayan 30.000 dolar alıyor nüfus 3 milyona yakın yarısından fazlası dışarıdan gelen işçiler
  Cevapla
 • Aaa 7 ay önce Şikayet Et
  Niye burda cokmu kazandik
  Cevapla
 • Ümit şahin 7 ay önce Şikayet Et
  Önce kendi ülkemize kuralım bence
  Cevapla
 • Okur 7 ay önce Şikayet Et
  Ülkeyi batırdılar bir kısmını Arap şeyhlerine satacaklar Aslında bir taraftan şans yüzümüze gülecek Arap şeyhler halkını aç bırakmazlar, ülkede idareye gelirlerse yaşadık, bunlardan kurtulmuş oluyoruz, yoksa biz daha çok çekriz
  Cevapla
 • Ziyaaa 7 ay önce Şikayet Et
  İngilize Yunan'a satılsaydı sesiniz çıkmazdı değil mi? Sizi gidi yorgo nun bebeleri sizi
  Cevapla
 • mısdafa 7 ay önce Şikayet Et
  canıım, sen yanlış ilaç almışsın zarar.
  Cevapla
 • Adem 7 ay önce Şikayet Et
  Katar yerine Türkiye ye kursana millet istihdam olsun
  Cevapla
 • ATMACA SERVET 7 ay önce Şikayet Et
  Sevgili kardeşim katarlılar çalışmıyor zaten bizimkiler orada 2500 usd çalışacaklar daha avantajlı
  Cevapla
 • Vatansever 7 ay önce Şikayet Et
  Para katarın bizim değil adam kendi ülkesine sanayi yatırımı yapıyor bunda yanlış yok eksik olan bizi yönetenlerin ufkunun olmaması katma değeri olan sanayi temellerini atamadılar Atatürk den sonrası boş sadece kendilerini ve yakınlarını zengin ediyorlar istinasız bunu yaptılar ve yapacaklar kimi az kimi çok kimi birazda milleti düşündü kiminde zerre vicdan yok adalet sadece kendilerine
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle