İş dünyası panikte: Eyvah Suriyeliler dönüyor!

Suriyelilerin geri dönüşe başlaması ile birlikte yoğun emek gerektiren sektörde nitelikli ve yetişmiş eleman bulmada sıkıntı yaşanıyor.

GİRİŞ 21.09.2022 14:33 GÜNCELLEME 21.09.2022 14:51
Bu Habere 355 Yorum Yapılmış

Türkiye’de ara eleman problemi Suriyelilerin dönüşü ile birlikte ara elaman problemi yeniden kendisini gösterdi. Emek yoğun sektörlerde nitelikli ve yetişmiş eleman bulmakta zorluk yaşan firmalar gençlerin daha kolay meslekleri tercih ettiğini söyleyerek böylece sorunun daha da arttığını ifade etti.

KAPASİTELER YÜZDE 30 ÇALIŞIYOR

Suriyelileri çalıştıran işverenler, mültecilerin ülkelerine dönmesi sebebiyle eleman sorunu yaşamaya başladıklarını dile getirdi. İstanbul’da deri imalatının kalbi olarak bilinen Zeytinburnu ilçesinde şuan bin kişiye ihtiyaç var. Türkiye gazetesine konuşan atölye sahibi Şehmuz Kıran Altıparmak eleman bulamadıkları için sektörün yüzde 30 kapasite ile çalışıldığı söyledi.

YARI FİYATA ÇALIŞIYORLAR

Maaşların daha düşük olması nedeniyle Türk işçi yerine Suriyeli istihdam edildiğini anlatan atölye sahibi Altıparmak, Suriyelilerin geri dönüşü ile birlikte eleman sıkıntısı yaşadıklarını ve Türk ustaların çok para istemesinden dert yandı. Altıparmak “Bugün aynı işi yapacak olan Türk usta 15 bin lira istiyor. Bunu verecek bütçemiz yok, işleri çok kaliteli olmasa da uygun maliyetli olduğu için yabancı çalışan tercih ettik, ancak şu an bulamıyoruz” diye konuştu.

TEKSTİL DE ALARM VERİYOR

Yalnızca deri imalatı değil aynı zamanda tekstil sektöründe de bugün 60 bin ara eleman açığı bulunuyor. Mobil sektöründe bu rakam 25 bin, takım tezgahı ve makine sektöründe 20 bin, turizm ve yeme içme sektöründe 15 bin, otomotiv ve yan sanayide 5 bin eleman açığı var.

MÜLTECİLER DE FİYAT ARTTIRDI

Hazır giyim sektörüne imalat yapan bir başka üretici Serkan Durmaz ise “Kesim, baskı, dikim ve kalite kontrol gibi ustalık istemeyen alanlarda da açığımız var. Nitelikli elemanı geçtik, niteliksiz bile bulmak zor. İmalathanelerde mültecilerin sayısı azalınca, onlarda fiyatlarını yükseltti. En basit işi yapan işçi asgari ücrete çalışmıyor” dedi.

HAFTADA DÖNÜŞ YAPAN YABANCI SAYISI 1500 OLDU

Geçici koruma ile Türkiye’de yaşayan yabancı uyrukluların gönüllü olarak ülkelerine dönüşleri sürüyor. Kendi rızasıyla ülkesine geri dönüş yapmak isteyen yabancı uyruklular ikamet ettikleri şehirlerdeki İl Göç İdaresi Müdürlüklerine müracaat ederek gönüllü geri dönüş işlemlerini başlatılıyor. Bu yılın ağustos ayı sonuna kadar toplam 40 bin 465 yabancı uyruklu ülkesine dönerken, her hafta ise ortalama 1.000-1.500 kişi ülkelerine dönüş yapıyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 355
 • YUSUF 4 ay önce Şikayet Et
  yabancı kimseyi istemiyoruz
  Cevapla
 • Vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  Biz çıkalım onlar bizim yerimize işveren olsunlar.. Zaten çarpık nüfus büyümesi ile birlikte durum o ki, bir kaç on yıl sonra bizler Suriye uyruklu Türk vatandaşlarımızın yanında işçi olarak çalışacağız. Savaşı beklersen ortadoğuda savaş biter mi ? Bunca Şehit ten sonra daha ne kadar savaşacağız arkadaş..?
  Cevapla
 • Önce Vatan 4 ay önce Şikayet Et
  Ülkemizde milyonlarca emek işçisi var, iş dünyasının derdi bedava adam çalıştırmak, bırakın Suriyelilerin tamamı ülkelerine dönsünler, Ülkemiz rahat bir nefes alsın artık yeter. İkide bir bu tür saçmalıkları dinlemek istemiyoruz.
  Cevapla
 • Ercan 4 ay önce Şikayet Et
  Kim söylüyor ucuz çalıştıklarını Türk işçi bulmakta sıkıntı yaşıyoruz bunu fırsat bilerek daha yüksek paraya çalışıyorlar Allah bunlara fırsat vermesin işçisiz kalsak dahi gitsinler artık
  Cevapla
 • M ışık 4 ay önce Şikayet Et
  Kimseye ırkçılık yapmıyorum ama 300 binden fazla Ermeni burada bazıları (herkes biliyor) diyormu bunlarda gitsin veya sıkıyorsa Ermenilere kafa cikartsinlar bakın efendileri ne der onlara onlar için hepimiz ermwniyyiz zavallı Suriyeliler ise Arap düşmanlığından defol git döv sov eğer savaş olmasaydı bu ülkede suriyelimi vardı nedir bu ırkçılık oysa ahir zaman her nefis ölümü tadacak kralda olsa kraliçe de olsa sonra vallahi hesap var kâfirler inanmasada
  Cevapla
 • Erdo 4 ay önce Şikayet Et
  Eywallah abim güzel yazdın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle