Bir hafta içinde kirası 2 bin lira yükseldi

Kocaeli'de 7 Temmuz'da 18 bin 500 TL'ye ilana konulan kiralık dairenin, aynı hafta içinde fiyatı 2 bin TL yükseltilerek 20 bin 500 TL oldu.

GİRİŞ 18.07.2023 15:51 GÜNCELLEME 18.07.2023 16:35
Bu Habere 301 Yorum Yapılmış

Kocaeli'de son zamanlarda bazı ev sahipleri satılık ve kiralık konutlara yüksek miktarda zam yaptı.

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu ise özellikle konut kiralarının artışlarıyla ilgili ciddi problemler yaşandığını belirterek, internet portallarının denetlenmesi ve düzene girmesi gerektiğini söyledi.

İnternet portallarında bir kişinin, istediği gün ve saatte, dilediği gibi ilana koyduğu evin fiyat artırabildiğini ifade eden Hacıoğu, "Bu hafta içerisinde 18 bin TL'lik daire vardı. Bu daire 20 bin 500 TL'ye çıkmış. Yarın belki bin TL, 2 bin TL artırabilir. Evet, serbest piyasa diyoruz ama bu kadar da serbest olmaması lazım. Diyelim ki, aynı sitede sizin de, benim de evim var. Ben 15 bin TL'ye kiraya vermek istiyorum ama yan komşum 20 bin TL, 23 bin TL'ye çıktığında denge bozuluyor, pazar bozuluyor." dedi.

"BU EV KİRALARI ÖDEMELERİ MÜMKÜN DEĞİL"

Yüzde 25 kira artış sınırlamasının 1 yıl daha uzatıldığına dikkat çeken Hacıoğlu, "2024'ün haziran ayına kadar devam edecek. Yüzde 25'in üzerine artırım yapmak isteyenler varsa eğer yasal sürece düşerlerse devlet tarafından yaptırım olacak. Bu artış ev sahiplerini de mutlu etmiyor. Kiracıları da sıkıntıya sokuyor. 2 asgari ücretli çalışan ailenin olduğu düşünürsek bu ev kiralarını ödemeleri mümkün değil." diye konuştu.

"PROBLEMLER BAŞLIYOR"

Site içerisinde bulunan dairelerin 20 bin TL'den başlayan fiyatlarla alıcı bulduğunu kaydeden Hacıoğlu, "Site içlerinde kiralar 20 bin TL ile 30 bin TL arası. Kent merkezinde apartman daireler 12 bin TL ile 13 bin TL oldu. Bu fiyatlarla beraber trajik vakaların artmasından endişe duyuyorum. Kiracı evi tutmak istiyor, hemen bir an evvel taşınmak istiyor. 1 aylık kirasını veriyor, depozitosunu veriyor ve ondan sonraki aylarda kirasını ödememeye başlıyor. Bundan sonra da problemler başlıyor." şeklinde konuştu.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 301
 • hakkı 7 ay önce Şikayet Et
  devletimiz sağolsun bilerek zam artışları yapıyor. devlet bir yapıyor fırsatçılar iki üç yapıyor
  Cevapla
 • Zeki Ertuğrul 7 ay önce Şikayet Et
  Demek ki lojmanlar satılmamalı aksine yenileri yapılmalı ki büyük şehirler memur için kabus olmaktan çıksın
  Cevapla
 • Turk 7 ay önce Şikayet Et
  Peki ya memur olmayanlar ne yapacak
  Cevapla
 • ensar 7 ay önce Şikayet Et
  emlakçılar ve ilam sitelerinin faaaliyetleri durdurulmalı antalyada ev kiraları nerdeyse araba parası
  Cevapla
 • Cepni 7 ay önce Şikayet Et
  Yaa arkadas yuzde 25 yasagina kim uyuyor takip neden yok bu yetkililer neden denetleme yapmiyo secim zamani mahalle mahalle geziyodunuz yazik degilmi 2500 olan ev kirasini 10 bin yapti ev sahibi buna kim dut diyececek ortalik karisacak bu gidisle ev sahibi kiraci kavgalari
  Cevapla
 • Cözüm kendimizde 7 ay önce Şikayet Et
  Hükümet cözüm bulmak isteseydi şimdiye bulurdu. Cözüm fahiş fiyata sen ev almayacaksin cözüm milletin ta kendisi. Toprak hariç inşaat metre kare maliyet ruhsat dahil bin tl. Hesapla keriz vatandaş daireyi ala ala bu fiyata getirip yüksek alanda haliyle , eski ev sahipleride fırsatta. Yani cözüm milletin fırsatciligi deyil. Biz hepimiz derse fiyatlar geri gelir. Sen ben o şu hep fırsatcı
  Cevapla
 • fatih 7 ay önce Şikayet Et
  m2 1000 tl mi. dünyadan haberin yok senin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle