Merkez Bankası’ndan zorunlu karşılık düzenlemesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) ticari kredi faizlerini TCMB'nin faizlerine yaklaştırmak için uygulamaya aldığı makro ihtiyati tedbirler Resmi Gazete'de yayımlandı.

GİRİŞ 20.08.2022 04:04 GÜNCELLEME 20.08.2022 09:41
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) "Yabancı Para Yükümlülükler İçin Türk Lirası Cinsinden Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

TCMB'nin konu ile ilgili duyurusunda bankaların ve diğer mali kuruluşların bilanço içi veya bilanço dışı uygun görülen kalemlerini esas alan zorunlu karşılık ve umumi disponibilite uygulamalarının, Merkez Bankası'nın temel görev ve yetkileri arasında olduğu anımsatıldı.

Merkez Bankası'nın finansal istikrarın desteklenmesi ve parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi amacıyla hem varlık hem de yükümlülük kalemleri üzerinden zorunlu karşılık ve menkul kıymet tesisi uygulamaları ile makro ihtiyati araç setini güçlendirdiği belirtilen duyuruda şu ifadelere yer verildi:

"Para Politikası Kurulu 26 Mayıs 2022 tarihli duyurusunda değerlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite adımlarının devreye alınacağını kamuoyu ile paylaşmıştır. Bu kapsamda 10 Haziran 2022 tarihinde yayımlanan 2022/20 sayılı Tebliğ ile yabancı para mevduat/katılım fonu yükümlülükleri üzerinden Türk lirası cinsinden menkul kıymet tesisi uygulaması başlatılmıştır. Bu düzenleme kapsamında bankalar, Türk lirası mevduat/katılma hesaplarına dönüşüm hedeflerine göre belirlenen oranlarda menkul kıymet tesis etmektedir. İlk tesis 29 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleşmiştir.

Para Politikası Kurulu 18 Ağustos 2022 tarihli duyurusunda kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşmasının yakından takip edildiğini, son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının parasal aktarımın etkinliğini azalttığını belirtmiştir. Bu çerçevede Kurul, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini desteklemek üzere, makro ihtiyati politika setinin daha da güçlendirileceğini, değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politika adımlarının da kullanılmaya devam edileceğini kamuoyu ile paylaşmıştır."

Duyuruda, yapılan değerlendirmeler neticesinde, 23 Nisan 2022 tarihli duyuruda belirtilen zorunlu karşılığa tabi krediler için yüzde 20 düzeyinde uygulanan zorunlu karşılık tesisinin, uygulamanın etkinliğinin arttırılması amacıyla bankalar için yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisi ile ikame edilmesinin hükme bağlandığı bildirildi.

KREDİ TUTARININ YÜZDE 90'I NİSPETİNDE TESİS EDİLMESİNE KARAR VERİLDİ

30 Aralık 2022 itibarıyla 29 Temmuz 2022 tarihine göre yüzde 10 kredi büyüme oranını aşan kredi tutarı kadar menkul kıymetin bir yıl boyunca tesis edilmesine karar verildiği kaydedilen açıklamada, hariç tutulan kredi türlerinin harcama mukabili kullandırılmaması halinde menkul kıymet tesisine tabi olmasının kararlaştırıldığı ifade edildi.

Duyuruda ayrıca tebliğin yayımı tarihinden itibaren 2022 yıl sonuna kadar kullandırılacak ticari nitelikteki kredilerde Merkez Bankası tarafından yayımlanan yıllık bileşik referans oranın 1,4 katı üzerinde yıllık bileşik faiz oranıyla kullandırılacak kredi tutarının yüzde 20'si, 1,8 katı üzerinde yıllık bileşik faiz oranıyla kullandırılacak kredi tutarının yüzde 90'ı nispetinde menkul kıymet tesis edilmesine karar verildiği belirtildi.

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici
YORUMLAR 18
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Normal sıradan vatandaşa ticari kredi verilmediğine göre zengine çalışan sistemden bana bir hayır gelmez.Bireysel ihtiyaç kredisi faizleri niçin düşünülmüyor.Sistem belli zengin daha çok zengin olsun.Aferin size.
  Cevapla
 • Alı 1 ay önce Şikayet Et
  Bu tefecilere kapatin devlet bankaları kalsın millet parasını devlete teslimetsin bu tefeciler milleti soyup divana çevirip sonra paraları bir gecede yurtdışına kaçırıp halkı devleti zordurumda bırakıp enfilosyonu arttırıyorlar sıkışınca da battik deyip devletten para alıp devletin parası ile soygunadevam hatta devletin verdiği parayı tekrar devlete satıyorlar bunlar kimki devletten milletten guclumu ki milletin kanını emip iliğini kuruyorlar sonrada intihar eden edene yeter nokta
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Hahah ya abi hem faiz haram diyorsun hem bankaların karını istiyorsun
  Cevapla
 • Ali Ergül 1 ay önce Şikayet Et
  Faizin azı da çoğu da haramdır. Bence faizi sıfırlamalı merkez bankası. Fatura ile faizsiz bankacılık a dönülmeli. Bir de şu bankalar çok kar ediyor bu bankaların vergileri artırıp halka dağıtılmalı. Blr banka dünyanın hiç blr yerinde bu kadar kar etmiyor ama ülkeye vatandaşa hayrı yok. O zaman defolup gitsinler.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Kredinin adı var , kendi yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle