Merkez Bankası'ndan Liralaşma stratejisinde 'SİPER' adımı

Merkez Bankası, dolandırıcılık başta olmak üzere yasadışı kullanımları tespitlerinde çok hızlı bilgi ve belge aktarımı sağlayan ‘Güvenlik Katmanlama Servisi’ni (SİPER) geliştirerek hizmete sundu.

GİRİŞ 09.12.2022 11:39 GÜNCELLEME 09.12.2022 11:49
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) için önemli bir katman servis olan ve dolandırıcılık başta olmak üzere yasadışı kullanımları tespitlerinde çok hızlı bilgi ve belge aktarımı sağlayan ‘Güvenlik Katmanlama Servisi’ni (SİPER) geliştirerek kullanıma açtı. Sertifikasyonlarını tamamlayan 4 banka platform üzerinden haberleşmeye başladı.

Liralaşma stratejisinin ödemeler alanında son kullanıcıların tüm dijital ödemeler işlemlerini güvenle gerçekleştirmesinde ve yasadışı kullanımların en aza indirilmesinde SİPER platformunun önemli katkılarda bulunacağı düşünülüyor.

YERLİ VE MİLLİ OLARAK GELİŞTİRİLDİ

Bankadan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “SİPER, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) iş birliğiyle yerli ve milli kaynaklarla geliştirilmiştir. 7/24/365 anlık para transferi sağlayan FAST Sistemi, Aralık 2020 itibariyle hizmete sunulmuştur. FAST ile tüm kullanıcılar, farklı finansal kuruluşlardaki hesapları arasında 7 gün 24 saat, ucuz, hızlı ve kolay şekilde fon aktarabilmekte ve katılımcı finansal kuruluşlar işlemin taraflarına işlem sonucunu saniyeler içinde anlık bildirebilmektedir. Fon transfer işlemlerinin saniyeler içerisinde gerçekleşmesi beraberinde her türlü güvenlik risklerinin yönetilmesini zorunlu hale getirmiştir.

DÜNYA İÇİN ÖRNEK BİR UYGULAMA

Bu kapsamda, TCMB, anlık ödemelerin en güvenli şekilde gerçekleştirilmesini ve tabana yayılmasını sağlamak üzere Dünya için de örnek bir uygulama olan SİPER platformunu geliştirerek hizmete sunmuştur. SİPER platformu çalışma prensibi, para transferini başlatan kurum ile alıcı kurum arasında yasadışı bir işlem riski hakkında saniyeler içerisinde bilgi paylaşılmasını ve sistemde bulunan tüm katılımcıların da bilgilendirilmesini sağlamaktır. SİPER sadece FAST için değil tüm fon transfer işlemlerinde de kullanılabilecektir.

DÖRT BANKADA KULLANIMA BAŞLANDI

SİPER finansal kuruluşlarımızın hizmetine yeni açılmasına rağmen bugün itibarıyla, testler ve teknik sertifikasyonlarını başarıyla tamamlamış dört bankamız platform üzerinden haberleşmeye başlamışlardır. İki bankamız da test ve sertifikasyon sürecini tamamlamış olup gerçek ortama geçişleri tamamlanmak üzeredir. 2023 yılı ilk çeyreğinde FAST üyesi tüm finansal kuruluşların SİPER entegrasyonunu tamamlamaları beklenmektedir.

SİPER platformunun sürmekte olan ikinci fazında merkezi yapıda toplanan veriler üzerinde “Makine Öğrenme” ve “Yapay Zeka” algoritmaları ile akıllı katmanlı stratejik ürünler geliştirilerek yasadışı kullanımların anomali olarak tespit edilmesi ve ödemeler ekosistemindeki tüm paydaşların hizmetine 2023 yılının ikinci yarısında hizmete açılması planlanmaktadır.

TCMB olarak Liralaşma Stratejimizin ödemeler alanında son kullanıcıların tüm dijital ödemeler işlemlerini güvenle gerçekleştirmesinde ve yasadışı kullanımların en aza indirilmesinde SİPER platformunun önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir.”

KAYNAK: İHA
Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 2
  • misafir 1 ay önce Şikayet Et
    Yerli ve millinizi sevsinler sizin. Yerli ve milli bilgisayarlarda mı geliştirdiniz? İnternet yerine CISCO routerlar yerine yerli milli routerlarla mı bağlanıyor ağları bir birine. Yerli milli serverlarda mı çalışıyor. Bir yazılım geliştirince her şey yerli milli oldu öyle mi? Salla gitsin bilen yok nasıl olsa. Paranın değerini koru önce, 1 Dolar 18,6 TL olmuş kim ne kadar dolandıracak daha.
    Cevapla
  • ata 1 ay önce Şikayet Et
    bu yazılım olmasa sen bu cevabı yazamazdın.
    Cevapla