Fuat Oktay: Türkiye, son 50 yılın en büyük büyüme hızını yakaladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Küresel finansal krizden sıyrılarak büyüyen Türkiye ekonomisi büyüyerek olumlu yönde ayrışmayı bilmiştir. Ülkemiz 11,4 büyüyerek son 50 yılın en büyük büyüme hızını yakalamıştır" dedi.

Fuat Oktay: Türkiye, son 50 yılın en büyük büyüme hızını yakaladı
Fuat Oktay: Türkiye, son 50 yılın en büyük büyüme hızını yakaladı
GİRİŞ 05.12.2022 12:37 GÜNCELLEME 05.12.2022 14:39
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

TBMM Genel Kurulunda 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerindeki görüşmelerine başlandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay TBMM Genel Kurulu'nda açıklamalarda bulunuyor. 

Toplantıda bugün, daha önce alınan karar gereğince, 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2021 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi'nin ilk gün görüşmeleri gerçekleştirilecek.

Fuat Oktay’ın açıklamalarından satır başları:

Gazi meclisimizin çatısı altında toplanarak milletimize şeffaf bir şekilde sunacağımız bütçe görüşmelerinin hayırlı olmasını diliyorum.

İçeriden ve dışarıdan maruz kaldığımız engeller işimizi zorlaştırsa da engeleyemedi. Kararlılığımız daha da kuvvetlendi. Türkiye için büyük düşünüyor, devrim niteliğinde atacağımız adımlar için heyecan duyuyoruz.

Bütçe teklifimiz adil ve sosyal içerikli. Bütçemiz kalem kalem genci yaşlısı 85 milyonun bütçesi.

Yatırım ve istihdam hedefli bir Bütçe hazırladık. Bütçemiz girişimci ve yatırımcıyı teşvik edecek. Doğu ile Batı arasında köprü olmakla kalmayıp kendi doğal gazını, enerjisini çıkaran bir bütçe. Tüm dünyanın gıpta ile izlediği Kızılelma’nın, TCG- Anadolu’nun, TÜRKSAT 6 A’nın bütçesidir. Turizmde rekorlara koşan bir bütçedir. 2023 bütçesi kadının statüsünü yükseltecek, tarımda yeni rekorları ve daha pek çok yeni gelişmeyi içerecek bütçedir. Yeni diriliş destanları yazmaya devam edeceğiz.

'TÜRKİYE AVANTAJLARINI EN İYİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRMEKTEDİR'

ABD merkez bankası faiz artışının azalacağını belirtti. Dünya ekonomisinin 2023 yılında yüzde 3,22 büyümesi bekleniyor. Büyüme cephesindeki benze tespitler diğer uluslararası kurumlar tarafından da yapılıyor. Sertleşen koşullara rağmen OECS yüzde 5,7 büyüme bekliyor. Başta ABD-Çin ihtilafı olmak üzere yoğunlaşan üretim merkezleri yeterli kalmamıştır. Türkiye rekabet avantajlarını en iyi şekilde değerlendirmektedir.

SON 50 YILIN EN BÜYÜK BÜYÜME RAKAMI

Küresel risklerin başında Avrupa'daki enerji krizi var. Küresel finansal krizden sıyrılarak büyüyen Türkiye ekonomisi büyüyerek olumlu yönde ayrışmayı bilmiştir. Ülkemiz 11,4 büyüyerek son 50 yılın en büyük büyüme hızını yakalamıştır.

Yılın ikinci yarısında aylık enflasyonun ilk yarısına göre düştüğü görülüyor. Enflasyonun ilerleyen dönemde gerileyeceği öngörülüyor.

'ÜLKEMİZ EKONOMİSİ İSTİKRARLI VE GÜÇLÜ TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

İhracatımızın 253 milyar dolar ulaşmış olması çok önemli. Küresel jeopolitik gerilimlerin olumsuz yansımaları olmuştur. Enerji fiyatları ülkemizi etkilediği gibi diğer ülkeleri de etkilemektedir. Önümüzdeki dönemde attığımız adımların meyvesini vermesi ile cari işlemlerin dengeye kavuşacağı öngörülüyor. Finansal sistemimiz güçlü yapısını sürdürmektedir. Ülkemiz ekonomisi istikrarlı ve güçlü tutmaya devam edeceğiz.

'ENERJİYİ YERLİLEŞTİRME VE MİLLİLEŞTİRME ADIMLARI SÜRÜYOR'

Pek çok alanda başarı hikayelerimize yenilerini ekledik. Tarımdan- turizme her alanda başarılara adım attık. Bütçe dönemini kapatmak üzere olduğumuz 2022 yılında süre gelen sorunların çözümüne yönelik hareket ettik. Enerjiyi yerlileştirme ve millileştirme adımları sürüyor.

Tasarım ve özellikleri dünyada büyük ses getiren akıllı aracımız Togg banttan indi. Söylediysek yaparız. Üretimi yaygınlaştırarak her alanda istihdam imkanlarını yaygınlaştırdık.

Enerji arz güvenliği sorununu en az hisseden ülkelerden biri olduk.

'FİNANSAL İSTİKRARI GÜÇLENDİRECEK POLİTİKALARI HAYATA GEÇİRDİK'

Kadınlar için pozitif ayrımcılık ilkesini benimsedik. 2023 yılında her alanda ülkemizi yükseltmeye devam edeceğiz. Değişen koşullar altında finansal istikrarı güçlendirecek politikaları hayata geçirdik.

11 mlyon tondan fazla tahıl ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

2023 yılında Hazine Destekli Kefalet Sistemi kapsamında; toplam beş adet kefalet paketinin yürürlükte olacağı öngörülmekte olup işletmelerimizin finansmana erişimini kolaylaştırmak için sistemini aktif şekilde kullanmayı sürdüreceğiz.

Dönem sonunda enflasyon tek hanelere düşürülecektir. 2023 yılı Bütçe ödenekleri yüzde 57.9 artmaktadır.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 22
 • kahve 1 yıl önce Şikayet Et
  yabancı işçileri geri göndermeyin sanayide çalışacak adam yok
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ucuza, sigortasız iyi oluyor size değil mi? Kendin çalışırsın, değişiklik olur. Bakalım o maaşa o iş yapılıyor mu görmüş olursun.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  kac numara gözlük ile bakip bu değerleri görüyorlar çok merak ediyorum
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Büyüme güçlü olmamızı sağladı şimdi ise bu gücü millete dağıtma zamanı
  Cevapla
 • Aziz 1 yıl önce Şikayet Et
  20 yaşındaki araba için 50 maaş gerekiyor. Avrupada 5 maaş ile alıyorsun. 5 yıl önce çok daha iyiydik. Keşke hiç büyümeseydik. Büyüme halka yansımadıktan sonra istersen yüzde 500 büyü kimin umurunda olur ki.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ama öyle böyle büyümedik. Nasıl büyüdük baya büyüdük. Öyle büyüdük öyle büyüdük ki, avrupa bizi kıskandı. Kıskanmak ne kelime, tüm avrupa trakya sınırına dayandı, ne olur bizi de Türkiye'ye alın diye sınırdan kaçak girmeye çalışıyor. Bereket uyanık devletiz de sokmuyoruz avrupalıları sınırdan.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle