Kirada yüzde 25 zam sınırı 1 yıl uzatıldı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç "Kira artışına yüzde 25 sınırlama getiren düzenleme 2 Temmuz 2023 tarihinden itibaren bir yıl süre ile uzatıldı'' dedi.

GİRİŞ 22.06.2023 12:29 GÜNCELLEME 22.06.2023 13:51
Bu Habere 262 Yorum Yapılmış

Kira artış oranlarına ilişkin yapılan yüzde 25 azami artırım oranı düzenlemesine ilişkin olarak Adalet Bakanı Yılmaz Tunç açıklamada bulundu. Tunç, yüzde 25'lik artış oranının 2 Temmuz 2023'ten itibaren bir yıl daha geçerli olacağını söyledi.

Bakan Tunç'un açıklamaları şöyle:

KONUTLARDA KİRA ARTIŞ SINIRI

Biz Adalet Bakanlığı olarak teknik desteğimizi hazırladık. Meclis de bayramdan sonra toplandığında ilk işlerden bir tanesi, gelecek olan torba kanunda da bu düzenleme yasalaşmış olacak. Ve geçerliliği de 1 Temmuz 2023'ten itibaren 1 yıl süreyle devam etmiş olacak.

NOTERLERDE GAYRİMENKUL SATIŞI

4 Temmuz'dan itibaren uygulamaya geçecek önemli bir düzenlemeydi. Noterlerimizde gayrimenkul satışı yapılabilecek. Bu tabi önemli, artık nöbetçi noter uygulamasıyla hafta sonu da açık oluyorlar. Taşınmaz satışı şimdi noterlerde de imkanlar getirildiği için hafta sonlarında da taşınmaz satışı gerçekleşmiş olacak.

Geçen yasama dönemimizde yasalaştırdığımız bir konuydu. Bu da vatandaşlarımıza kolaylık sağlanması noktasında çok önemli bir düzenlemeydi. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda dün "Geçici düzenleme ile yenilenen Kira artırım oranını 25 ile sınırlamıştık. Yenilenecek sözleşmeler içinde aynı uygulamayı sürdüreceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 262
 • Nefer 8 ay önce Şikayet Et
  1. İllerde kira artış komisyonu kurulmalıdır. Her sene Ocak ayının ilk haftasında , mahalle mahalle evlerin üst sınır ve alt sınır kira raiç değeri belirlemelidir. 2. Her sene taraflar arasında kontrat yapılmalıdır. 3. Bu kontratın bir örneği vergi dairesine verilmelidir. Devlet , %25 , 5 sene şöyle , 10 sene böyle taraflar arasında girip yıpratılmamalıdır.
  Cevapla
 • Cemalettin 8 ay önce Şikayet Et
  O zaman devlette işçilere yılda bir sefer versin 100/25 zam
  Cevapla
 • şimdi ne olacak 8 ay önce Şikayet Et
  Reis bunun cevabını yerel seçimlerde alacak maalesef
  Cevapla
 • jeff 8 ay önce Şikayet Et
  Ev sahibi olup evini kiraya verenlere Allah sabır versin
  Cevapla
 • Reisx 8 ay önce Şikayet Et
  Burada namuslu ve dürüst ev sahiplerine %25 i hak görenler. Şayet zerre kadar vicdanları olsa bu şekilde konuşmazlar. Ve eminim yarın kendileri ev sahibi olsa bu gün şikayet ettikleri ev sahiplerinden kat be kat daha zalim olurlar. Kimse kimseyi kandırmasın aynaya bakıp önce kendine dürüst olmayı denesin.
  Cevapla
 • Ahmet 8 ay önce Şikayet Et
  Millet dürüst olsa, doğruya doğru, yanlış yanlış demeyi becerebilse zaten bugün bu halde olmazdık. Ayrıca evet bugün kiracı olanlar yarın ev sahibi olsa ve şu enflasyonda %25 sınırı getirilse ilk onlar itiraz eder.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle