GIOEV’den karbon ayak izini azaltacak anlaşma

DBE Holding iştiraki GIOEV, karbon ayak izini ölçmek ve azaltmak için blok zincir tabanlı ölçeklendirilebilir projeler geliştiren MFET ile mutabakat anlaşması imzaladı.

GIOEV’den karbon ayak izini  azaltacak anlaşma
GIOEV’den karbon ayak izini azaltacak anlaşma
GİRİŞ 19.04.2023 12:11 GÜNCELLEME 19.04.2023 12:11

Türkiye’de 300 kW gücündeki elektrikli araç şarj istasyonlarıyla hizmet veren DBE Holding iştiraki GIOEV, MFET ile mutabakat metni imzaladı. Şu ana kadar 17 adet elektrikli araç şarj istasyonu kurulumu yapan, yıl sonuna kadar ise toplamda 156 adet elektrikli araç şarj istasyonuna ulaşmayı planlayan GIOEV’in MFET ile yaptığı anlaşma sayesinde, katılmak isteyen her kullanıcı için ağaç dikilecek. Anlaşmanın ayrıntılarını paylaşan DBE Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Taha Pınar, “Elektrikli araç sahipleri, GIOEV’in uygulamasına GIOEV elektrikli araç şarj istasyonlarında kullanılmak üzere ödeme yapacak. Uygulamaya para yükleyen tüm kişiler bu sayede şarj hizmeti için indirim alacakken aynı zamanda da ağaç dikiliyor olacak. Böylece, kullanıcılar indirimli elektrikli araç şarj hizmetinden faydalanırken karbon ayak izinin azaltılmasına da katkıda bulunmuş olacak.” dedi.

‘KULLANICILAR AĞAÇ DİKTİKLERİ İÇİN ARAÇLARINI ŞARJ EDERKEN İNDİRİMLİ ELEKTRİK ALACAKLAR’

GIOEV projesiyle sürdürülebilir geleceğin temellerini attıklarını kaydeden Taha Pınar, “GIOEV sadece bir elektrikli araç şarj projesi değil, aynı zamanda elektrikli araçların güneş enerjisiyle beslendiği, tamamen yeşil döngü oluşturan bir proje. İstasyonlarımız için son derece gelişmiş güneş enerji sistemleri kullanılıyor. Bunlar, yazılımla destekleniyor. Hali hazırda var olan ve kurulması planlanan elektrikli araç şarj istasyonları tamamlandığında hem çevreye hem de Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlamış olacağız. Elektrikli araç şarj istasyonlarında, kuracağımız güneş enerjisi santrallerinden elde edilen elektriği kullanacağız. Böylece, devlete ilave üretim yükü yaratmaksızın yıllık 147 milyon dolar da tasarruf sağlayacağız. MFET ile yaptığımız anlaşmayla çevre konusundaki hassasiyetimizi bir kez daha vurgulamış oluyoruz. GIOEV’in oluşturmaya çalıştığı yeşil döngü, MFET anlaşması ile daha da güçlenecek.” diye konuştu.

‘HEDEFİMİZ 1 MİLYON PAULOWNIA AĞACI EKMEK’

MFET’in temel amacının; karbon ayak izini ölçmek, ölçeklendirmek, bu konuda farkındalık yaratmak ve azaltmak olduğunu kaydeden MFET CEO’su Murat Tosun, şunları söyledi: “Karbon ayak izini düşürmek için yapılan en önemli faaliyetlerden birisi ağaç dikmektir. Amacımız karbon ayak izini azaltıp, atmosferin karbon yükünü büyük ölçüde hafifletmektir. MFET olarak oksijen açısından oldukça verimli olan Paulownia ağaçlarından Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde 200 dönümlük bir alanda büyük bir orman yarattık. Şu an bünyemizde büyümeye devam eden binlerce paulownia ağacı ile sadece kendi karbon ayak izimizi değil birçok ünlü oyuncu, fenomen, futbolcu ve spor kulübünün de karbon ayak izini azaltıyoruz. GIOEV ile yaptığımız anlaşma ile de karbon ayak izini azaltmak için büyük bir adım daha atmış oluyoruz.”

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.