Asgari ücret için en kritik rakam açıklandı: İşte anketten çıkan zam oranı

Son dakika... Bakanlığın 2023 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında başlattığı araştırma sonuçları açıkladı. Anketten 2023 yılı asgari ücret için 7845 TL rakamı çıktı.

GİRİŞ 07.12.2022 15:48 GÜNCELLEME 07.12.2022 16:32
Bu Habere 155 Yorum Yapılmış

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret belirleme çalışmaları kapsamında işçilerin, işverenlerin ve kamuoyunun beklentilerini tespit etmek üzere başlattığı araştırmanın sonuçlarını paylaştı. İşçi ya da işveren olmayan çeşitli mesleklerden vatandaşların oluşturduğu kamuoyunun 2023 yılı asgari ücreti için ortak beklentisi 7 bin 845 TL oldu.

2023 yılında geçerli olacak asgari ücret belirleme çalışmaları kapsamında Bakanlık tarafından başlatılan, Türkiye genelinde akademik bir kadronun gerçekleştirdiği araştırma kapsamında hem işçi hem de işveren kesimine ulaşıldı.

Türkiye genelinde yapılan araştırmada katılımcıların yüzde 50’sini kadınlar, yüzde 50’sini ise erkekler oluşturdu. Yüzde 18,1’ini ilkokul ve altı, yüzde 18,1’ini ortaokul/ilköğretim, yüzde 37,3 lise ve dengi, yüzde 26,5’inin ise yükseköğretim ve üzeri eğitim almış olan katılımcıların yüzde 33,8’i özel sektörde işçi olarak çalışıyor. Yüzde 17,4’ü ev hanımı, yüzde 16,1’i emekli, yüzde 7,9’u öğrenci, yüzde 6,7’si küçük ve orta ölçekli işletmelerde çalışan, yüzde 3,8’i kamu sektöründe işçi olarak çalışan, yüzde 3,7’si devlet memuru, yüzde 3,2’si işsiz olan, yüzde 2’si uzmanlık gerektiren mesleklerde çalışan, yüzde 1,9’u çiftçilik/hayvancılıkla uğraşan, yüzde 1,8’i üst düzey yönetici olan, yüzde 1,7’sinin diğer mesleklerde çalışan katılımcıların yanıtladığı araştırma kapsamında çeşitli sektörlerde, Türk üretim yapısının ağırlıklı oranlarını yansıtacak düzeydeki işletmelere de gidilerek işletmelerin sahipleri ve profesyonel yöneticileri ile görüşmeler yapıldı.


İŞVEREN 7 BİN TL DEDİ

İşçi, işveren ve farklı mesleklerden oluşan vatandaşların oluşturduğu kamuoyuna 2023 yılı  asgari ücret beklentisinin sorulması üzerine, işçilerin asgari ücret beklentisi 7 bin 500 TL’nin üzerindeyken, işverenlerin asgari ücret beklentisi 7 bin TL oldu.

İşçi ya da işveren olmayan  çeşitli mesleklerden oluşan vatandaşların oluşturduğu kamuoyunun ortak beklentisi ise 7 bin 845 TL oldu. Asgari ücretle çalıştığını belirten işçilerin asgari ücretten beklentisi de ortalama 7 bin 630 TL olarak hesaplandı.

‘Asgari ücretin artırılacak olması ile birlikte işsizlik oranı da artar mı?’ sorusunun sorulduğu  araştırmada katılımcıların yüzde 55’i asgari ücretin artırılmasının işsizliği artıracağı, yüzde 45’i  ise artırmayacağı yanıtını verdi. İşverenlerin yüzde 68,8’i asgari ücretin artırılmasının işsizlik  oranını da artıracağını düşünüyor.

Katılımcılara kişisel aylık gelirleri sorulduğunda; yüzde 26,8’i asgari ücret, yüzde 15,8’i 5 bin  500 TL ve altı, yüzde 24,8’i 5 bin 501-8 bin TL arası, yüzde 17,6’sı 8 bin 1-10 bin TL arası, yüzde 11,1’i 10 bin 1 ila 15 bin TL arası yüzde 3,9’u ise 15 bin 1 TL ve üzerinde aylık gelire  sahip olduğunu belirtti.

 

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 155
 • volkan 1 yıl önce Şikayet Et
  doktor hakim savcı vb devlette üst rütbelilerin maaşı asgari ücretin 2 katını gecmemeliki adalet olsun esit gelir olsun sınıf farklılıkları ortadan kalksın
  Cevapla
 • Leya 1 yıl önce Şikayet Et
  Öyle olursa "eşit olur ama adil olmaz,, O zaman dogrudan kominizmi istiyorum desene bre cahil
  Cevapla
 • volkan 1 yıl önce Şikayet Et
  asgari ücret le işci ve memur maaş farkları fazla olmamıs gerek eskıden usta vb kalifiye eleman zor yetişiyordu simdi otomasyon var 1 yılda ogrenıyosun herşeyi memur ve işci 15 alıyorsa asgari ücret 10 lira bandı olması gerek
  Cevapla
 • Atillah 1 yıl önce Şikayet Et
  Askeri ücrete zam gelmesin gelirse ev sahibi kiraya zam araba sahipleri arabaya zam yol ücreti zam tekellesmiş marketler zam zam zam uzayıp gidiyor önce insan olacaksın vatandaş nasıl gecinsin diyen herkes zam yapmakta bir biriyle yarışıyor insanlar artık herşeyi para
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu saçma sapan rakamlar işçinin beklentisini karşılamaktan uzaktır. Yılbaşında harç ve cezalara %126z zam geldi. Asgari ücrettede aynı oranda gelse 12.430 TL yapıyor.
  Cevapla
 • Fransa’dan 1 yıl önce Şikayet Et
  Benim hesabıma göre asgari ücret insan onuruna yakışır miktar en az 20000 olmalı. Ancak ülkenin ekonomik durumu buna müsaade edermi bilmem.
  Cevapla
 • Leyla 1 yıl önce Şikayet Et
  Ya kardeşim sen ne yapiyorsun, Ben bile almanyada 7000 eurodan fazla kazanmiyorum, 20 bin tl olursa almanyadaki calisandan 13 bin tl dahami fazla kazanacak Birim fiyatiyla kafayi bozan Z kuşagi nerdesiniz lov
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle