Avrupa'yı ısıtacak gelişme! Türkiye kilit rolde...Kritik doğal gaz hamlesi

Türkiye-Türkmenistan-Azerbaycan Üçlü Devlet Başkanları Zirvesi'nde, Türkmenistan doğalgazının uluslararası pazara Türkiye üzerinden taşınması gündeme gelecek.

GİRİŞ 13.12.2022 07:32 GÜNCELLEME 13.12.2022 10:29
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Devlet Başkanları Birinci Zirvesi dolayısıyla 13-14 Aralık'ta Türkmenistan'ı ziyaret edecek.

Türkmen doğalgazının Türkiye üzerinden uluslararası piyasalara açılması gündemde. Projenin Avrupa'nın enerji sorununa çözüm olabileceği belirtiyor.

TÜRKMEN GAZI, TÜRKİYE ÜZERİNDEN AVRUPA'YA TAŞINABİLİR

Uzmanlar, bu süreçte Türkiye'nin de büyük kazanımlar elde edeceğine dikkati çekiyor. Konuya ilişkin somut adımların ise Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Liderler Zirvesi'nde atılması bekleniyor.

Türkiye'yi enerjide merkez yapacak önemli bir adım daha atılıyor. Türkmenistan doğal gazının uluslararası pazara Türkiye üzerinden taşınması gündemde. Türkmenistan dünyaki en büyük 4'üncü doğal gaz rezervine sahip. Bu nedenle Türkmen gazının Avrupa'nın enerji sorununa çözüm olabileceği vurgulanıyor.

TÜRKİYE'NİN ENERJİ ÜSSÜ ROLÜ GÜÇLENECEK

Bu stratejik adım, Türkiye'nin enerjideki kilit rolünü daha da güçlendirecek. Türkmen gazının Türkiye üzerinden Avrupa pazarına taşınması projesi ilk olarak temmuzda Aşkabat'ta toplanan hükümetler arası karma komisyonda ele alındı. Kritik iş birliği için gözler bu hafta yapılacak Türkiye-Türkmenistan-Azerbaycan Üçlü Devlet Başkanları Zirvesi'nde olacak.

"TÜRKİYE'NİN AVRUPA İÇİN VAZGEÇİLMEZ OLDUĞUNU GÖRECEĞİZ"

Konuyla ilgili TRT Haber'e konuşan TESPAM Genel Sekreteri Neşat Gündoğdu, şunları söyledi:

"Türkmen gazı ilk adım olacak. Ardından İran gazının Avrupa'ya sevki, hatta Irak Kerkük sahasında gaz rezervi var. Bunun Avrupa'ya sevki konusunda ciddi adımlar gelebilir. Türkiye'nin dünyadaki ağırlığı artacaktır. Ekonomik getirisi oldukça fazla olacaktır. Tükiye çok büyük kazanımlar elde edecektir. Türkiye'nin hub olduğu enerji üssü olduğunu Avrupa için vazgeçilmez bir ülke olduğunu göreceğiz."

GELDİYEV: DOĞAL GAZ KONUSUNDA İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Geldiyev, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl Türkmenistan ve Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 30. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak şunları kaydetti:

"Son 30 yılda iki ülke arasındaki ilişkiler yüksek bir seviyeye ulaştı. Türkiye'nin desteği, Türkmenistan'ın tarafsızlığının yasal statüsünün uluslararası olarak tanınması sürecinde özellikle önemliydi. Bu temel siyasi destek, Türkiye Cumhuriyeti'nin Türkmenistan'ın dış politikasındaki konumunu güçlendirmektedir."

Türkmen-Türk ticari ve ekonomik ilişkilerinde sürekli gelişme kaydedildiğini söyleyen Geldiyev, şu ifadeleri kullandı:

"Türk şirketleri inşaat, ulaşım ve iletişim, enerji sektörü, tekstil endüstrisi, sağlık, tarım, çevre koruma ve gıda üretim endüstrisindeki yapısal projelerin uygulanmasında yer almaktadır. Ülkelerimiz arasında eğitim, turizm ve kültür alanlarında geleneksel olarak verimli ilişkileri derinleştirmek için tüm fırsatların ve ikili çıkarların olduğu özellikle dikkate değerdir. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın (Recep Tayyip Erdoğan) belirttiği gibi ikili dış ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmak için büyük fırsatlar var."

Geldiyev, enerji sektörünün iki ülke için önemli işbirliği sahası olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Türkmenistan doğal gaz rezervinde dünyada ilk sıralarda yer almakta. Türkiye ise enerji ithal eden ve aynı zamanda Avrupa enerji pazarının kapısı durumunda. Salgın sonrası ekonomik kalkınmanın ülkeler, bölge ve dünya açısından gerçekleştirilmesinde değerlendirilen Türkmen doğal gazının alternatif yollarla dünya pazarına çıkartılması önemlidir. Türkmenistan bu konuda işbirliğine hazırdır."

 

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 31
 • Vatanim 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa da Turkiyenin adi gecmiyor Ne zaman pkk olay oluyor onun kotu haberi yayin ediliyor kurt savasilarini olduruyor Turk askerleri olarak geciyor Gaz veya Petrol hakkinda hic haberi bulamasin. Onlar tek sinsi plan yapma derdinde Turk devletini nasil yikariz... Bundan dolayi senelerdir biz gurbetci olarak derdimizi anlatamadik kendi halkimza Boylelikle goruyorsunuz Kimin Ne oldugunu
  Cevapla
 • ek9 1 yıl önce Şikayet Et
  avrupada gaz yokmuş da bilmem ne orda yaşayan tanıdıkların hiçbirinin haberi yok gazın olmadığından sadece biz biliyoruz herhalde.
  Cevapla
 • Pars 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupaya gaz vermeyin donsunlar.Onlar bizim düşmanlarımızı besliyorlar
  Cevapla
 • İşte öyle 1 yıl önce Şikayet Et
  Gösterin ama vermeyin... Öyle kolayca ulaşamasınlar... Mabadları donsun biraz, çarkları dursun, refahları elden gitsin ve birbirlerini yemeye başlasınlar... Biz bir sigara yakalım, izleyelim hallerini... )))))) Tadını çıkarta çıkarta...
  Cevapla
 • gercek 1 yıl önce Şikayet Et
  bu yunan da hic kafa yok bize saldirirlarsa dunya acliktan olur tahil anlasmasi iptal petrol gemileri iptal dogalgaz vanalari kapanir bogazlar kapanir ticaret durur dunya acliktan ölur avrupanin nefes borusu biziz yunan topraklarini kaybeder
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle