Doğalgaz piyasasında tam serbestleşmeye geçiliyor

Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve enerji alanına yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM'de sunuldu. 24 maddelik kanun teklifine göre özel sektör aldığı gazı iç piyasaya satabilecek, ihraç edebilecek.

Doğalgaz piyasasında tam serbestleşmeye geçiliyor
Doğalgaz piyasasında tam serbestleşmeye geçiliyor
GİRİŞ 09.03.2023 16:06 GÜNCELLEME 09.03.2023 16:06

Doğalgaz ithalat ve ihracatında kural değişiyor.

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Meclis Başkanlığı’na sunulan 24 maddelik kanun teklifi ile Türkiye’nin gaz ithalat anlaşması olan ülkelerle özel sektörün yeni anlaşma yapamayacağı yönündeki madde kaldırılıyor.

ÖZEL SEKTÖR ANLAŞMA YAPABİLECEK

Ülkelerarası uzun süreli bir anlaşma olsa da özel sektör anlaşma yapabilecek, aldığı gazı iç piyasaya satabilecek, ihraç edebilecek.

Bu konudaki izin yetkisi EPDK’dan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na verildi.Teklifle ayrıca OSB’ler Yeşil OSB olarak tanımlanacak ve bunlar TSE tarafından sertifikalandırılacak.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.