Dolar endeksi 20 yıl sonra ilk kez 112'yi aştı

Dolar endeksi, merkez bankalarının artan enflasyonist baskılar karşısında agresif faiz artırımlarına devam edeceği beklentileriyle 20 yıl sonra tekrar 112 seviyesinin üzerini gördü.

GİRİŞ 23.09.2022 15:12 GÜNCELLEME 23.09.2022 15:22
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Gelişmiş ülke merkez bankalarının artan enflasyonist baskılar karşısında agresif faiz artırımlarına devam edeceği beklentileri ile resesyon endişeleri derinleşirken, bu durum küresel çapta dolar talebinin güçlenmesine neden oluyor.

Bu gelişmelerle 112,071 ile Mayıs 2002'den beri gördüğü en yüksek seviyesine çıkan dolar endeksi, 112 seviyesinde seyrediyor.

Dolar endeksi haftalık bazda ise yüzde 2'nin üzerinde yükseliş kaydetti.

STERLİN KARŞISINDA 37 YILIN ZİRVESİNDE

Artan küresel dolar talebi ile euro/dolar paritesi de 0,9751 ile 20 yılın, sterlin/dolar paritesi de 1,1150 ile 37 yılın en düşük seviyesinden işlem görüyor.

Dolar/Japon yeni paritesi ise dün Japon hükümeti ve Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) döviz piyasasına müdahalesi sonrası 140 seviyesine kadar gerilese de bu seviyelerde tutunamadı ve tekrar yükselişe geçti. Parite bugün dünkü kapanışa göre yüzde 0,3 artışla 142,8 seviyesinde dengelendi.

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) çarşamba günü politika faizini 75 baz puan artırmasının yanı sıra bu yıl sonuna kadar 125 baz puanlık daha faiz artırımı yapabileceği tahminlerinin doları desteklediğini ifade etti.

Avrupa'da açıklanan öncü makroekonomik verilerin bölgeye ilişkin resesyon endişelerini artırdığını vurgulayan analistler, Rusya-Ukrayna savaşı ve buna paralel enerji krizinin de euro ve sterlini baskıladığını bildirdi.

Analistler, bugün Fed Başkanı Jerome Powell'ın açılış konuşmasını yapacağı ve salgın sonrası ekonomiye geçiş temasıyla düzenlenecek "Fed Listens" etkinliğinin izleneceğini, veri gündeminde ise ABD'de açıklanacak öncü imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi'nin (PMI) öne çıktığını belirtti.

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde İnternet Gazeteciliği - Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na katılan Öner, halen Haber7.com'da 'Haber Şefi' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 24
 • C.Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  İhracat ve ithalat dışı Dövize ,Dolara vergi getirilsin..Hem Devlet kazanacak hemde Dolar hızla düşer ve her şey Normale döner.
  Cevapla
 • Sami 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence üreten ülke her zaman kazanır. Yillarca bizi kandırıp faiz belası içinde tutular.Zengin ülkelerin verdiği faizin 10 kat daha fazla vereceksin yatırım çekersin dediler. Dünyada nasıl bir yatırım yaparsan ham 10kat faiz ödeyip hemde kendi geçimini salağlaya bilirsin.20 yıllık iktidar dönemi içinde en dögru kara faizleri düşürmek ve yeni iş kuracak insanların paraya ulaşmasını sağlamak.Hem borcu ödesin hem kendisi gecinsin.,Kendi bilgi ve üretimini para babalarına kaptırmayın.Bundan sonraki adım.Mallarimizi kendi paramizdan satmakiyiz.Kendi paramizdan ithalat yapmalıyız.Finadi TL olarak biliyorsak TL olarak riskinizi azatmaliyiz.Vesalam
  Cevapla
 • Normal 1 yıl önce Şikayet Et
  Faizler artınca talep de artar, böylece değerlenir. Bizde faiz düştükçe talep eden yok
  Cevapla
 • Ethem 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar virajdan önce son düzlük budur. Doların değerini aşırı bir şekilde arttırıyorlar ki patladığında garibanların elinde dolar fazla olsun diye... Benden söylemesi...
  Cevapla
 • Shnn 1 yıl önce Şikayet Et
  Gariban kelimesi ve elinde dolar
  Cevapla
 • Asım 1 yıl önce Şikayet Et
  Sonu batak. Basıp basıp dağıtıyor, Bir düştü mü kimse tutamayacak. Bitkoin'e falan geçer.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle