ASKON'dan Merkez Bankası'na çağrı: Faizi düşürmeye devam edin

ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, Merkez Bankası Para Politika Kurulu'nun bugün açıklayacağı faiz kararı öncesi "Lobicilerin baskılarına rağmen faizde indirime giden Merkez Bankasından faizi tek haneye çekmesini bekliyoruz" dedi.

ASKON'dan Merkez Bankası'na çağrı: Faizi düşürmeye devam edin
ASKON'dan Merkez Bankası'na çağrı: Faizi düşürmeye devam edin
GİRİŞ 24.11.2022 10:48 GÜNCELLEME 24.11.2022 10:50
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, küresel iktisadi faaliyetlerde gerçekleşen yavaşlamanın ülke ekonomilerini küçülttüğü bir ortamda yüksek enflasyon ile devam edilmemesi gerektiğini belirtti.

Aydın, Merkez Bankası'nın son kararda olduğu gibi faizi düşürmesini beklediklerini söyledi.

Dünyanın zor bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Aydın, "Enflasyona karşı dünya genelinde savaş açılmış durumda. Finansal koşullarda sıkılaşma ve ekonomik faaliyetlerde sınırlamalar öncelikli çözüm olarak görülüyor. Birçok etkenin ortaya çıkardığı belirsizlik ortamı ve risk artışı sanayide üretimi ve istihdam ortamını olumsuz yönde etkileme eğilimindedir. Bu eğilimin olumsuz yansımalarından korunmak amacıyla Merkez Bankası finansal koşulları desteklemek adına faizde indirime giderek ekonomik büyümeyi yani üretimi ve istihdamı desteklemektedir.

Faiz lobicilerinin baskılarına rağmen son dönemlerde faizde indirime giderek doğru olanı yerine getiren Merkez Bankası Para Politika Kurulu’ndan bu yöndeki tavrını sürdürmesini ve faizi tek haneye çekerek üretimden ve istihdam yana devam demesini beklediğimizi özellikle belirtiriz." değerlendirmesini yaptı.

Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 1
  • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
    iyide biraz da siz indirin fiyatlarinizi
    Cevapla