Türkiye, Rus gazında en az yüzde 25 indirim isteyecek

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin başkanlığında bir heyet Ankara’ya geldi. Türkiye’nin bu ziyaret sırasında Rusya’dan ithal edilen doğal gazda yüzde 25 indirim isteyeceği belirtiliyor.

GİRİŞ 09.12.2022 10:14 GÜNCELLEME 09.12.2022 10:24
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Bloomberg’e konuşan kıdemli Türk yetkililer, Türkiye’nin cuma günü Ankara’da bir Rus delegasyonuna ev sahipliği yapacağını ve amacın Rusya’dan ithal edilen doğalgazın fiyatında yüzde 25’in üzerinde indirim isteneceğini söyledi.

Haberde olası bir anlaşmanın TL üzerindeki baskıyı azaltacağı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gelecek yıl gerçekleşecek seçim öncesinde ve Avrupa’nın bir enerji darboğazı yaşadığı dönemde fayda sağlayacağı ifade edildi.

RUS BAKAN YARDIMCISI TÜRKİYE'YE GELİYOR

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin Türkiye ile Rusya arasında 8-9 Aralık’ta gerçekleştirilecek siyasi istişareler kapsamında İstanbul’da olacak.

Türk Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, iki ülke arasındaki istişareler Verşinin ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyetler arasında bugün başladı ve cuma günü de devam edecek.

İstanbul’da yapılacak toplantı kapsamında Birleşmiş Milletler ile ilgili Tahıl Anlaşmasının uygulanması gibi hususların yanı sıra Suriye, Libya, Filistin gibi bölgesel konuların ele alınması öngörülüyor.

ENERJİ FATURASI 100 MİLYAR DOLARA ULAŞABİLİR

Türkiye 2021 yılında toplam 69 milyar metreküp doğalgaz ithalatının yaklaşık yarısını Rusya’dan tedarik etti. Erdoğan Türkiye’nin toplam enerji faturasının 2022 yılında geçen yıla göre iki katına çıkarak 100 milyar dolara ulaşabileceğini söylemişti.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 27
 • Misafir bey 1 ay önce Şikayet Et
  Devlet indiririm ister indirimde yaptırabilir bunlar olur oluyorda lakin halka yansırmı orası şaibeli malum eyt falan filanların maliyeti buradan karşılanır diye düşünüyorum
  Cevapla
 • Mert Ekinci 1 ay önce Şikayet Et
  Devlet %75 ini halktan almayarak en büyük desteği sağlamıyor mu? Devlet tabiki halkının yanindadir.
  Cevapla
 • bey misafir 1 ay önce Şikayet Et
  eyt kimin için? onlar halk degil mi, halk illa sen misin yani?
  Cevapla
 • ali veli 1 ay önce Şikayet Et
  isteyeninin bir yüzü vermeyenin iki yüzü kara
  Cevapla
 • Abdullah 1 ay önce Şikayet Et
  Kartlı sayaç kullanıyorum. Dolar yükselse de yükselmese de her ay 50 60 tl fatura geliyor. Bir sonra ki ay aldığımız gaz miktarindan düşüyorlar. Devletimizin buna bir düzen getirmesini istiyorum
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  İşte , Doğalgaz depolama tesisleri inşası bunun için önemlidir , Toptan ve ucuza alır , Tuz gölü , Silivri vb yeraltı rezervuarlarına stratejik enerji rezervi olarak depolarız .
  Cevapla
 • Tual 1 ay önce Şikayet Et
  İndirim olursa vatandaşın faturasındanda düşecekmi
  Cevapla
 • Çaldıran....1514 1 ay önce Şikayet Et
  Geç kaldın ; hemen kendine pay çıkar !!!
  Cevapla
 • Selim 1 ay önce Şikayet Et
  Ne indirimi bekliyorsunuuz zaten şu anda doğalgaz faturasının bir kısmını devlet suspanse ediyor. Gerçek fiyat emin ol şu anki kullandığımız fiyatın çok üzerinde
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle