Bakan Nebati'den memur, emekli ve asgari ücret zammı açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı canlı yayında asgari ücret, memur ve emekli maaşlarıyla ilgili milyonları heyecanlandıran sözler sarf etti.

GİRİŞ 07.10.2022 22:42 GÜNCELLEME 07.10.2022 22:42
Bu Habere 266 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CNN Türk ekranlarında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Nebati, milyonlarca kişinin merakla beklediği zamlarla ilgili son dakika açıklaması yaptı.

2023'TE ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Yılbaşındaki artışların enflasyonun altında olmayacağını belirten Bakan Nebati, "2022 yılından bugüne kadar asgari ücretli hiçbir şekilde enflasyona ezdirilmedi. Asgari ücrette enflasyonun yaklaşık 3 katı artış var. Enflasyon hedefimiz bu kadar yüksek değildi. Memur maaşları zaten güncelleniyordu. Asgari ücretlide yılbaşı için verilen enflasyonla artış yapılıyor. Dolayısıyla bu yıl enflasyonda sapma olduğu için özellikle memur maaşı artırıldığı için asgari ücrette de artışa gidildi. Şimdiye kadar asgari ücretliler enflasyona ezdirilmedi ve bu yıl da aynı şekilde bir artış olacak. Asgari ücretteki artış enflasyonun üzerinde olacak" dedi.CUMHURBAŞKANIMIZIN KONUYLA İLGİLİ TAVRI NET

Bakan Nebati, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda duruşu net. Dolayısıyla sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu irade çerçevesi içerisinde asgari ücretli hiçbir şekilde enflasyonun altında kalmayacak. Önümüzdeki süreçte de asgari ücret, enflasyonun üzerinde olacak. Başka türlü olamaz" diye konuştu.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI ZAMMI

Memur ve emekli maaşlarının da enflasyonun altında kalmayacağını belirten Bakan Nebati, "Sayın Cumhurbaşkanımız 20 yıllık iktidarı döneminde bu tür sorulara tek tek cevap vermiştir. Asla enflasyonun altında bir çalışma yapılmayacak. Bütçe teslim edildikten sonra bununla ilgili çalışmalar netleşir. Bütçe 17 Ekim'de teslim edilecek." ifadelerini kullandı."ENFLASYONDA ARALIK AYINDAN İTİBAREN DÜŞÜŞ GÖRECEĞİZ"

Enflasyonun düşüşüyle ilgili tarih veren Bakan Nebati, "Enflasyonda sert frene basmıyoruz, önce artış hızının azalması lazım ki şuan bu noktalara geldik. Aralık ayında baz etkisiyle enflasyondaki düşüşü göreceğiz. Son birkaç aydır enflasyonun artış hızında bir düşüş var" dedi.

TÜM DÜNYANIN PROBLEMİ

Bakan Nebati, ''Enflasyon sadece Türkiye'nin problemi değil, Tüm dünyanın problemi. ABD'de enflasyon sürekli tartışılır halde. Küresel emtia fiyatlarındaki yükseliş gösteriliyor bu artışın sebebi olarak. Salgında iş yerleri kapandı, üretim durdu, sağlık sistemleri birçok yerde adeta çöktü. İnsanların bir yıl sonrasına ilişkin ön görüleri kayboldu. Mayıs ayından itibaren Türkiye'nin ve dünyanın normalleşeceğini öngörüyorduk. 21 Şubat'ta savaş başladı. 3 gün sürecek denilen savaş bugün Avrupa'yı kuşatmış durumda.'' dedi.

FIRSATÇILIKLA MÜCADELE

Yapılan denetimlerle ilgili bilgi veren Bakan Nebati, ''Bu konuda çok iddialı bir şey söyleyeyim. Geçen yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı'nı sahaya indirmeyin demiştik. Geçen yıl sadece yapılan denetim sayısı 120 bin. Bu yıl bugün itibarıyla 550 bin. Yıl sonuna kadar da 1 milyon hedef koymuşuz. Bu işlerde azami faydanın üzerinde kar elde etmek isteyenler olabilir. Burada vatandaşlarımızın zarar görmesini engellemeye çalışıyoruz. Kamunun gücünü göstermek istiyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 266
 • Rakamı boşver sen 1 ay önce Şikayet Et
  Yüzde 50 geçmişi anca telafi eder diğer altı ayda dikkate alınmalı her ürün her hafta artıyor fiyatlar sabit durmuyor
  Cevapla
 • Cemil 1 ay önce Şikayet Et
  Asgari ücrette zam geldiği gibi herşeye zam gelecek asgari ücretteki zam eriyecek
  Cevapla
 • erdim 1 ay önce Şikayet Et
  kamuda zorunlu emeklilik yasası çıkarın maaşimdan bin lira kesin zamda vermeyin razıyım 1 yılda kasanız dolar 67 yaşında bilhassa özel idare karayollarında işçiye 15 bin maaş 6 ikramiye yillık devlete maliyeti 400 bin lira katkısı ne akşama kadar lokalde hükümete atıp tutmak bilhassa bolu özel idare arasan bulamassın bu kadar asalak insanları birarada yazık günah haksızmıyım kanal 7 ailesi kamuoyu oluşturun kurtulalım bu kızakta emekli bilmem ne insanlardan
  Cevapla
 • Öğretmen 1 ay önce Şikayet Et
  Geçen kış baharda düşecek dediniz bahar yaz da düşecek k dediniz şimdi aralık diyorsunuz. Evler 2 3 milyon olmuş. Kiralar 6 7 bin Gaziantepte. Öğretmen memur işci geçinemiyor
  Cevapla
 • Mete TÜRK 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım, emekli maaşlarına seyyanen zam yapılmadıktan sonra yapılacak zamlar hiç bir işe yaramayacak. Çünkü siz daha zam yapmadan piyasa daha fazla zam yapıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle