Türkiye'den maden hamlesi! Dünyada en büyük üçüncü rezerv

Türkiye ile Fas arasında madencilik alanında görüşme gerçekleştirildi. Fas Hidrokarbon ve Maden Ofisi Şaib, iki ülkenin iş birliği yapması halinde birçok fırsatın da ortaya çıkacağını belirtti

Türkiye'den maden hamlesi! Dünyada en büyük üçüncü rezerv
Türkiye'den maden hamlesi! Dünyada en büyük üçüncü rezerv
GİRİŞ 17.09.2022 09:52 GÜNCELLEME 17.09.2022 14:33
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Maden Tetkik ve Arama Uluslararası Madencilik A.Ş (MTAIC) heyeti, Fas'ın başkenti Rabat'ta Fas Hidrokarbon ve Maden Ofisine (ONHYM) ziyarette bulundu.

MTAIC Genel Müdür Yardımcısı Serkan Özdemir, ONHYM Maden Arama Müdürü Mustafa Şaib ve Maden Yatırımları Müdürü Cevdet Raif ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasında maden arama ve araştırma alanında bilimsel, teknik ve yatırım konularında iş birliği imkanlarını ele aldı.

Taraflar görüşmede, Türkiye ve Fas arasında maden alanında iş birliğinin artırılması adına ortak faaliyetleri geliştirecek bir mutabakat zaptının oluşturulmasına yönelik arzularını ifade etti.

DÜNYADA 3'ÜNCÜ SIRADA

Görüşme sonrası değerlendirmede bulunan Özdemir, "Fas'ın maden bakımından çok zengin bir coğrafya olduğunun farkındayız. Özellikle de fosfat alanında dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Sadece fosfat değil burada birçok maden var. Bu alanda farklı iş birliği ve yatırımların yapılabileceği kanaatindeyim." dedi.

MTAIC'nin köklü ve uluslararası standartlarda bir kurum olduğunu vurgulayan ONHYM Maden Arama Müdürü Şaib de her iki kurumun da birbirinin tecrübe ve birikimlerinden faydalanması gerektiğini belirtti.

Şaib, iki köklü kurumun iş birliği yapması halinde birçok fırsatın da ortaya çıkacağını sözlerine ekledi.

ABD ve Rusya'dan sonra dünyadaki üçüncü büyük fosfat üreticisi konumundaki Fas'ta ayrıca bol miktarda demir rezervi de bulunuyor.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 1
  • Bumerang 2 ay önce Şikayet Et
    Fasulye coğrafi konumu çok önemli jeostratejik konumda Akdeniz'in Cebeli Tarık boğazıyla Atlas Okyanusu açılan Afrika kıyılarından kapısı orada üssünüz olduğunu düşünün kontrol sizde
    Cevapla