Bakan Bilgin’den EYT açıklaması: Çözüm aşamasına geldik

Bakan Bilgin, "EYT ile ilgili çözüm aşamasına geldik. Onunla ilgili dosyayı tamamladığımızda kamuoyuyla paylaşacağız" dedi. Bakan Bilgin ayrıca 90 bin taşeron işçinin kadroya geçmesi için çalışmaların tamamlandığını duyurdu.

GİRİŞ 23.09.2022 15:00 GÜNCELLEME 23.09.2022 16:54
Bu Habere 231 Yorum Yapılmış

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, HAK-İŞ'i ziyaretinde açıklamalarda bulundu.

Tüm işverenleri zorunlu olarak protokole uymak zorunda olduklarının altını çizmek isterim. Biz kamu işveren sendikasına bağlı değil, o protokol bizi bağlamaz düşüncesi saçma sapan bir düşüncedir. Bizim paydaşlarımızın bir uzlaşmayla vardığı çerçeve anlaşmasıdır.

"ARALIK AYINDA YENİDEN ASGARİ ÜCRETİ DEĞERLENDİRECEĞİZ"

Önümüzdeki Aralık ayında yeniden asgari ücreti değerlendireceğiz. Enflasyonun tahribatını değerlendirerek kararımızı açıklayacağız. 3600 düzenlemesiyle yaklaşık 6 milyon çalışanın hayatlarını düzenleyecek ciddi bir reforma imza attık.

ÇÖZÜM AŞAMASINA GELDİK

Emeklikle Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten Bakan Bilgin, “EYT sorunu 1999 öncesi işe başlayanların karşılaştığı emeklilikle ilgili bir sorun. Onların prim gün sayısını doldurmuş olan, yılını doldurmuş olanların karşılaştığı bir sorun. Onunla ilgili bir çözüm aşamasına geldik. O dosyayı tamamladığımız gün bir basın toplantısı ile ya da başka bir şekilde Türk kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu.

ÇALIŞMALARI TAMAMLADIK

696 sayılı KHK ile kadroya geçişlerde kararname dışında kalan işçiler için de çalışma yürütüldüğünü ifade eden Bakan Bilgin, “Yaklaşık 1 milyon işçi kamuya geçti ama o günün şartlarında 90 bin işçi kapsam dışında kaldı. Onların kamuya geçmesi için gerekli çalışmalarımızı tamamladık. Onun da belli bir aşamadan sonra uygulamaya sokulacağının haberini vermek isterim” dedi.

VERGİ DİLİMİNDE DÜZENLEME YAPILABİLİR

Maaşlarda uygulanan vergi dilimi hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürüteceklerini söyleyen Bakan Bilgin, “Toplu sözleşmelerde sendikacılarımızın bize söylediği bir şey var. ‘Biz toplu sözleşmelerde elde ettiğimiz ücreti toplu sözleşme sonuna kadar elde etmek istiyoruz’ diyorlar. Bu haklı bir taleptir. Bu konuda da Hazine ve Maliye Bakanımız ile görüşmelerimiz var. Bu konu da önemli bir konudur” ifadelerine yer verdi.

Vergi diliminde yapılacak düzenlemenin oranının sorulması üzerine Bilgin şunları söyledi:

“Özellikle vergi dışında kaldığı için asgari ücret rakamının altındaki miktar vergi dışında kalacak. Dolayısıyla onun üzerindeki işçilerin aldığı ücretin vergi dışında kalması söz konusu. O konuda henüz bir oran üzerinde konuşmadık. Toplu sözleşmede elde edilen ücretin yılsonunda geçerliliğini koruyacak bir seviyede verginin dikkate alınması, daha da önemlisi kriz dönemlerinde bunun sabitlenmesi.”

Tuğba Bozkurt Haber7.com - Editör
Haber 7 - Tuğba Bozkurt
YORUMLAR 231
 • HAMAL 1 yıl önce Şikayet Et
  eyt- Li HAMALIM ARTIK YORULDUM EMEKLİ OLMAK İSTİYORUM.
  Cevapla
 • FAGO58ODABURDA. 1 yıl önce Şikayet Et
  Formulasyonsuz direk ve net ve harbi ve 99 şartlarına göre çözüm en adli çözümdür ve bu hükümete de bu yakışır ve sonuna kadar peşindeyik sağolun varolun.
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye büyüyor, bütçe fazla veriyor, hazine para doluyor, altyapı, üst yapı çalışmaları büyük oranda tamamlandı... Eeeeee. Vatandaşa gelince şart, şurt, formül, bilmem ne. Hikayenin sonu kötü bitti. Tam bu sefer oluyor galiba derken yine dibi görüp başa döndük. Türkiye'nin kaderi de bu demek ki.
  Cevapla
 • dotmund 12 1 yıl önce Şikayet Et
  eyt veya hak magduru olanların hakkı verilsin.....ama 60 yaş bizim için çok ileri yaş emeklilik ADALET İSTİTORUZ TÜM TÜRKİYE İÇİN
  Cevapla
 • Glr 1 yıl önce Şikayet Et
  eyt isteğe bağlı olsun çalışanda mağdur olmasın sayın bakanım
  Cevapla
 • FAGO58ODABURDA. 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğru
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle