Airfryer fiyatlarında hızlı yükseliş: Yüzde 300 arttı

Evde tüketimin artmasıyla beraber zamandan tasarruf etmeye yarayan, yer kaplamayan, hızlı yemek pişirebilen airfryer'ların fiyatları da yüzde 300 arttı. Türkiye pazarında bu yıl 2 milyon civarında airfryer satılacağı tahmin ediliyor.

GİRİŞ 03.06.2023 16:16 GÜNCELLEME 04.06.2023 14:34
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Airfryer fiyatları teknik özelliklerine ve büyüklüklerine göre, 1500 TL’den başlıyor, 18 bin liraya kadar yükseliyor. Güç, sepet kapasitesi, sıcak tutma özellikleri geliştikçe fiyatı katlanıyor.

Son dönemlerde küçük ev aletleri pazarında “airfryer” gündem oldu. Türkiye’de de neredeyse yok satıyor.

Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'ın haberine göre, sıcak havayı yiyeceklerin etrafında hızla dolaştırarak pişiren mutfak aleti, hızlı pişirme özelliği sayesinde kızartmaların bazı özelliklerini taklit ediyor. Airfryer’lar aslında yiyecekleri kızartmıyor. Fritözden çok fırını andıran bir mekanizmaya sahip. Yemekleri çok az yağ ile ve pratik bir biçimde pişirdiği için daha sağlıklı olduğu belirtiliyor. Airfryer’ın yiyecekleri neredeyse bir mikrodalga fırın kadar hızlı ısıttığı üstelik mikrodalga fırınların zararlarından arınmış olduğu da öne sürülüyor.

AİRFRYER 'GÖZALTINA' ALINMIŞTI

Bu yıl mart ayında Resmi Gazete’de yayımlanan ithalatta gözetim uygulanmasına ilişkin tebliğde değişiklik yapıldı ve birim gümrük kıymeti 100 doların altında olan Airfryerlar gözetim listesinden çıkarıldı. Döviz kurundaki artışla birlikte piyasada ithal cihazlarla yerli markalar arasında pay kapma yarışı var.

FİYATI 18 BİN TL’Yİ AŞIYOR

Airfryer fiyatları teknik özelliklerine ve büyüklüklerine göre 1500 TL’den başlıyor, 18 bin liraya kadar yükseliyor. Güç, sepet kapasitesi, sıcak tutma özellikleri, led ekran ve program özellikleri geliştikçe fiyatı katlanıyor.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 30
 • Perṣembeli67 1 yıl önce Şikayet Et
  Alirsaniz Ninja markasini alin..çok muhteṣem.Iki çekmeceli 8,5Litre..
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Fırından farksız, boşuna evde yer kaplayan bir alet oldu, yorumlara inandım. Şimdi olsa almam
  Cevapla
 • PDR42 1 yıl önce Şikayet Et
  Aldığıma pişman oldum.Hem de en iyç markayı almıştım.İlla alacağım diyen varsa xxl alsın.
  Cevapla
 • Tek TÜRKİYE 1 yıl önce Şikayet Et
  para tuzagi.bizim ev hanimlarinin mahareti bunda 100 kat daha iyi
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Aç gözlüler ceplerini doldursunlar satılıyor diye fiyat yükseltmenin manası nedir yazık ki yazık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle