Sancar SİDA'nın ilk testleri tamamlandı! Dost-müttefik ülkelere milli güç

İmzadan 6 ay sonra Sancar SİDA'nın ilk testleri tamamlandı. Sınıfının en iyi aracı olan Sancar SİDA, Türkiye ve dost-müttefik ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayacak.

GİRİŞ 25.09.2022 15:20 GÜNCELLEME 25.09.2022 15:21
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Silahlı insansız deniz aracı Sancar SİDA'nın denizdeki ilk testleri tamamlandı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk savunma sanayisinin güvenlik güçlerine yerli ve milli imkanlarla geliştirilen yeni teknolojiler kazandırmak için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Bu amaçla farklı yeteneklere sahip şirketlerin iş birliğiyle son dönemde başarılı insansız deniz aracı projelerinin ürüne dönüştüğünü vurgulayan Demir, "SİDA'ları Deniz Kuvvetlerimize kazandırmak için birçok koldan çalışma yapıyoruz. Bunlardan biri de HAVELSAN ve Yonca-Onuk tarafından geliştirilen Sancar SİDA. Gururla söyleyebiliriz ki sınıfının en iyi araçları yakın zamanda Türkiye ve dost-müttefik ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayabilir noktaya gelecek. Bu projelere katkı veren, görev alan tüm şirketlerimize teşekkür ediyoruz. Türk savunma sanayisinin geldiği noktayı bir kez daha gösterme konusunda başarılı çalışmalara imza attılar." dedi.

SANCAR SİDA'NIN İLK TESTLERİ TAMAMLANDI!

Ülkeler son dönemde geçmişten çok farklı askeri tehditlerle karşı karşıya bulunuyor. Bu kapsamda, kolaylıkla tanınamayan, alışılmadık harekatlar düzenleyebilen ve çeşitlilik arz edebilen düşman tipi ile mücadele etmek gerekiyor.

Bu tarz asimetrik tehditler, ulusların güvenliğine ve uluslararası dengelere ciddi zarar verme potansiyeli de içeriyor. Ulusların güvenlik birimlerinin bu nedenle kendi hükümetlerinin amaçları doğrultusunda geleneksel savunma faaliyetlerini icra etmeye devam ederken karşılaştıkları tehditleri de tespit edip yok etmeleri gerekiyor.

İnsansız sistemler uygun maliyetlerle üretildiklerinde, insanlı sistemler için riski azaltma, savunma faaliyetlerine destek sağlama ve insanlı sistemlerin yapamayacağı görevleri icra etme potansiyeline sahip bulunuyor.

Sancar SİDA da tüm bu ihtiyaçlara yanıt vermek üzere ortaya çıktı. Otonom 3. seviye SİDA geliştirilmesine yönelik olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı talebi doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile HAVELSAN ve Yonca-Onuk Adi Ortaklığı arasında 8 Nisan 2022'de imzalanan sözleşme ile Sancar'ın geliştirilmesi sürecine başlandı.

Proje kapsamında HAVELSAN, platform otonomisi, görev sistemi yazılımları, yer kontrol istasyonu, mini-GVDS (Gemi Veri Dağıtım Sistemi), anti jam özellikli GNSS ve Uydu Haberleşme Sistemi geliştirip üretiyor. Yonca-Onuk ise SİDA platformu olan teknenin üretilmesi ve teknede kullanılacak olan faydalı yüklerin tedarik ve entegrasyonunu gerçekleştiriyor.

ALT BİLEŞENLERİ MÜSTAKİL ÜRÜNLERE DÖNÜŞECEK

Proje tamamlandığında, otonom seyir ve görev icra edebilen, Advent Savaş Yönetim Sistemi (SYS) ile entegre ve Yer Kontrol İstasyonu ile Advent SYS üzerinden kontrol edilebilen HAVELSAN'ın geliştirdiği ilk otonom su üstü aracı ortaya çıkmış olacak.

Yapay zeka, öğrenen algoritmalar, büyük veri, veri füzyonu, otonom sistemler teknolojileri kullanılarak geliştirilmekte olan Sancar,12,73 metre uzunluğuna, 3,3 metre genişliğine, 9 ton deplasmana sahip bulunuyor. Sancar, 40 knots'ın üzerinde hıza, 740 kilometrenin üzerinde seyir menziline ulaşıyor.

Uzaktan kontrol edilebilen Sancar SİDA, liman/üs koruma, arama/kurtarma, istihbarat, keşif, gözetleme, karakol, su üstü harbi, mayın karşı tedbirleri görevlerini otonom olarak yerine getirebilecek.

SİDA Projesi ile komple bir insansız su üstü platformu üretildi ve seri üretime hazır bir ürüne dönüştürüldü. Ayrıca komuta kontrol entegrasyon yazılımı, görev planlama ve görev sonrası değerlendirme ve analiz yazılımları gibi sistemin alt bileşenleri de müstakil ürünler olabilecek. Böylece HAVELSAN ürün ailesine, stratejik seviyeden taktik seviyeye kadar kullanılabilecek pazarlanabilir ürünler kazandırılacak.

KAYNAK: AA, İHA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 26
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Önce kendimiz ege ve akdenize yüzlercesini salalım sonra satarız.
  Cevapla
 • alparslan 1 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah. Allah emeği geçenlerden razı olsun. İnşallah tamamlanıp üzerinde onlarca Baraktar TB3, Kızılelma, Atak vs hava aracıyla Akdenizin uluslararası sularında bir kıyı turu yaptığını görürüz. Sonra kızıldenize ineriz. Onun bulunduğu noktadan yarıçapı yüzlerce kilometreyi bulan bir daire için gerektiği anda buralardayız der dosta selam çakar, düşmana korku salarız.
  Cevapla
 • alparslan 1 yıl önce Şikayet Et
  O gemiyi değerlendirmek senin neyine emekli hasan amca git torunlarını sev. Velevki gemi mühendisi ya da bir asker ol. Onu hakkıyla değerlendirmek için talep gerekçelerini, onun üzerine bina edilen askeri planlamaları, detaylı özellikleri vs. bilmek lazım. Ama sen bu işlerin içinde olanlardan ve bunları değerlendirip karar verenlerden daha iyisini biliyorsun oturduğun sallanır koltuktan.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Aklının yetmediği işlere kafa yoruyorsun
  Cevapla
 • HARPUTLU 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne gerek var bunlara kime faydası var. Yap her şehre 3. 4 heykel otursunlar gölgesinde .kim saldıracak bize degilmi CHP pkkhdp İP CİLER
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle