Heyecanlandıran keşif iddiası! "Türkiye’nin petrol ihtiyacının yüzde 15’ni karşılayabilir"

Mardin'de jeoloji mühendisi olarak çalışan Fahri Çelik, kentin Çimenli bölgesinde Türkiye’nin yüzde 15 oranında ihtiyacını karşılayacak petrol bulunabileceğini iddia etti.

GİRİŞ 18.11.2022 08:13 GÜNCELLEME 18.11.2022 09:17
Bu Habere 64 Yorum Yapılmış

Çelik, bu gölgede bulunan rezerv sayesinde Mardin’in tıpkı Batman gibi Türkiye’nin petrol ihtiyacını karşılayabileceğini savundu. Çelik, "Mazıdağı ve Kızıltepe arasında bulunan petrol yatakları tıpkı Batman gibi Türkiye’nin petrol ihtiyacının yüzde 15’ni karşılayabilir. Bu oranda Türkiye’nin dışa bağımlı olmasını engelleyebilir” dedi.

"ÇİMENLİ BÖLGESINDE PETROL OLDUĞUNUN TESPİTİNİ YAPMIŞ BULUNMAKTAYIM"

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin petrol konusunda çok zengin bir bölge olduğunu belirten Çelik, “Şu anda petrol 1940’dan itibaren Batman'da çıkarılıyor. Petrol yataklarında 70 yıl kadar kayda değer bir azalma olmamıştır. Jeolojik olarak veya kireç taşlarının oluşumu üzerine yaptığım araştırmalar neticesinde ikinci Batman olarak Mardin ilini görebiliyorum. Mardin'de gerekli çalışmalar yapılırsa Türkiye’nin yüzde 15 oranında petrol ihtiyacını karşılayabilir. Benim yaptığım araştırmalar neticesinde Mazıdağı ve Kızıltepe bölgeleri arasında kalan Çimenli bölgesinde petrol olduğunun tespitini yapmış bulunmaktayım” değerlendirmesinde bulundu.

"BATMAN GİBİ TÜRKİYE’NİN PETROL İHTİYACININ YÜZDE 15’İNİ KARŞILAYABİLİR"

Batman ve Mardin'de bulunan Çimenli bölgesinin birbirine çok benzer olduğunu aktaran Çelik, “Mazıdağı ve Kızıltepe arasında bulunan petrol yatakları tıpkı Batman gibi Türkiye’nin petrol ihtiyacının yüzde 15’ni karşılayabilir. Bu oranda Türkiye’nin dışa bağımlı olmasını engelleyebilir. Çimenli bölgesinde olan petrolü yaptığım çalışmalar neticesinde tespit ettim. Kireç taşına, fay hatları ve kayaçların yaşlarına bakarak tespit edilebiliyor. Özellikle Şelmo bölgesi ve Çimenli bölgesinin yapısı birbirine benzerdir. Mardin’in yapısına baktığımız zaman bütünüyle kireç taşından oluşmuştur. Bu oluşumu Midyat formasyonu olarak adlandırmaktayız. Zemini kireç taşı olduğu için sağlamdır. Kireç taşının bulunduğu bölgelerde petrol mevcuttur. Bizim bölgemiz de Konya Ovası gibi değildir. Su çekildiği zaman herhangi bir çökme olmuyor. Batman'a bakıldığı zaman oranın kayaçlarının yaşları, bileşimleri ve formasyonu Kızıltepe ve Mazıdağı bölgeleri arasında Çimenli bölgesiyle aynıdır" ifadelerinde bulundu.

KAYNAK: İHA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 64
 • Canacan 11 ay önce Şikayet Et
  Hemen hemen. resis zaman kaybetmeden talimatı ver kazmayı vursunlar ya Allah bismillah.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  2023 de hepsi cikacak insaAllah.
  Cevapla
 • Levent 1 yıl önce Şikayet Et
  İNŞALLAH İNŞALLAH RABİMM DEVLETİME EKONOMİK GÜÇ VERSİN BAŞARI NASİB ETSİN ALTIN gücü teknoloji gücü döviz gücü versin İNŞALLAH ilim irfan fen gücü fizik gücü VERSİN İNŞALLAH
  Cevapla
 • Bizim 1 yıl önce Şikayet Et
  Suriye ve Irak'taki petrole alttan uzatma boru döşeyin petrol gelsin oralarda geçmişte bizimdi zaten
  Cevapla
 • Şeyhmus Urebe 1 yıl önce Şikayet Et
  Mardin ömerli olan birisi olarak rahmetli babam anlatır idi. Oğlum buralarda petrol çalışmaları yaptılar kuyudan petrol fışkırdı ama yok deyil üstüne beton döküp gittiler demişti.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle