Başkan Erdoğan müjdeyi vermişti! İlk sevkiyat gerçekleşti!

Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda yer alan, “Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisinde” üretilen uçak bombalarının ilk partisi Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi

GİRİŞ 25.09.2022 11:47 GÜNCELLEME 25.09.2022 11:56
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Açılışı Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen, Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda yer alan, "Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisinde" üretilen uçak bombalarının ilk partisi Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan 29 Nisan 2021 tarihinde, Ankara'nın Elmadağ ilçesinde yer alan MKE Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası kampüsü içerisine kurulan Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisinin açılışını gerçekleştirmişti.

Açılış töreninde konuşan Başkan Erdoğan, "Artık uçak bombalarımızın mühimmatlarımızın füzelerimizin ve harp başlıklarımızın patlayıcıları konusunda kimseye bağımlı olmayacağız.

Açılışını yaptığımız tesis sayesinde, ülke olarak yeni nesil patlayıcı üretim kabiliyetinde süper lige çıktık" ifadelerini kullanmıştı.

Açılış sonrasında hızla üretim faaliyetlerinin başladığı tesiste uçak bombalarında ve yeni nesil mühimmatlarda kullanılan; RDX, HMX ve CMX gibi enerjetik malzemeler seri üretime başladı. Dünya üzerinde sadece sayılı ülkelerde bulunan tesiste üretilen enerjetik malzemelerle dolumu yapılan uçak bombalarının ilk partisi Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

TESİS YERLİ VE MİLLİ TEKNOLOJİLER İLE DONATILDI

Uçak bombalarından, yeni nesil mühimmatların dolumunda füze yakıtı ve harp başlıklarında ana patlayıcı malzemesi olarak kullanılan RDX, HMX, CMX gibi enerjetik malzemeler yurt dışından ithal ediliyordu. Türkiye'ye uygulanan gizli ve açık ambargolar nedeniyle bu ürünün temininde yaşanan sıkıntılar üzerine MKE, çözüm ortaklarıyla birlikte bir yıl gibi kısa bir sürede tamamen yerli ve milli teknolojilerle donatılmış üretim tesisi kurdu.

Bu tesisle Türkiye, dünyada sayılı ülkelerin sahip olduğu RDX, HMX ve CXM gibi patlayıcıları üretmeye başladı. Açılışı 2021 yılında Başkan Erdoğan tarafından yapılan tesiste üretilen enerjetik malzemelerle dolumu yapılan uçak bombalarının ilk partisi Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.

Tesis tamamen yerli ve milli ürünler ile donatıldı. El değmeden üretimin esas olduğu tesiste, otonom sistemlerin yanı sıra komuta kontrol merkezi ile de 7/24 denetim sağlanıyor. Açılışının üzerinden bir buçuk yıl gibi kısa bir süre geçmesine karşın adeta siparişlere yetişilemiyor. Dünyada sayılı tesislerde üretilen enerjetik malzemeler daha tesisten çıkmadan siparişler oluşturuluyor. Türkiye'nin bu alanda kısa süre içerisinde dünyada söz sahibi üreticiler arasında olması bekleniyor.

KAYNAK: İHA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 46
 • Vedat 1 yıl önce Şikayet Et
  Reis sen hiçmi dinlenmiyorsun? Sabah orda akşam burda..nezam yatıyor nezaman kalkıyorsun... Ekrem bey bak gör Vatan sevdalı Reise denir.. gecesini gündüzünü bütün enerjisini bu Vatan için feda ediyor...Millett de zevki sefanın dan 1 dakika fergat etmiyor ama Reise yükleniyor.. yazıklar olsun sizelere
  Cevapla
 • Canacan 1 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah. İman varsa imkan da var.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Memleket için çalışan , taş üstüne taş koyanlardan Allah razı olsun.
  Cevapla
 • dede 1 yıl önce Şikayet Et
  sıhınaklarda bunları yapmalıyız açık hedef olmasın tesısler gac kalmadan yapılmalı sıhınaklar sehır sıhınakları 20 bınkısılık sıhınaklar yapılmalı 300mertre altında
  Cevapla
 • sonuna kadar 1 yıl önce Şikayet Et
  20 yılda ne yaptı diyenler iyi görsün. Bunun gibi bilinen ve bilinmeyen neler yapıldı neler. Hala Erdoğanın kıymetini anlamayanlara yazıklar olsun. Onlar çer çöp adamların peşinden koşmaya devam etsin. Biz sonuna kadarReisle berberiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle