Altın için ünlü analistten peş peşe bomba açıklamalar! Hazır olun...

Goldman Sachs Emtia Araştırma Başkan Yardımcısı Sharp, altının 2022'de sert para politikası adımları ve jeopolitik gerilim nedeniyle dalgalı bir yıl geçirdiğini, ancak artık daha uzun süreli bir ralli için koşulların oluştuğunu söyledi.

GİRİŞ 30.01.2023 07:17 GÜNCELLEME 30.01.2023 09:19
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Goldman Sachs Emtia Araştırma Başkan Yardımcısı Daniel Sharp altının, 2022'de enflasyon karşısında atılan sert para politikası adımları ve Ukrayna savaşı nedeniyle artan jeopolitik gerilim arasında dalgalı bir yıl geçirdiğini ve artık daha uzun süreli bir ralli için koşulların oluştuğuna inandığını söyledi.

Ekonomim.com'un haberine göre Sharp, güçlü merkez bankası alımlarının küresel olarak altına olan talebin artmasına yardımcı olduğunu, Fed'in yaklaşımına bağlı olarak altının daha iyi performans gösterebileceği daha yumuşak bir parasal ortam oluşacağını düşündüklerini belirterek, “Altının ons fiyatının bu yıl 1950 dolara ulaşmasını beklesek de, bu tahminin üstü yukarı yönlü olarak açık” şeklinde konuştu.

 Sharp önümüzdeki döneme ilişkin beklentileri şu şekilde; 

EMTİALAR İÇİN 2023 YÜKSELİŞ YILI MI OLACAK?

2023’e ilişkin yükseliş görünümümüzün iki ana bileşeni var. Her şeyden önce, emtia piyasaları genelinde uzun süredir görülen yetersiz yatırımın etkisinin giderek daha fazla hissedileceği yıl olacağına inanıyoruz.

Emtia ürünleri, yedek arz kapasitesi oluşturmak için yeterli sermaye harcaması yapılmazsa, daha yüksek ve değişken fiyatlar ile uzun süreli bir kıtlık durumu arasında sıkışıp kalacaktır. İkinci bileşen olan talep tarafında ise - yatırımcılar 2023 büyüme görünümüyle ilgili endişelerini sürdürürken, Goldman Sachs ekonomistleri pek çok bölgede emtia talebinin artacağı konusunda hemfikir.

ABD'de enflasyon baskıları giderek azalma belirtileri gösterirken, ekonomistlerimiz artık Avrupa'nın, beklenenden daha sıcak hava nedeniyle sanayide enerjiyle ilgili sıkıntıların azalmasıyla teknik bir durgunluktan kaçınabileceği görüşünde.

Bu nedenle, ekonomistlerimizin yumuşak iniş beklentileri devam ediyor. 2023 GSYİH tahminlerimiz, genel konsensüsten anlamlı bir şekilde pozitif ayrışıyor. Piyasalar resesyonu fiyatlıyor ve riske kapalı konumda. Çin'deki açılma, Avrupa’da sanayide gaz tedariki ve ABD ekonomisinin seyri belirleyici olacak.

ALTIN 2023'TE 2022'YE KIYASLA NASIL BİR SEYİR İZLEYECEK? ONS FİYATI NE KADAR ARTAR?

Altın, 2022'de enflasyon karşısında atılan sert para politikası adımları ve Ukrayna savaşı nedeniyle artan jeopolitik gerilim arasında dalgalı bir yıl geçirmiş olsa da, artık daha uzun süreli bir ralli için koşulların oluştuğuna inanıyoruz.

Öncelikle, güçlü merkez bankası alımları küresel olarak altına olan talebin artmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda Çin kısıtlamalarının sona ermesi ve zayıf dolar, tüketici satın alma gücünün artmasına katkıda bulunuyor. İkincisi, altının parasal zemini iyileşiyor.

ABD’de enflasyon düştükçe, Fed'in yaklaşımı daha dengeli hale geliyor. Buna bağlı olarak ekonomistimiz altının daha iyi performans gösterebileceği daha yumuşak bir parasal ortam oluşacağını düşünüyor. Altının ons fiyatının bu yıl 1950 dolara ulaşmasını beklesek de, bu tahminin üstü yukarı yönlü olarak açık.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 15
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Bir şey anlayan var mı?
  Cevapla
 • kamal 2 ay önce Şikayet Et
  Dikkat edin Türkiyenin bulduğu doğalgaz ve petrol enerji harcamalarını düşürecektir. Bu da gelecek yıllara daha az borçlanma daha iyi yatırım artan gelir düşen döviz olacaktır. Altın dolar bazında artarken dövizin düşmesi ile etkisi az olacaktır.
  Cevapla
 • Gariban çiftçi 2 ay önce Şikayet Et
  Cok az etkisi olur
  Cevapla
 • Ömer 2 ay önce Şikayet Et
  Şimdiden paranız kadar altın alın. Altın yükselecek
  Cevapla
 • Uzman 2 ay önce Şikayet Et
  Altın zaten çok yüksek gerçek değeri onsu 1300 dolar olmalı
  Cevapla
 • Recep YÜKSEL 2 ay önce Şikayet Et
  Altının ons maliyeti 1280 dolar.
  Cevapla
 • Rahim.. 2 ay önce Şikayet Et
  Altına yatırım yapan kaybeder.Dövizde aynı.Tamanen algı yapıyorlar..
  Cevapla
 • Mileri 2 ay önce Şikayet Et
  Zenginlik izafi bir kavramdır. Kimine göre otuzbini olan zengin kimine göre 30 milyar sen neredesin bizde artık milyonluk insanları zengin saymıyoruz. Bir ev bir araba kaç para ama halkın çoğunda var.
  Cevapla
 • söyledim gitti 2 ay önce Şikayet Et
  altin hiç bir zaman kaybettirmez yatırım için ama al hemen boz olmaz alıp unutacaksın
  Cevapla
 • Haşmet 2 ay önce Şikayet Et
  Peki neden altının yükselmesinden zengin oldum? Bunu bana açıklayabilirmisin?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle