Bu köy elektrik faturası ödemiyor

Orman Genel Müdürlüğünce hayata geçirilen Güneş Enerjisinden Elektrik Üretimi Projesi sayesinde faturalarını ciddi oranda düşüren Sakarya'nın Karasu ilçesindeki orman köylüleri, uygulamadan memnuniyet duyuyor.

Bu köy elektrik faturası ödemiyor
Bu köy elektrik faturası ödemiyor
GİRİŞ 19.11.2022 15:35 GÜNCELLEME 19.11.2022 16:18
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Orman köylülerinin kalkınması amacıyla 2020 yılında başlatılan proje kapsamında bu yıl Sakarya'nın Karasu ilçesine bağlı Resuller, Kızılcık ve Paralı köylerindeki 25 hanenin çatılarına güneş panelleri kuruldu.

Köylüler güneş panelleri sayesinde yüksek elektrik faturaları ödemekten kurtuldu.

"PROJENİN YÜZDE 47'Sİ HİBE"

Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, AA muhabirine, orman bölgelerinde ve yakın alanlarda ikamet eden 7 milyon civarındaki insanın yaşam koşullarının iyileştirilmesi için çalışmalar yapıldığını, bu kapsamda uygulanan projeyle güneş panellerinin yüzde 47'si hibe, yüzde 53'ü faizsiz kredi şeklinde tedarik edildiğini söyledi.

Talebin çok olması nedeniyle hak sahiplerinin kurayla belirlendiğini dile getiren Polat, Resuller, Kızılcık ve Paralı orman köylerinde çatıları uygun 25 haneye güneş paneli kurduklarını bildirdi.

Vatandaşların kendi elektriklerini üretmelerinin yanı sıra fazla elektriği ilgili firmaya satabileceklerine işaret eden Polat, "Burada hedeflenen, temiz, yenilenebilir enerjiden faydalanmak ve orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın yaşam koşullarıyla gelirlerini artırmak." dedi.

Proje konusunda vatandaşlardan olumlu dönüşler aldıklarını belirten Polat, sistemi yaygınlaştırmayı hedeflediklerini ifade etti.

"İLK FATURAYI GÖRDÜĞÜMDE ŞAŞIRDIM"

Projeden faydalanan Resuller Köyü Muhtarı Yusuf Sağır da elektrik faturalarında ciddi düşüş yaşandığını vurgulayarak, "Her ay evlerimize 450-500 lira gelen faturalarımız, bu sistem takıldıktan sonra 30-50 lira gelmeye başladı. Bu sistemi köyümüzde daha da yaygınlaştıracağız." diye konuştu.

Resuller köyü sakini Osman Şengül de projeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İlk faturayı gördüğünde çok şaşırdığını söyleyen Şengül, "Bu ay bizlere ödeyeceğimiz ücret yansıdı ve beklemediğimiz bir rakam çıktı. Çok düşük fatura geldi, yaklaşık 400 civarında gelen elektrik faturamız bu ay 50-60 lira civarında geldi. Bu da bizleri mutlu etti. Bu konuda Orman Genel Müdürlüğüne teşekkür ediyorum." dedi.

Kızılcık köyünden Yaşar Uygun da projenin kendilerini çok mutlu ettiğini, paneller takıldıktan sonra faturalarının 800 lira civarından 200 liraya kadar gerilediğini kaydetti.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 25
 • Ramazan 1 yıl önce Şikayet Et
  Evet son zamlarda yüzde 350 civarında faturalar geliyor tek çözüm bu paneller biz yaptığımız çatılara bu panelleri koyanlar çok memnun yalnız bu akülerin uzun ömürlü olması için güzel bir çalışma olması şart.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülkede akkor ve halojen ampul satışını yasaklasan 1-2 sene içinde tüketim değerleri yüksek oranda düşer 100w lık 1 ampulun harcadığı elektrik ile 10 ad led ampul aydınlatma yapıyor.
  Cevapla
 • Yawhehe 1 yıl önce Şikayet Et
  İnşaAllah bu cihaz bir an önce geliştirilir. Müthiş bir inovasyon ile bu cihaz milletin kullanımına sunulur. Devlet de rahat eder, millet de.
  Cevapla
 • AHMET DAL 1 yıl önce Şikayet Et
  Her müstakil ev yaptıracak olana bu sistemi kurma şartı getirilmeli. Ayrıca çatı suyu toplama sistemi de getirilmeli. Bungalov , tinius larada tabi.
  Cevapla
 • Tarık 1 yıl önce Şikayet Et
  Komple binada kullanılabilir sistemide var
  Cevapla
 • Tarık 1 yıl önce Şikayet Et
  Komple binada kullanılabilir sistemide var
  Cevapla
 • Arif54 1 yıl önce Şikayet Et
  Yıllarca güneş doğup battı,değerlendirilemedi,öncü olanlardan Allah(cellecelelühü)razı olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle