Eksik prime tarihi fırsat! Yapılandırma ile onlar da emekli olabilecek

Borç yapılandırmada başvuru süresi 1 ay uzatıldı. Böylece EYT'li iken prim borcu ve eksik prim günü nedeniyle yasadan yararlanamayanlar da emekli olabilecek.

GİRİŞ 27.05.2023 08:46 GÜNCELLEME 27.05.2023 08:51
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Primden vergi borcuna kadar milyonlara nefes aldıran yapılandırmada başvuru süresi 1 ay uzatıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu'na topluluk sigorta primi, isteğe bağlı sigorta borcu olan işveren, Bağ-Kur'lu, primini kendi ödeyenler de süre uzatımıyla ödeme kolaylığından yararlanabilecek. Böylece, EYT'li olduğu halde prim borcu, eksik prim günü nedeniyle emeklilikte yaşa takılanlar yasasından yararlanamayanlar da yapılandırma kolaylığından yararlanıp emekli olabilecek.

FIRSATI KAÇIRMAYIN!

Cumhurbaşkanı Kararı'yla kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeden yararlanmak için başvuru ve ilk taksit ödeme süreleri uzatıldı. Kanun hükümlerinden yararlanmak için öngörülen süreler ertelendi. Buna göre, kanun hükümlerinden yararlanmak için vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), belediyeler gibi alacakları yapılandırılan idarelere yönelik başvuru, bildirim ve beyan süreleri 30 Haziran 2023'e kadar uzatıldı. Söz konusu süre 31 Mayıs'ta dolacaktı.

İLK TAKSİT 31 TEMMUZ'DA

Kararla, bu başvuru, bildirim ve beyana ilişkin ilk taksit ödeme süreleri ise 31 Temmuz 2023'e kadar uzatılmış oldu. Yapılandırılan borçlarını peşin ödeyenlerin enflasyon farklarının yüzde 90'ı silinecek. Süre ertelemesi, tüm vergi, prim, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları ve daha önce hiç yapılandırma düzenlemesinde yer almayan adli para cezaları, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları, destekleme primi borçlarını kapsıyor.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN 12 AY KURALI

EYT'den yararlanmak isteyen isteğe bağlı sigortalıların yapılandırma başvurusunu kaçırmaması gerekiyor. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu öncesinde SSK'lı olanlar da isteğe bağlı sigorta yaptırabiliyordu. Daha sonra sadece Bağ-Kur statüsünde isteğe bağlı sigorta uygulamasına geçildi.

2008'den sonra isteğe bağlı sigortalı olanların primlerini bir yıl içinde ödemesi gerekiyor. Bu sürede ödenmeyen süreler sigortalılık süresinden sayılmıyor. İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında primini kendi yatırıp Mart ayında başvuranların Nisan 2002'den sonraki aylara ait prim borçları yapılandırma kapsamında yer alıyor.

Mayıs ayında başvuru yapanlar Haziran 2022 ayından sonraki primler için yapılandırma hakkından yararlanabilecek. Kısmi süreli çalışanların primlerini normalde aynı ay içinde tamamlaması gerekiyor.

Yarım gün çalışanlar son bir yıl içinde ödenmeyen primlerini 12 ay kuralına uygun olarak başvurmaları halinde yapılandırma hakkından yararlanabilecek.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 45
 • Cuma 1 yıl önce Şikayet Et
  2000 bin gün var ama 99 girişli olduğum halde yararlanmıyorum Allah'tan revamı bu çalıştığım yerlerde sigorta yoktu ama mecburdum çalışmaya geriye dönük borçlanma olmassa nasıl tamamlanacak çok acil buna bi çare bulunması lazım
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  3600 kısmı emeklilik için bir şey yapın selamlar
  Cevapla
 • Şirket ortağı eyt 1 yıl önce Şikayet Et
  Bağkur tescil mağdurları unutmayın lütfen
  Cevapla
 • 3534 1 yıl önce Şikayet Et
  Bağ-kur'a İhya yapılandırma bekliyoruz
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  3600 kısmi emeklilik hakkı elinden alınanların hakkını veriniz vebali ağırdır kadınlar 50 erkekler 55 yaşında emekli olabiliyordu bir kısmı faydalandı bir kısım faydalanmadı bu mağduriyeti çözün artık 1999 öncesinde zaten haklarıydı bu mağduriyeti giderin artık
  Cevapla
 • Harbı 1 yıl önce Şikayet Et
  Bağkur purımlerıne af yokmu ıhya yasası çıkacakmı emeklı olamıyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle