Görenler gözlerine inanamıyor! Peynirin fiyatı eti geçti

Günlük hayatta kullanılan ürünleri satın alırken market fiyatlarını daha fazla sorgulaması gerektiğini söyleyen TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, "Bazı marketlerde peynir fiyatının eti geçti. Acil önlem alınmalı” dedi.

Görenler gözlerine inanamıyor! Peynirin fiyatı eti geçti
Görenler gözlerine inanamıyor! Peynirin fiyatı eti geçti
GİRİŞ 01.12.2022 11:01 GÜNCELLEME 01.12.2022 11:01
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Türkiye Ziraat Odaları Birliği(TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, tüketicinin ucuz gıdaya ulaşılabilmesi için üç koşulun yerine getirilmesini söyledi. Bayraktar, üretici maliyetleri düşürülmeden, piyasada rekabet sağlanmadan ve ürün fiyatları denetlenmeden tüketicinin ucuz gıdaya ulaşmasının mümkün olmadığını bildirdi. Bayraktar, peynir fiyatının eti geçtiğini belirterek acil önlem alınması gerektiğini söyledi.

Yazılı açıklama yapan Bayraktar, girdi fiyatındaki artışın ürün maliyetini yukarı doğru çektiğini kaydederken, bundan hem üretici hem de tüketicinin mağdur olduğunu bildirdi.

Sığınmacılar dahil nüfusta yaşanan artışın talebi de yükselttiğinin altını çizen Bayraktar, “Artan talebe karşın arzdaki daralma tüketici fiyatını daha fazla artırıyor. Ancak fiyat artışı sadece maliyet ve arzdan kaynaklanmıyor. Üreticiden çıkıp markete ulaşana kadar da ciddi artış yaşanıyor” dedi.

Dolar, yem, mazot ve maaşlar aynı: Süte yüzde 40 zam nereden çıktıDolar, yem, mazot ve maaşlar aynı: Süte yüzde 40 zam nereden çıktı

“GIDA SEKTÖRÜ SPEKÜLASYONA AÇIK BİR SEKTÖR”

Gıdanın spekülasyona açık bir sektör olduğuna dikkat çeken Bayraktar, tüketicinin fiyata müdahale gücünün kullanılması gerektiğini de aktararak, “Tüketicilerimiz her türlü ihtiyacını erteleyebilirken gıdaya olan talebini karnını doyurabilmek için erteleyemiyor. Bu manada gıda sektörü spekülasyona açık bir sektördür. Bu sektörde tüketicilerimize de düşen görevler vardır. Tüketicilerimiz meyve ve sebze de dahil olmak üzere günlük hayatta kullandığı ürünleri satın alırken market fiyatlarını daha fazla sorgulamalıdır” ifadelerini kullandı.

KAŞARLI, KUŞBAŞILIYI GEÇTİ

Fiyatlarda devasa bir yükseliş yaşanırken et fiyatları aynı kalırken süt ürünlerine gelen zamlarla beraber kaşarlı pide kuşbaşılı pidenin fiyatını geçti.

“PEYNİR FİYATI ETİ GEÇTİ, ACİL ÖNLEM ALINMALI”

Bazı marketlerde peynir fiyatının eti geçtiği bir ortamda acilen tedbir alınması zorunluluğu bulunduğunu dile getiren Şemsi Bayraktar, “Üretici daha fazla üretebilmeli, tüketici de ucuza gıdaya ulaşabilmelidir. Üreticimiz ürettiği ürünlerin tüketici fiyatlarını gördüğünde şaşkınlığa uğruyor. Üretenin değil aracıların daha fazla kazandığını görünce de üretimden soğuyor.” dedi.

Kasım ayında aylık bazda gübre çeşitlerinde fiyat düşüşü yaşandığını dile getiren Bayraktar, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 60’a varan oranda artışlar olduğunu bildirdi.

“MARULDA FİYAT FARKI YÜZDE 236.8”

Kasım ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkı en fazla yüzde 236,8 ile marulda görüldüğü bilgisini veren Bayraktar, bunu yüzde 210,5 ile kırmızı mercimek, yüzde 209,8 ile elma, yüzde 180,6 ile maydanoz, yüzde 180,3 ile kabak, yüzde 180 ile havucun takip ettiğini söyledi.

Bayraktar, “Kasım ayında markette 37 ürünün 29’unda fiyat artışı, 8’inde ise fiyat azalışı görüldü. Markette fiyatı en fazla artan ürün yüzde 42,9 ile pirinç oldu. Pirinçteki fiyat artışını yüzde 36,1 ile yeşil soğan, yüzde 33,1 ile Antep fıstığı, yüzde 22,4 ile kırmızı mercimek, yüzde 20,9 ile kuru kayısı ve domates takip etti” değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar aynı dönemde kuru soğanın yüzde 48.8 ile fiyatı en çok artan ürün olduğunu, bunu yüzde 44.7 ile yeşil soğan, yüzde 31 ile antep fıstığının takip ettiğini dile getirdi.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 49
 • tepki 2 ay önce Şikayet Et
  elde kalan hayvani alip keser ise devlet neler olur dunya hayvan satan yerden alir ve hapis cezasi alanlara hayvan bakma gørevi verin hic olmaz ise sucun cezasi var anlasin
  Cevapla
 • CABBAR 2 ay önce Şikayet Et
  Önlem almak için önce aracıların gözünü ya korkutun ya doyurun.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  devlet acilen her şehirde bir süt ürünleri fabrikası açması lazım. bu özel fabrikalar sütü üreticilerde 8-10 teleye alıyorlar 5 katı karla satıyorlar halka. bu gidişle süt ürünleri ithal edilecek, üretici artık iflasın ucundalar
  Cevapla
 • okuyucu 2 ay önce Şikayet Et
  süt hayvanlarını kesersen et ucuzlar süt v süt ürünleri artar. yem sektörüne odaklanın siz. her şey zincirleme.
  Cevapla
 • Osman Öztürk 2 ay önce Şikayet Et
  Zincir marketlere para cezası yerine 15-30-45 gün gibi kapatma cezaları verilmeli. Ve ülke genelinde uygulanmalı, ayrıca kartel oluşumuna ve rekabete uymayanlara hapis cezası gelmeli. Hem sahibine hem de yöneticilerine. Bu ceza 3 yıldan başlamalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle