Esnafta EYT ile emekli olsun çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ek madde ile esnafta EYT ile emekli olabilmeli" dedi.

GİRİŞ 01.03.2023 11:33 GÜNCELLEME 01.03.2023 15:19
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edilen EYT düzenlemesinde esnaf ve sanatkarların yer almamasının büyük bir eksiklik olduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili yapılan düzenlemelere esnaf ve sanatkarımız da dahil edilerek esnafımızın emekli olmasının önü açılmalı." dedi.

TESK Başkanı Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, "Acilen ek bir madde ile esnaf ve sanatkarların emeklilik şartlarının düzenlenmesi için prim gün sayısı eşitlenerek norm birliği sağlanmalı. SSK’lılar 7 bin 200 günde emekli olurken esnafın 9 bin günde emekli olması Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Bu durum esnafımız açısından büyük bir mağduriyet oluşturuyor. Norm birliğinin en büyük özelliği Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-kurlunun eşit haklara sahip olmasıdır. Zaman kaybedilmeden tüm kesimler için bu haklar sağlanmalı” diye konuştu.

Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 35
 • Bağkur tescilini de 11 ay önce Şikayet Et
  Bağkur tescil mağdurları unutmayın
  Cevapla
 • 7500 gün 11 ay önce Şikayet Et
  Pirim gün sayısı düşebilir
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  7200 istiyoruz
  Cevapla
 • arif 11 ay önce Şikayet Et
  Arkadaş herkese laf yetiştiriyon da işçi olarak hangini ödüyon ni söylesene stopaj vergiisi gelir vergisi kdv peşin vergi oda aidatı muhasebe ücreti yazarkasa ücreti dükkan kirası senin gibi dar düşünceli işçilerin maaşı ve ssk pirimi vs vs karnı dar olmayın birader
  Cevapla
 • Esnaf 11 ay önce Şikayet Et
  Esnaf vatandaş deyilmi adaletli olması gerekir
  Cevapla
 • Yusuf 11 ay önce Şikayet Et
  ESNAF vatandaş olarak görünmüyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle