Ev sahipleri zıvanadan çıktı: Rekabeti kızıştırmak için pes dedirten yöntem

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, bazı ev sahipleri ve emlakçıların açık artırma usulüyle konut kiraya vermeye başladığını açıkladı.

GİRİŞ 24.01.2023 14:58 GÜNCELLEME 24.01.2023 15:17
Bu Habere 206 Yorum Yapılmış

stanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, bazı ev sahipleri ve emlakçıların açık artırma usulüyle konut kiraya vermeye başladığını ifade etti. Aşa, kiracıların bu durumları tespit ettikleri durumda Ticaret Bakanlığı İl müdürlüklerine şikayet etmeleri gerektiğini söyledi.

BloombergHT’de yer alan habere göre, İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

"Çok yaygın olmamakla birlikte bize de bu konuda şikayetler geliyor. Ev sahipleri ve bazı emlak ofisleri kiracılar arasında rekabeti kızıştırmak için bu sisteme gidiyor. Aslında bir pazarlık usulü gibi uygulanıyor. Serbest piyasada her ürün için bir pazarlık yapılır. Ancak bu durumu kötüye kullanan ve haksız yere fahiş fiyat uygulayan kişileri de şikayet etmek gerekiyor.

Kiracıyı mağdur eden fahiş fiyat artışı olduğu an cezai uygulama yapılır. Fırsatçılık ve fahiş fiyat cezası uygulanabilir. Kötü niyetle yapılıyorsa, manipülasyon varsa bunların cezası var. Kiralamak isteyenlerin tespit ve şikayet etmeleri gerekiyor. Usulsüzlük durumunda şikayetler Ticaret Bakanlığı’nın il müdürlüklerine iletilebilir."

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde İnternet Gazeteciliği - Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na katılan Öner, halen Haber7.com'da 'Haber Şefi' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 206
 • OSMANLI X X X 10 ay önce Şikayet Et
  HEM ELEŞTİRİYORUM HEM OY VERECEĞİM akparti iktidara ALLAHIN izniyle tekrar hükümeti büyük oy farkıyla kuracak ya YA BU DEVLETİ ALLAHIN hükmüyle yönetecek ya osmanlı adalet sistemi gibi yönetecek tvler sosyal medya magazin halkı zıvanadan çıkartı özel ve devlet okullarında hiç ahlak dersi okutulmuyor hal böyle olunca böyle oluyor ceza yok denetim yok
  Cevapla
 • Ayan 10 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'nin her yeri aynı ne bu açlık...DÜN KIRACI OLAN BUGÜN KİRACISINA ZULÜM EDİYOR REVAMI ...
  Cevapla
 • Muharrem 10 ay önce Şikayet Et
  Devletin bu konu için bu el atması lazım bu ev kirası 5.000 TL olurmu Allah tan korkmaz bunlar Allah korkusu yok
  Cevapla
 • Muharrem 10 ay önce Şikayet Et
  Bir kira 1.600tl den 5.000 bin istiyor
  Cevapla
 • Dadaş Yorgun. 10 ay önce Şikayet Et
  Emlakçıların işin içinden çıkmaları lazım bütün her ş eyde olduğu gibi aracılar kazanıyor taktiği......
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle