Fed ya duracak ya da duracak mı?

Piyasalar Credit Suisse'in UBS tarafından satın almasını tartışırken, yatırımcılar ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikası toplantısının sonucunu bekliyor. Genel kanı fed yarın ya duracak ya da durma sinyali verecek.

Fed ya duracak ya da duracak mı?
Fed ya duracak ya da duracak mı?
GİRİŞ 21.03.2023 17:06 GÜNCELLEME 21.03.2023 17:06
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Habertürk'ten Abdurrahman Yıldırım Credit Suisse krizi sonrası Fed'in yapacağı hamleye ilişkin bir yazı kaleme aldı. Yıldırım, Fed'in ya faiz artırımından vazgeçeceğini ya da vazgeçme sinyali vereceğine dikkat çekti. 

İşte Abdurrahman Yıldırım'ın o yazısı:

UBS, büyük güven kaybı ve devasa müşteri para çıkışlarıyla mücadele eden Credit Suisse'i çok tartışmalı bir kurtarma operasyonuyla üç milyar İsviçre Frangı (3.25 milyar dolar) karşılığında devraldı.

İsviçre Merkez Bankası (SNB) anlaşmayı 100 milyar dolarlara varan likidite yardımı ile destekledi.

Her iki bankanın da yetkililer tarafından birleşmeye zorlandığı belirtiliyor.

Dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden biri olan banka, başarısızlığı uluslararası finans sistemini sarsacak küresel sistemik öneme sahip 30 bankadan biri.

Gelen haberlere göre, acil durum devralma görüşmelerine ABD'li yetkililer dahil oldu. Her iki bankanın ABD’den önemli bağlantıları bulunuyor.

BİRLEŞMEYE SERT ELEŞTİRİLER

Peki satış oldu da ne oldu, sorunlar çözüldü mü?

Tam tersine devir sonrası yapılan eleştirilerden biri "Bir zombi gitti ama bir canavar doğdu" şeklinde.

İkinci eleştiri “Silah zoruyla evlilik” diye yapıldı.

Üçüncüsü ise "Yeni UBS çok daha büyük bir risk" diye tanımlandı.

İsviçreli bir parlamenter olayı büyük skandal, denetim makamlarının tam bir başarısızlığı” diye tanımlarken, "Yaşananlar İsviçre'nin güvenilirliği açısından korkunç, bankaların kültürlerinde büyük bir sorun olduğunu ve yetkin olmadıklarını göstermiştir” dedi.

Bir başka parlamenter, "CS'nin başına gelenler İsviçre için utanç kaynağı. Ülke bakımından çok karanlık bir gün" diye konuştu.

Credit Suisse'in tahvil sahiplerinin bir bölümü, bankanın devralınmasının ardından 17 milyar dolar değerindeki yatırımlarını kaybedecek.

SNB verilerine göre, UBS ve Credit Suisse’in birlikte yönetecekleri varlığın büyüklüğü İsviçre'nin gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYH) yüzde 140'ına geldi.

İLK ADIM FAİZ ARTIŞI DURSUN

Atlantiğin her iki yakasında otoriteler tarafından yapılan milyar dolarlık destek açıklamalarının piyasaları çok sakinleştirmediği görüldü.

Şimdi akıllara gelen soru ise piyasaların sakinleşmesi için ne kadar likiditenin serbest bırakılması gerekeceği.

Finansal piyasalarda işler karışırken gözler yarın gelecek Fed’in faiz kararına çevrildi.

ABD’de Fed’in faiz artışlarına ara vereceği yönündeki görüşlere destek giderek artıyor.

Bankanın uzun vadeli enflasyon mücadelesi yerine kısa vadeli ve çok acil banka krizine çözüm sunması isteniyor.

Bunun için talep edilen ilk adım “faiz artışı dursun.”

Bankanın nihayetinde vereceği kararda ise geçen hafta SVB ve diğer sallantıya giren bankaları kurtarmak için, bilançosuna 300 milyar dolar daha eklemesi iyi bir örnek. Soruna tamamen duyarsız kalamadığının iyi bir göstergesi.

Ayrıca Fed’in 2018’de faiz artırırken ortaya çıkan durgunluk riskine karşı durduğu, ne yapacağına iyi bir örnek.

Hatta faiz artışında durmasının ötesine geçerek 2019’da yeniden faiz indirimine gitmesi de, bugünlerde finansal piyasalarda yapılan fiyatlamalara dayanak.

Bütün bu gelişmeler ışığında yarın Fed ya duracak veya çok düşük ihtimalle son kez faizi çeyrek puan artıracak ama duracağının de net işaretini verecek.

DURGUNLUK TEHLİKESİ

Krediye erişimin azalmasının ekonominin büyümesini yavaşlatmasına neden olacak.

Geçtiğimiz hafta yaşanan olaylar, ekonominin büyük bölümüne kredi akışının azaldığı anlamına geliyor. Bu da piyasa katılımcılarını kazanç tahminlerini yeniden gözden geçirmeye itecektir.

Uluslararası piyasalarda petrol fiyatları, global bankacılık sektöründeki risklerin bir resesyona neden olabileceği endişesiyle geriliyor. Bu durum aynı zamanda enflasyonla mücadeleyi destekleyici ve faizde durma kararını kolaylaştırıcı nitelikte.

Analistler yaklaşan OPEC toplantısına ve fiyatları aşağı çeken gelişmeler karşısında OPEC'in yeni bir üretim kısıntısını gündeme getirebileceğine dikkat çekiyorlar.

KAYNAK: ABDURRAHMAN YILDIRIM/HABERTÜRK
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Zaten ülke batmış. Ölü evine girip ve çıkıp ağlıyoruz haberin yok uykdaskniz herhalde
  Cevapla
 • Sivasli 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne güzel bir süreç değil mi. Bankalar batıyor. Faizler yükseliyor. İşte tam da bu seçimde güçlü bir şekilde çıkarsak her şeyi tersine çevireceğiz. Ama 6 li masaya kalırsa bu memleket ne gerek var ölü evinde gir ağla çık ağla
  Cevapla
 • viyana68 1 yıl önce Şikayet Et
  amerikaya mezar gözüküyor. aklı olan dolar değil altın alır hem dolara silah çekersin hem kendini güvenceye çekersin. tabi Allahu alem
  Cevapla
 • Qwerty 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerika kendi bacağına sıkmıştır. Ülkeler artık dilar ile alışverişi de bıraktıklarında Amerika diye bir ülke kalmayacak. Kendileri , dolaşımdaki dolar emisyonunu bile bilmiyor. O yüzden FED med boşa havale.
  Cevapla
 • Kızılelma 1 yıl önce Şikayet Et
  Ekonomiyi faiz ile kontrol altına almak yangına körükle gitmek demektir.
  Cevapla