Almanlara en ucuz ikinci ülke Türkiye

Alman Federal İstatistik Bürosu’nun (Destatis) tatil yapılabilecek ülkeleri konaklama ve günlük giderler açısından kıyasladığı çalışmasına göre, Türkiye’nin bir Alman turist için en avantajlı ikinci ülke olduğu açıklandı.

Almanlara en ucuz ikinci ülke Türkiye
Almanlara en ucuz ikinci ülke Türkiye
GİRİŞ 03.06.2023 09:23 GÜNCELLEME 03.06.2023 10:46
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, Alman Federal İstatistik Bürosu’nun, Almanya’daki tatilcilere yol göstermek açısından ülkeleri konaklama ve günlük giderler açısından kıyasladığı çalışmasının, 30 Mayıs’ta yayımlandığını kaydetti.

YÜZDE 56 DAHA UYGUN

Destatis’in yayımladığı çalışmaya göre, Avrupa’nın güneydoğusundaki ülkelerin fiyat bakımından tatilci için çok daha avantajlı olduğunu belirten Yavuz, şu bilgeleri verdi: “26 Avrupa ülkesinin değerlendirildiği çalışmada Almanya’ya göre en pahalı tatil ülkeleri İsviçre, İzlanda ve Danimarka. En ucuz tatil ülkelerinin, Arnavutluk, Türkiye ve Bulgaristan olduğu belirlendi. Fransa ve İtalya, Almanya ile hemen hemen aynı fiyatlara geliyor. İspanya, Polonya ve Çekya’da bir Alman, tatili için Almanya’ya göre yüzde 18 daha az öderken, Yunanistan’da yüzde 21, Portekiz ve Malta’da yüzde 28 daha az paraya tatil yapabiliyor. Konaklama, restoran ve diğer giderler olmak üzere bir Alman tatilci için en cazip iki ülke, Almanya’ya göre yüzde 56 daha az paraya tatil yapabildiği Türkiye ve Arnavutluk.”

TÜRKİYE’YE TALEBİN ANA NEDENİ

Söz konusu çalışmanın, cebinde 1000 Euro’su olan bir Alman turistin, aynı parayla diğer ülkelerde yapabileceği tatilin fiyat açısından karşılaştırmasını içerdiğini dile getiren Yavuz, “Yani bir Alman turist Almanya’da 1000 Euro’ya yapabildiği bir tatili İsviçre’de 1600 Euro’ya yapabilir. Türkiye’de ise yüzde 56 oranında daha ucuz. Almanya’da bir Tatil yerine Türkiye’de 3 kez tatil yapabilir. Güney ve güneydoğuya doğru indikçe tatil fiyatları daha da ucuzlaşıyor. Şu an Almanya’dan yaşanan talep artışındaki ana neden de bu durum. Türkiye, Almanlar için fiyat açısından tatil yapmak için en avantajlı ikinci ülke konumunda” diye konuştu.

KAYNAK: DHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 7
 • temel 1 yıl önce Şikayet Et
  belki uc yil ønce idi haber de cikarn dogru ise uc ay calis bir ay tatil zor artik bize
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye artık turistlere de çok pahalı oldu, döviz tutuldu ama enflasyon patladı, şu anda et ürünleri Almanya'dan daha pahalı Türkiye'de
  Cevapla
 • dede 1 yıl önce Şikayet Et
  yenı turuzım alanları ve sehıller temız tutmalıyız turuzım guzel para var hızmette saygı ve durus olursak her sene bereketlı gecer kalitelı otel hızmet yanı tarıhı sahlık her hızmet olmalı
  Cevapla
 • Kul insan 1 yıl önce Şikayet Et
  Turizm ahlaksızlığı son bulsun artık. İspanya gibi olmak istemiyoruz. Deniz kenarlarında yerleşim konutlar parklar gelmeli. Evimize almadıklarımızın ülkemizde ne işi var. Bir zamanlar Güney Doğuya Amerikan İsrail İngliz hayır kurumları geldi de ne oldu, terör yuvası yapıldı. Düşman ülkelere her şey zamlı olsun zor olsun gelmesinler.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  cari açık kapanmadan (çoğu petrol ve doğalgazdan) ucuz döviz ülkemize büyük zarar verir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle