Temmuz'da asgari ücrete ne kadar zam gelecek? İşte enflasyon hesabı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Temmuz ayında asgari ücrete ara yapılacağını duyurdu.Peki, asgari ücrete ara zam ne kadar olacak? İşte açıklanan 2 aylık veri ve enflasyon tahminlerine göre zam hesabı.

GİRİŞ 29.03.2023 11:30 GÜNCELLEME 29.03.2023 14:10
Bu Habere 80 Yorum Yapılmış

Haber7
Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nın ardından bir müjde daha verdi. Erdoğan, "Yıl sonu beklenmeyecek temmuzda asgari ücrete ara zam yapılacak"  dedi.

Erdoğan'ın açıklaması sonrası Temmuz ayında asgari ücrete gelecek zam oranı herkes tarafından merak edilmeye başlandı.

İşte enflasyon tahminlerine göre asgari ücrete gelmesi beklenen zam oranı;

ENFLASYONA BEKLENTİLERİNE GÖRE ASGARİ ÜCRET HESABI

Asgari ücret Ocak ayında yapılan zam sonrası 8,506 TL net olarak uygulanıyor.
Şu anda Ocak ve Şubat ayı enflasyon oranları belli oldu. Ocak ayında aylık bazda enflasyon 6,65 olarak açıklanmıştı. 3 Mart tarihinde açıklanan Şubat ayı enflasyon rakamlarına göre aylık bazda enflasyon % 3,15'lik artış gösterdi. Bu hesaplamalar doğrultusunda iki aylık enflasyon farkı 9.8 oldu. 

İKİ AYLIK ENFLASYON FARKI 9,8 OLDU

Temmuz ayına kadar açıklanacak Mart-Nisan-Mayıs ve Haziran aylarına ait 4 enflasyon verisi daha var. Bu veriler geldikten sonra enflasyon fakrı ortaya çıkacak olsa da şimdiden 9,8 oranında bir fark oluşmuş durumda.

İki aylık oluşan 9,8'lik farka göre asgari ücret 9 bin 500 TL seviyesinde oluyor. Geriye kalan 4 aylık verinin de gelmesiyle beraber asgari ücretin 10 bin TL'nin üzerinde olması bekleniyor.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 80
 • Bozkurt 1 yıl önce Şikayet Et
  Zamlar mecburi yapılıyor arkadaşlar ABD bastırıyor Kuklası TUSİAD tarafından bu hainler çok güçlü
  Cevapla
 • Mehmet şah 1 yıl önce Şikayet Et
  Benim anladığım ne yaparsan yap bu millete hiç kimse yaranamaz ve hiç kimse razı edemez
  Cevapla
 • Zaza 1 yıl önce Şikayet Et
  Maaşlara zam olmasın, konut,gıda,otomobil,benzin, elektrik, doğalgaz,ulaşım,ekmek,sebze meyve,tekstil,beyaz eşya, mobilya, market fiyatları elektronik,iletişim, emlak, yol ücretleri yarıya insin yeter, Zaten 1 yılda 100de 500e varan zamlar yapıldı, sadece yarı yarıya indirin yeter.
  Cevapla
 • başgan 1 yıl önce Şikayet Et
  yahu asgari ücrete zam demek ürünlere de zam demektir. enflasyon böyle düşmez.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  5.500 için maktu 2000 ilave oldu ise diğerlerine de aynı maktu miktar verilerek maaşların tümünde taban 2000 Tl . Yükseltilirse gönül alınır hiç olmaza.(HUKUK)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle