Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, ağustos ayı toplantısında politika faizini yüzde 14'ten yüzde 13'e indirdi. Merkez Bankası, son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının parasal aktarımın etkinliğini azalttığı mesajını verdi.

GİRİŞ 18.08.2022 15:10 GÜNCELLEME 18.08.2022 15:15
Bu Habere 255 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Ağustos ayı toplantısını yapan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi 1 puan indirdi. Böylece politika faizi yüzde 14'ten yüzde 13'e çekildi.

KARAR SONRASI DOLARDA YÜKSELİŞ

Bugünkü toplantı öncesinde güne 17,94 lira seviyelerinden başlayan dolar, karar sonrası 18,11'i gördü.

Spot piyasada dolar/TL alış fiyatı 18,10 lira, satış fiyatı 18,09 liradan işlem görüyor.

Euro/TL ise aynı dakikalarda 18,42 lira alış fiyatı, 18,41 lira satış fiyatıyla el değiştiriyor.

Gram altın ise 1032 liraya kadar yükseldi.

MERKEZ BANRKASI'NDAN AÇIKLAMA

Kuruldan karara ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelerele yer verildi:

Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir.

Yılın başındaki güçlü büyüme dış talebin de olumlu etkisiyle ikinci çeyrekte de sürmüştür. İstihdam kazanımları benzer ekonomilere göre daha olumlu seyretmektedir. Özellikle istihdam artışına katkı veren sektörler dikkate alındığında büyüme dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte olduğu görülmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, turizmin cari işlemler dengesine beklentileri aşan güçlü katkısı devam etmektedir. Bunun yanında, enerji fiyatlarındaki yüksek seyir ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme olasılığı cari denge üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir. Kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşması yakından takip edilmektedir. Ayrıca, son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının parasal aktarımın etkinliğini azalttığı değerlendirilmektedir. Bu çerçevede kurul, makroihtiyati politika setini, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarla daha da güçlendirmeye karar vermiştir.

"GÜNCELLENEN POLİTİKA FAİZ DÜZEYİNİN YETERLİ OLDUĞUNU DEĞERLENDİRMİŞTİR"

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bununla birlikte, üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler iktisadi faaliyette bir miktar ivme kaybına işaret etmektedir. Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması önem arz etmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin 100 baz puan düşürülmesine karar vermiş, mevcut görünüm altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğunu değerlendirmiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

7 TOPLANTIDA DEĞİŞİKLİK YAPMAMIŞTI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), geçen yılın son 4 toplantısında faizde toplam 500 baz puan indirime gittikten sonra, bu yılın ilk 7 toplantısında faizde bir değişiklik yapmamıştı.

FED TUTANAKLARINDA ARTIRIMA DEVAM VURGUSU

Dün akşam açıklanan Fed tutanaklarında enflasyonun düştüğüne dair hiçbir kanıt olmadığı ve enflasyon "önemli ölçüde" düşene kadar faiz artırımına devam edileceği belirtildi. Fed, 26-27 Temmuz 2022 tarihlerinde düzenlenen son toplantısında, politika faizini 75 baz puan artışla yüzde 2,25-2,50 seviyesine çıkarma kararı almıştı.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 255
 • Vatandaş ! 1 yıl önce Şikayet Et
  Kısaca Kredi kartı ekstrelerinizdeki 1.80 olan faiz 1.70 e düşmüştür ! Laga luga yapanlara konuyu siyasete çekenlere hiç kulak asmayın yakın zamanda kredi kartı ekstrenizin hafiflediğini göreceksiniz !
  Cevapla
 • Vatandaş ! 1 yıl önce Şikayet Et
  Söylediğim gibi Kredi Kartı faizleri 1.80 den 1.73 e düştü ! Laga luga yapanlara Kapak olsun !
  Cevapla
 • Vatandaş ! 1 yıl önce Şikayet Et
  Bankalar ın bu faiz düzenlemesini yapma işi (birazda ayak sürüdükleri için ) kârdan zarar ettikleri için yavaş olacaktır. 1 ay içinde bu değişiklik mecbur yapılacak !
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Benim kredi kartımda düşen bir oran yok. Sen laga luga yapıyorsun.
  Cevapla
 • Doğrucu Davut 1 yıl önce Şikayet Et
  Karardan önce sanki dolar düşüşteydi. Faiz artsaydı da dolar yine yükselişe geçerdi. Bu ülkenin kaymağını yiyen nankörler olduğu sürece dolar daha çok artar. Hele seçim havasına girelim de görün.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Faiz dusurmek felaket maalesef ,asil sorun enflasyonu dusurmekti onuda mazota zam yaparak hic ettiler onumuz karanlik
  Cevapla
 • Cumhur 1 yıl önce Şikayet Et
  Küresel kapilazmin silahı faizin tepesine bindikce uşakları TÜSİAD ve siyasi ayağı chdp ve iyi parti ile kuyrukları çıldırıyor.
  Cevapla
 • Haber7 okuru. 1 yıl önce Şikayet Et
  Tabi tabi. Bu süreçte en çok kar eden tüsiad cılar be. Neye çıldıracak. Çok şükür paramıza para kattık diye mi çıldıracak. Bayram eder, senin yemedigin içeriğin gezmediğini gerçekleştirir sende ne olduğunu bilmeden böyle sallarsın. Gerçek misin trol musun?
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne saçmalıyorsun sen? Küresel kapitalizm falan? Adam politika faizi düşürdü, bankalara ucuza kredi veriyor. Ben kredi çeksem bana ucuza vermiyor. Anca doları körüklüyor buda bana zam ve enflasyon olarak yansıyor %80 enflasyon %70 e düşse başarı mı sayacağız geçen aralık %19 du enflasyon. Hala partizan bakıyorsun ne alakası var kötü ekonomi yönetimi bu çıldıran tek şey vatandaş ve enflasyon.
  Cevapla
 • madenci 1 yıl önce Şikayet Et
  ya kardesim tam piyasa oturdu derken gerek var mi bunlara
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle