Fed kararı sonrası altında seferberlik uyarısı! Doların gözü Merkez Bankası'nda

Fed'in faiz kararı sonrası dolar endeksi 20 yılın zirvesine çıkarken dolar güne 18.34 liranın üzerinde başladı. Bugün gözler TCMB'nin açıklayacağı faiz kararında olacak

GİRİŞ 22.09.2022 09:33 GÜNCELLEME 22.09.2022 11:42
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Dün akşam Fed beklentilere paralel bir şekilde 75 baz puanlık faiz artırımına gitti.

Fed'in faiz kararı öncesi 18.32 seviyesinde bulunan dolar/TL gece saatlerinde 18.33'ün üzerine çıktı. Sabaha karşı ise düşük hacimli piyasada 18.35'in üzeri görüldü.

Dolar yeni güne de 18.34 liranın üzerinde başladı.

Fed'in kararı sonrası doların ana para birimleri karşısındaki performansını gösteren dolar endeksi 111.6 seviyesini aşarak 20 yılın zirvesine tırmandı.

GEÇEN AY SÜRPRİZ YAPMIŞTI

Merkez Bankası geçen ay piyasaları şaşırtan bir şekilde 100 baz puanlık faiz indirimine giderken bugün için karışık beklentiler bulunuyor.

AA Finans'ın 29 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirdiği PPK beklenti anketinde ekonomistlerin 19'u faizinin yüzde 13'te sabit tutulacağını öngördü. Ankete katılan ekonomistlerden 9'u politika faizinde 100 baz puanlık, 1'i ise 50 baz puanlık indirim beklediğini bildirdi. Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranına ilişkin beklentilerinin medyanı da yüzde 13 oldu.

Reuters anketine katılan 14 ekonomistin 11'i de TCMB'nin bu toplantıda politika faizini sabit bırakacağı görüşünü bildirdi. Ankete katılan bir kurum 50 baz puan faiz indirimi beklerken iki kurum ise 100 baz puan indirim yapılacağı tahmininde bulundu.

Bloomberg HT Araştırma Birimi tarafından gerçekleştirilen ve 17 kurumun katıldığı ankette medyan beklenti politika faizinin 50 baz puan indirimle yüzde 12.50 seviyesine indirilmesi yönünde gerçekleşti. 9 kurum faizlerde indirime gidilmesini beklerken, bunların 8'i 100 baz, biri ise 50 baz puanlık faiz indirimi beklentisi açıkladı.

DİKKAT ÇEKEN ALTIN UYARISI

Karar sonrası altın ve doların nasıl bir seyir izleyeceğini değerlendiren İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tuna Çetinkaya şu ifadeleri kullandı:

"Beklentiler dahilinde oldu. Piyasanın çoğunluğu 75 baz puanı bekliyordu. Fed'in bundan sonraki açıklamalar ve atacağı adımlarla ilgili karar sonrası söylemler önemli olacak. Zaten 75 baz puan fiyatlanmıştı o yüzden Fed'in önümüzdeki dönemdeki sıkılaştırmaya yönelik mesajlarını piyasalar takip edecek. Faiz kararının etkisinin piyasalarda nötr olmasını bekliyorum.

FEDİ'N FAİZ KARARI SONRASI ALTIN FİYATLARINDA YÖN NE OLUR?

Altın fiyatları genel anlamda sıkılaştırma beklentisi ile baskı altındaydı. O yüzden o tarafta bir miktar rahatlama olabilir ama jeopolitik riskler orayı baskılayacak gibi duruyor. Rusya'daki kısmi seferberlik hamlesiyle jeopolitik riskler gündeme gelmiş oluyor.

Jeopolitik riskler altın fiyatlarını destekleyen yapıda olur çünkü genel anlamda savaş ya da buna benzer gerginliklerin altını olumlu etkilediği görülüyor. Rusya konusu ABD ve Avrupa tarafından nükleer tehdide dönerse altın tarafında toparlanma olabilir.

1700 DOLARIN ÜSTÜ GÖRÜLÜR MÜ?

Fed'in açıklamaları aşırı şahin olmadığı sürece böyle bir ihtimal yakın. Bu seviyelerin görülmesi biraz daha muhtemeldir.

DOLAR ENDEKSİ VE TAHVİL FAİZİNDEKİ YÜKSELİŞ SÜRER Mİ?

Dolar endeksi elbette faiz artırınca güçlü kalıyor. faiz artırımlarına devam edeceğine yönelik sinyal verilmesi durumunda dolar endeksindeki yüksek seyir devam edebilir. Tahvil fiyatları gelecek açıklamalara bakacak. Powell güvercin sinyal vermezse tahvil faizi hala güçlü kalmaya devam edecek.

FAİZ KARARI SONRASI ALTIN FİYATLARINA DAİR BEKLENTİNİZ NEDİR?

Altın fiyatlarına yönelik beklentilerini paylaşan Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Zeki Yılmaz ise şu değerlendirmelerde bulundu:

 "Faiz beklentiler doğrultusunda geldi. Sürpriz olmadı. Artık yüksek faiz artışları olmayacak gibi anlaşılıyor. Piyasalar zaten 75 baz puanı fiyatlamıştı. Şimdi biraz daha emtia piyasaları hareketlenir.

Tüm emtia piyasaları 75 baz puanı fiyatlamıştı. Değerli madenler, tahıl gibi emtia fiyatlarının yukarı yöneleceğini düşünüyorum. Altın fiyatları yukarıya doğru esnek olacak gibi geliyor.

YIL SONU FAİZ TAHMİNİNİZ NEDİR?

Şu an faizler 3.25 oldu. Bir sonraki toplantıda 50 baz puan yükseltebilirler. Yıl sonu itibarıyla Fed'in faizleri yüzde 4'ün üzerine çıkaracağını düşünmüyorum."

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 3
 • MURAT ÖZTÜRK 2 ay önce Şikayet Et
  Hava durumu tahmini gibi anlatmışlar
  Cevapla
 • misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Altın fiyatları geri çekilecektir.
  Cevapla
 • Deli Kadir 2 ay önce Şikayet Et
  iyi biz de bol bol altin aliriz
  Cevapla