SPK'dan Sasa Polyester açıklaması: Sıcak bakmıyoruz

SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül, "Şirket sahiplerinin, hisselerin fiyatlarıyla ilgili konuşmasına sıcak bakmıyoruz. Bu tür açıklamalar hakkında geçmişte de incelemeler yaptık. Bundan sonra da dikkatle takip edeceğiz" dedi.

SPK'dan Sasa Polyester açıklaması: Sıcak bakmıyoruz
SPK'dan Sasa Polyester açıklaması: Sıcak bakmıyoruz
GİRİŞ 01.12.2022 16:41 GÜNCELLEME 01.12.2022 16:43
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

AA muhabirine, sermaye piyasalarındaki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gönül, Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) düzenlemelerin yapıldığını hatırlatarak, orta vadeyi de kapsayan düzenlemeler üzerinde çalışmaların olduğu söyledi.

Gönül, bu konuda Borsa İstanbul, Takasbank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) ile çalıştıklarını ifade etti.

Düzenlemeleri yaparken her zaman paydaşlarının iyi niyetli olduklarını varsaymaya çalıştıklarını vurgulayarak, "Bir taraftan da kötü niyetlilerin üzerine gitmek ve onları engellemek için elimizden geleni yapıyoruz." diye konuştu.

Düzenlemelerinin hiçbir zaman durmayacağını belirten Gönül, şunları kaydetti:

"Tedbirleri günün şartlarına göre almaya devam edeceğiz ama bu tedbirler içerisinde en önemli olan Risk Merkezi'nin kurulmasıdır. Biraz önce saydığım Borsa İstanbul grubu ve biz bir Risk Merkezi kuruyoruz. Böylece riskli işlemler, yoğunlaşma riskleri, aracı kurum riskleri ve müşteri riskleri gibi risklerin daha verimli analiz edilmesi sağlanacak."

"YENİ YATIRIMCILARIN FİNANSAL OKUR YAZAR OLMALARINI İSTİYORUZ"

SPK Başkanı Gönül, şirket sahipleri ve üst düzey yöneticilerinin hisse fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerine de değinerek, şunları söyledi:

"Biz şirket sahiplerinin özellikle kritik durumlarda hisselerin fiyatlarıyla ilgili konuşmasına hiçbir zaman sıcak bakmıyoruz. Şirket sahipleri ve üst düzey yetkililerin, gerek sosyal medyada gerek basında gerekse televizyondan bu tür açıklamaları yapmalarına sıcak bakmıyoruz. Bu tür açıklamalar hakkında da zaten geçmişte de incelemeler yaptık. Bundan sonra da dikkatle takip edeceğiz."

Gönül, halka arz başvurularının güçlü şekilde devam ettiğini ve gelecek yıl halka arz başvurularının artacağını düşündüklerini söyledi.

Halka arzda elektronik başvuru sistemini hayata geçirerek şirketlerin işlerini kolaylaştırmayı amaçladıklarını belirten Gönül, "Halka arzlarla ilgili olarak sanayinin yoğunlaştığı illere teveccüh göstererek, onlara daha fazla ulaşım sağlayarak şirketlere sermaye piyasalarını anlatıyoruz." diye konuştu.

Gönül, yeni yatırımcılarla birlikte finansal okuryazarlığın gelişmesi için attıkları adımları da hızlandırdıklarından bahsetti.

Finansal okur yazarlığı artırmak için finansal okuryazarlık akademisi şeklinde bir çalışmaları olduğunu anlatan Gönül, "Çok yakında bir sertifikasyon süreci başlatacağız. Özellikle yeni yatırımcıların finansal okuryazar olarak pay piyasasında yatırımcı olmalarını istiyoruz." dedi.

Gönül, sosyal medyadan yapılan manipülasyonlarla ilgili kanun önerileri ve çalışmalarının da olduğunu bildirdi.

"DİKKATİ ÇEKEN HER HİSSE HAREKETİNİ TAKİP EDİYORUZ"

SPK Başkanı Gönül, piyasalardaki hareketi yakından takip ettiklerini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizim günlük raporlarımız olur. Her hissenin hareketi için, dikkati çeken her hisse hareketi için bunları takip ederiz. Bu hisse neden yükselmiş, neden düşmüş?... Bunların hepsi bizim izleme komitesi tarafından izlenir. Burada ciddi bir ekip çalışır. Ciddi bir teknoloji çalışır. Tabii bunların tekrar denetimden geçmesi, altyapısının hazırlanması belirli bir süreç. Eğer hakikaten kanuna aykırı bir işlem varsa ve tespit ettiysek, cezaya döner."

Gönül, bazı hisselerin dikkati çeken performanslarına da değinerek, "Biz fiyata karışmayız, bizim için fiyat önemli değildir. Bu fiyatın gerçekleşmesi gerçek mi, arz-talep yönlü mü gerçekleşmiş, yoksa arkada başka işler mi dönmüş, suni piyasa mı oluşturulmuş, manipülasyon mu yapılmış, biz ona bakarız." ifadelerini kullandı.

"PİYASA DEĞERİ BENİ RAHATSIZ EDİYOR" DEMİŞTİ

Sasa Polyester'in bağlı olduğu Erdemoğlu Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, Sasa Polyester'in ralli yapan hisseleriyle ilgili olarak, "Sasa Polyester hissesinin fiyatı 80 liraya çıktığında Borsa İstanbul’da satış yaptık. Bunu da küçük yatırımcılar zarar görmesin diye yaptık. O satıştan beri herkese, 'Sasa hissesi çok yüksek, alınmaz" açıklamasını yapmıştı. 

"Sasa’nın şu andaki piyasa değeri beni rahatsız ediyor" ifadelerini kullanan Erdemoğlu, "Sasa Polyester’in hisse fiyatı 60 liradan 180 liraya neden yükseldi, bilmiyorum. Daha önceki yatırım açıklamalarımıza yenisini eklemedik, hisse fiyatlarımızı yukarı çıkaracak bir açıklama yapmadık" demişti.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 20
 • Volkan bekar 1 ay önce Şikayet Et
  Şaş'a için Atılan bir haber insanları dünya kadar zarara soktu yazık günah insaların İSBosasına güveni azalmıştır bunun vebali illaki olacaktır YAZIK
  Cevapla
 • Beyhan 1 ay önce Şikayet Et
  Uçan kaçan o tahta mı var yalnızca.. Birçok tahta için uyarılar yapılıyor ve o tahtalar tıkır tıkır çıkıyor... Açıkça manipulasyon var ve SPK nın gözü önünde gerçekleşiyor her şey
  Cevapla
 • Sami 2 ay önce Şikayet Et
  Çıkarken neden çıkıyorsun deniliyor da düşerken neden düşüyorsun denilip müdehale edilmiyor
  Cevapla
 • Yucel 2 ay önce Şikayet Et
  Adamlar hisseyi topu alip milleti çekip yukseltimi satış yapiyolar bunları görün artik
  Cevapla
 • Yüksel açan 2 ay önce Şikayet Et
  Spk,ya katılmıyorum görevi nedir spk,nin piyasayaistediği gibi girip istedigi hareketli yapan binlerce bilgisiz insanımızın maduriyetine neden olacak hareketler var borsada birileri seyrediyor firma sahipleri ,de bunu görüyor kendilerini tebrik ediyorm birilerinin bilgilenmesini en üstdüzeyden sagladıkları icin. Çokta serbest piyasanın iyi olmadıgı ortada bazıları istediği gibi hareket etmemeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle