Promosyona enflasyon düzenlemesi! KDK incelemeye aldı

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), çalışanlara bankalar tarafından verilen maaş promosyonlarında enflasyon düzenlemesi yapılmasına ilişkin başvuruları incelemeye aldı. Gerekli incelemeleri yapacak ve ilgili kurumlarla görüşmelerde bulunulacak.

GİRİŞ 03.09.2022 10:17 GÜNCELLEME 03.09.2022 10:17
Bu Habere 83 Yorum Yapılmış

KDK'den yapılan açıklamaya göre bir çalışan, 2021'de Sosyal Güvenlik Kurumu ve birçok kurum ile bir banka arasında 3 yıllığına imzalanan ve süresi devam eden maaş promosyon sözleşmelerinin, enflasyon ve ekonomik gelişmeler nedeniyle yenilenmesi için KDK'ye başvurdu.

3 YILLIK RAKAM YAKLAŞIK 4 BİN TL

Başvuruda, banka ile yapılan promosyon protokolünde, 111 liranın aylık bedel olarak belirlendiği, bunun 3 yıllık karşılığı olan yaklaşık 4 bin liranın da çalışanlara peşin ödendiği belirtildi.

PROMOSYONA ENFLASYON AYARI

Sözleşmenin imzalanmasının ardından dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler sonucu enflasyon oranlarında artış yaşandığı ifade edilen başvuruda, banka promosyon tutarında da enflasyondaki artışa göre artış yapılması, çıkacak farkın protokolün bitiş tarihine kadar olan dönem için yapılacak hesaplamaya göre tek seferde çalışanlara yatırılması istendi.

SÖZLEŞME FESHİNDE MALİ KÜLFET YOK

Ayrıca banka maaş promosyon tutarlarında sürekli artış sağlanması amacıyla yaptığı başvurunun daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygun bulunmadığı belirtilen başvuruda, promosyon sözleşmelerinin bankalarca revize edilmemesi halinde tek taraflı olarak sözleşmenin feshedilmesinin kurumlara herhangi bir mali külfet getirmeyeceği savunuldu.

KDK, başvuruya ilişkin gerekli incelemeleri yapacak ve ilgili kurumlarla görüşmeler gerçekleştirecek.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz
YORUMLAR 83
 • selim 2 ay önce Şikayet Et
  50 binden aşagısı hikaye adam gibi promosyon istiyoruz
  Cevapla
 • Suriyeli yasin 2 ay önce Şikayet Et
  Zaten bankaya 1 yilda 35000 lira emekli maaşi gelecek, Sende laf olsun diye yaziyorsun Edepsiz
  Cevapla
 • ............ 2 ay önce Şikayet Et
  TABİKİ İNANDIRICI GELMESE DE,,,,!!!!!!!!!!!!!,(allah devletimize milletimize zeval vermesin),,,,,,::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::ŞİMDİLERDE DE,,,, devlet bankalarını satacaklar,,, önce itibar bozuyorlar,,, insanları az promosyon veren devlet bankalarından uzaklaştırıyorlar... sonra ucuza yandaşlarına satacaklar ,,, diyenler de var ki,,, neler neler,,, bir an evvel tayyip emeklillere promosyonu versin yoksa eksen kaydıracaklar diyenler de az değil ki allah(c.c)encamları hayreylesin (amin)
  Cevapla
 • ............ 2 ay önce Şikayet Et
  SİSTEM NASIL MI İŞLİYOR?:::::::::::::::::::::::MESELA kişi 5000 tl maaş alıyorsa,,,,,ÜÇ YIL İÇİN BANKADAN 5000 TL PROMOSYON ALIYOR..DENİLSE ,, BANKA BU 5000 TLYŞ HER AY,,,, 15 GÜN ,,borç almak İSTEYEN DEVLETE BORÇ VERMEK İÇİN KULLAnIYOR… HER AY,,, DEVLETE DENİLSİn,,,5000 TL BORÇ VERMESİ KARŞILIĞINDA ,500 TL ALIYOR…10 ayda 5000 tl devletten faiz alıyor…
  Cevapla
 • Ali DRM 2 ay önce Şikayet Et
  LÜTFEN!!! ÖZEL SEKTÖR DE ÇALIŞAN İŞÇİĹERDE BU HAKTAN FAYDALANSIN. BİZİMDE HAKKIMIZ. EMEKLİNİN,MEMURUN HAKLARINA SAHİP ÇIKILDIĞI KADAR bu KONUDA BİZ E SAHİP ÇIKILMIYOR !!!
  Cevapla
 • Vatann 2 ay önce Şikayet Et
  Devlet bankaları geri kalmasın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle